Tırnak Bakımında Dikkat Gereken Püf Noktalar

Tırnak bakımı sırasında, özellikle evde tırnak bakımı yaptığımızda bazı dikkatsizlikler tırnaklarımızın yıpranmasına, katmanlar haline ayrılmasına ve çabucak kırılmasına neden olur. Bu hataları onarıp tırnak bakımını güzel bir şekilde yaptığımız takdirde tırnaklarımız güçlenir ve daha bakımlı görünmesini sağlayacaktır.

-Tırnak diplerindeki ölü derileri temizlemek için;en uygun zaman banyo sonrası ya da ellerimizi ılık ve gliserin damlatılmış suda biraz beklettikten sonra ölü derileri törpünün ucuyla ileri doğru itmektir.
-Tırnak kenarlarındaki ölü derileri kendimiz kesmek yerine profesyonel birine bırakmaktır. Deriyi kendimiz kesmek istersek derinden kesip enfeksiyon yaratabiliriz.
-Tırnaklarımızı keserken;
Ayak tırnaklarımızı yarım yay şeklinde kesmeliyiz. Tırnaklarımızın kenarlarını çok derinden kesmemeli veya küt bırakmamalıyız. Eğer çok derinden keser ya da tırnak kenarlarını küt bırakırsak ileride tırnak batmalarına yol açabilir bu da acı veren tırnak kenarında yara oluşmasıdır.
El tırnaklarımızı keserken de düz kesmeye gayret göstermeli daha sonra da törpüyle şekillendirmeliyiz.
-Tırnaklarımızı metal törpüyle değil tahta törpülerle törpülemeliyiz. Metal törpülerin tırnaklara zarar verdiği görülmektedir.
-Törpüyü sağa-sola doğru değil tek yöne doğru kullanmamız gerekir. Törpüyü tek yöne doğru kullanmazsak tırnaklarda çatallaşma ve uzayınca soyulmalar görülecektir.
-Törpü sonrasında ellerimizi ve ayaklarımızı suyla durulamalıyız.
-Son olarak da tırnaklarımıza ojeyle renklendirebiliriz. Eğer renkli ojeler tercih etmiyorsak tırnaklarımızın güçlenmesi için besleyici ojeler kullanmalıyız.

El ve ayak tırnaklarımızın ayrıca ellerimizin bakımlı görünmesi, sağlıklı olması ve vücudumuza iyi bakmak için sağlıklı beslenmeyi ihmal etmememiz gerekir. Sürekli taze sebze ve meyveler tüketmeye özen göstermeliyiz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.