Zerdeçal ve Faydaları

Zerdeçal en etkili ve yaygın olarak kullanılmakta olan antioksidanlardan birisidir. Zerdeçap, Zerdeçöp, Hindsafranı, Kurkuma, Curcuma longa, Turmeric, Curcuma olarak da bilinmektedir. Batı kesimde daha çok baharat olarak kullanılan Zerdeçal, Asyada uzun zamandan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Enfeksiyonlar için Zerdeçal: Yapılmış olan araştırmaların sonucunda Zerdeçal’ın lekotiren, prostoglandin, tümör ,nekroze edici faktör ve interlokin-12 gibi iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkışını aksatarak zayıflattığını göstermiştir.

Solunum yolları için Zerdeçal: Antienflamatuar ve antioksidan etkileri ile üst bölge solunum yolları, astım hastalığı olanlar, bronşit ve sinüzitü olanlar için birebirdir, bu hastalıklara çok iyi gelir

Kanser için Zerdeçal: Zerdeçal’ın etkin maddesi curcumin hem kanserin korunmasını sağlar hem de bazı kanserlerde tedavi edici olarak kullanılır. Tümör hücrelerinin üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azaltır.

Alzheimer hastalığı için Zerdeçal: Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığına gidişi engeller. Ayrıca beta amiloit plakalarının gelişimini yavaşlattığını göstermiştir.

Diğer hastalıklar için Zerdeçal: Katarak oluşumu, karaciğer hastalıkları, felç gibi hastalıkların tedavisinde Zerdeçal’ın olumlu etkisi bulunmaktadır.

Zerdeçal Kullanımı, Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal eski tarihlerden bilinen ve günümüze kadar gelen bir baharat türüdür. Kurutulmuş zerdeçal, toz haline getirilir. Balık çorbası, pilav, kuzu, dana, söğüş ve çeşitli sebzelerde yemeklerde baharat olarak eklenebilmektedir. Yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Bal ile karıştırıp cam bir kavanozda sakladıktan sonra, sabahları bir çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı, Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal’ı dilerseniz çay olarak da yapabilirsiniz. Bunun için ince kıyılmış zerdeçal kökü veya tozundan yarım kahve kaşığı(1,5-3g) demliğe konulur ve üzerine 300-500ml kaynar eklenerek 8-10 dakika kadar demlemeye bırakıldıktan sonra süzerek içebilirsiniz. Ayrıca hazır satılan Zerdeçal çayları da bulunmaktadır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın