Sigarayı kendiniz için bırakın

Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11′e kadar düştüğünü bildiren uzmanlar, sigara içenlerin 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü fırsat bilip bu zararlı alışkanlığı bırakmalarını tavsiye ediyor.
Sigara şirketlerinin sigarayı masum göstermeye çalıştıkları raporların artık çok eskilerde kaldığını belirten Türkiye Yeşilay Cemiyeti Adana il Temsilcisi Mehmet Aslanbaba, “Bugün artık sigaranın zararlarını bilmeyen kalmadığı halde, çevre etkisi, özenti, taklit gibi sebeplerle Türkiye’de sigaraya başlama yaşı 11′e kadar düştü” ifadesini kullandı.
Aslanbaba, şunları kaydetti:
“Gelin bu günden itibaren sigara zehrini bırakalım. Biz Yeşilay olarak sigaranın, zararlı alışkanlıkların hepsinin ortadan kalktığı, bu nesnelere ait iş alanlarının artık karlı olmaktan çıktığı bir dünyanın hayalini kuruyor, çocuklarımıza böyle bir dünya bırakmayı istiyoruz. İnsanlık son yüzyılda köleliği kaldırdı, insan tabiatı her tür köleliği reddeder, bağımlılık da bir tür köleliktir. İnsanlık köleliği kabul etmediği gibi bağımlılığı da kabul etmeyecektir.”
Aslanbaba, üretici firmalar tarafından karlarını artırmak amacıyla, sigaranın içine bağımlılık arttırıcı, sağlığa zararlı kimyasal maddelerin katıldığını da iddia ederek, bağımlılık yapan sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin üreticilerinin insanlığa karşı suç işlediklerini ifade etti.

Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11′e kadar düştüğünü bildiren uzmanlar, sigara içenlerin 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü fırsat bilip bu zararlı alışkanlığı bırakmalarını tavsiye ediyor.Sigara şirketlerinin sigarayı masum göstermeye çalıştıkları raporların artık çok eskilerde kaldığını belirten Türkiye Yeşilay Cemiyeti Adana il Temsilcisi Mehmet Aslanbaba, “Bugün artık sigaranın zararlarını bilmeyen kalmadığı halde, çevre etkisi, özenti, taklit gibi sebeplerle Türkiye’de sigaraya başlama yaşı 11′e kadar düştü” ifadesini kullandı.Aslanbaba, şunları kaydetti:
“Gelin bu günden itibaren sigara zehrini bırakalım. Biz Yeşilay olarak sigaranın, zararlı alışkanlıkların hepsinin ortadan kalktığı, bu nesnelere ait iş alanlarının artık karlı olmaktan çıktığı bir dünyanın hayalini kuruyor, çocuklarımıza böyle bir dünya bırakmayı istiyoruz. İnsanlık son yüzyılda köleliği kaldırdı, insan tabiatı her tür köleliği reddeder, bağımlılık da bir tür köleliktir. İnsanlık köleliği kabul etmediği gibi bağımlılığı da kabul etmeyecektir.”Aslanbaba, üretici firmalar tarafından karlarını artırmak amacıyla, sigaranın içine bağımlılık arttırıcı, sağlığa zararlı kimyasal maddelerin katıldığını da iddia ederek, bağımlılık yapan sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin üreticilerinin insanlığa karşı suç işlediklerini ifade etti.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.