Sivilcelere Çözüm

Sivilce genellikle ergenlik döneminde başlayan bir cilt problemidir. Sorun ergenliğin sona ermesi ile erişkinlikte de devam edebilir. Tipik olarak yüzde yaygınlaşan sivilceler, boyun, kalça, sırt ve kollarda görülebildiği gibi göğüs çevresinde de oluşabilir. Tedavi edilmeyen sivilceler kistler ve yumrulara dönüşerek iz bırakabilirler. Sivilceler kimyasal maddelerle tedavi edilebileceği gibi bazı doğal yöntemlerle de ilerleyişi engellenir.

Sivilce ilaçları pek çok değişik kimyasallardan üretilmektedir. Doktor tavsiyesi olmaksızın kullanımları ciddi sonuçlara neden olabilir. Özellikle hamileler bu kimyasallardan uzak durmalıdırlar. Sivilcelerin doğal yolla tedavisinde ise bazı yaşam tarzı değişikliklerine gidilmelidir. Su tüketimi maksimuma çıkarılmalıdırç Asitli içecekler içilmemelidir. Su dışında tüketilen içecekler süt ve zenginleştirilmiş spor sıvıları olabilir. Yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve stresten uzak durulmalıdır.

Çay ağacı yağı kullanımı sivilceler için oldukça faydalıdır. Bakterilerle savaşarak onları öldüren bu yağ özellikle açık tenlilerde güzel sonuçlar verir.

Sivilceler için bir başka reçete de şöyledir; 1 fincan yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı bal karıştırılarak yüze maske gibi yayılır. 15- 20 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır. Yulaf ezmesi yağı içine çekerken, bal mikropları öldürür ve deriyi canlandırır. Aynı şekilde 3 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tarçın ile maske yapılabilir.

Sivilce oluşmaması için yüz yatmadan önce ve sabahları ılık su ile yıkanmalıdır. Bir başka ucuz yöntem hindistancevizi yağıdır. Deriyi daha sağlıklı hale getirecektir. Sirke, sarısabır ve limon suyu ile bir başka bakım maskesi yapılabilir. Yumurta da yoğun çinko içeriği ile sivilceler için faydalı bir proteindir. Bir çiğ yumurta çırpılarak yüze uygulanır ve yarım saat kadar bekletilir. Sertleşince soyularak çıkartılır ve yüz ılık su ile durulanır.

Sivilcelerle mücadelede pek çok kolay ve ucuz yöntem vardır. Kimyasal madde kullanımı sivilceleri geçirebilir ancak başka zararlar verebilmektedir. Kimyasal yöntemler doğal yöntemlerle sonuç alınamadığında kullanılmalıdır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.