Yatış Biçiminiz ve Ağrılar

Yatma ve uyuma biçiminize göre doğru hattı yakalamaya dikkat gösterirseniz size ilk günaydın diyen de AĞRILARINIZ olmayacaktır.

Önemli olan omurganızın boyundan kuyruk sokumuna kadar burulmasını engelleyip formunu korumak bel lordozu ve boyun lordonzunu da daha çok derinleştirmemektir. Bu durumda nasıl yatmaktan zevk aldığınız ön plana gelir ve biz ona göre size doğru yatışnızı öneriririz. Aslında özellikle son dönem hafızalı yatak ve yastıklar yatışınıza önem vermeksizin sizin her yatışta doğru postüre gelmenizi sağlar. Bu imkanınız olmuyor olablir veya her ortamda aynı şekilde bu yatağı bulamayabilirsiniz. O halde…:

  • Yüzükoyun yatmaksa sevdiğiniz, baş altına ince yastık veya hiç yastık… Karın altına, göbek deliğini kapatacak şekilde bir ince yastık veya rulo yapılmış havlu koymalısınız mutlaka.
  • Yan yatış, başınız ne omuz hizasından aşağı düşmeli, ne de kalkacakmış gibi yukarı eğimlenmeli. Baş ve boyun omurgayla beraber yere paralel olmalı. Bel ve kalçadaki burulmayı önlemek için bacak arasına dizlerin aralığını kalça genişliğine denk tutmaya yarayacak bir yastık koymalısınız
  • Sırt üstü yatışlarda yastık boynunuzu ne çok yukarı bükmeli ne de başınız geri açılmalı…

Gıdıyı açmamalı da kısmamalı da. Baş, alın ve çene yere paralel olacak şekilde bir yastık kullanmalı, bacakları dümdüz uzatmak doğru değil, dizlerin altına bir havluyu rıulo sarıp koyarsanız sırtüstü yatışta beli dengelersiniz.

Yeter ki yatma ve uyuma pozisyonunuza dengeli bir omurgayla kavram olarak denkleştirmeye dikkat göstermelisiniz.

Kaynak: milliyet.com.tr – Jale Özen

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.