Zor hamileliklerde sağlıksız bebek riski fazla

Yapılan araştırmalar, uzun süre hamile kalmamama sorunu yaşayan kadınların sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının normal gebeliklere oranla daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.
Finlandiya’daki Kuopio Üniversite Hastanesinden Dr. Kaisa Raatikainen ve ekibi, 1989-2007 yılları arasında hastanede yapılan 17 bin 114 doğumla ilgili araştırma yaptılar.
Araştırma kapsamındaki kadınların dörtte üçünün 6 ay içinde, yüzde 12′sinin 6 ay ila 1 yıl içinde, yüzde 6′sının 13 ayla 2 yıl arasında, yüzde 4′ünün ise 2 yıldan daha uzun bir sürede gebe kalabildiği belirtildi.
Gebe kalma zamanıyla gebelik sonuçlarının karşılaştırıldığı araştırmada, gebe kalmaları 2 yıldan fazla süre alan kadınlarda erken doğum ve sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının yüzde 51 ila 64 daha fazla olduğu saptandı.
Bilim adamları, “Fertility and Sterility” dergisinde yayımlanan araştırmada, bir kadının gebe kalma süresi ne kadar uzun olursa doğumdan önce en az bir kez düşük yapma olasılığının o kadar fazla olduğunu da belirlediler.
Dr. Raatikainen ve ekibi ayrıca, bu kadınlarda gebelik veya doğum sırasında, hamilelikle bağlantılı şeker hastalığı ve cenini saran zarda enfeksiyon gibi olumsuzluklara da daha çok rastlandığını saptadı.

Yapılan araştırmalar, uzun süre hamile kalmamama sorunu yaşayan kadınların sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının normal gebeliklere oranla daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.Finlandiya’daki Kuopio Üniversite Hastanesinden Dr. Kaisa Raatikainen ve ekibi, 1989-2007 yılları arasında hastanede yapılan 17 bin 114 doğumla ilgili araştırma yaptılar.Araştırma kapsamındaki kadınların dörtte üçünün 6 ay içinde, yüzde 12′sinin 6 ay ila 1 yıl içinde, yüzde 6′sının 13 ayla 2 yıl arasında, yüzde 4′ünün ise 2 yıldan daha uzun bir sürede gebe kalabildiği belirtildi.
Gebe kalma zamanıyla gebelik sonuçlarının karşılaştırıldığı araştırmada, gebe kalmaları 2 yıldan fazla süre alan kadınlarda erken doğum ve sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının yüzde 51 ila 64 daha fazla olduğu saptandı.Bilim adamları, “Fertility and Sterility” dergisinde yayımlanan araştırmada, bir kadının gebe kalma süresi ne kadar uzun olursa doğumdan önce en az bir kez düşük yapma olasılığının o kadar fazla olduğunu da belirlediler.Dr. Raatikainen ve ekibi ayrıca, bu kadınlarda gebelik veya doğum sırasında, hamilelikle bağlantılı şeker hastalığı ve cenini saran zarda enfeksiyon gibi olumsuzluklara da daha çok rastlandığını saptadı.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.