Zayıflamak için salatalık suyu

Salatalık suyu

Bu yazımızda salatalık suyu üzerine konuşuyor olacağız. Merak ettiğiniz zayıflamak için salatalık suyu içilir mi? salatalık suyunun faydaları nelerdir, salatalık suyu nasıl hazırlanır gibi sorularınıza bu yazımızda cevap arıyor olacağız. Ayrıca bir salatalık suyu tarifini de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Hepimizin bildiği ve yaz mevsiminde tükettiği uygun fiyatlı her yerde bulunabilen salatalık, salatalarımızın, kahvaltılarımızın olmazsa olmazıdır. Soğuk bir şekilde yenen salatalık ise hararetinizi dindirir, susuzluğunuzu alır ve sizi serinletir.

Salatalık vitamin açısından çok zengindir ve içeriğinde bol miktarda su, A vitamini, C vitamini, K vitamini ve klorofil bulundurmaktadır. Bu bağlamda hazırlayacağınız salatalık suyu ise sağlıklı, besleyici ve faydalı bir içecek olacaktır.

Salatalık suyu nasıl hazırlanır

Salatalık suyu nasıl hazırlanır

Salatalık suyu tarifi çok rahat ve kolay bir şekilde bulabileceğiniz malzemelerden oluşmaktadır. Gelin hep beraber salatalık suyunun nasıl hazırlandığına bakalım.

Malzemeler

  • 1 adet salatalık
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 demet maydanoz
  • Yarım su bardağı su

Hazırlanışı

Salatalık ve maydanozu robottan geçirerek püre haline getirin. Sonrasında süzün. Yarım su bardağı suya, 1 yemek kaşığı limonu atın, süzdüğünüz salatalık ve maydanoz suyunu bardakla karıştırın. Her gece yatmadan yarım saat önce, beş gün boyunca bu karışımı içebilirsiniz.

Bu salatalık suyu tarifi ile beraber bir diyet programı uyguladığınızda fayda sağladığını göreceksiniz.

Salatalık suyu nasıl sıkılır konusunda doğrudan bir video izlemek isterseniz, bir kullanıcının görsel olarak anlattığı şu videoyu da hızlıca izleyebilirsiniz.

Salatalık suyu faydaları

Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yapacağınız her diyette ve tükettiğiniz gıdalar zayıflamak için sadece bir araçtır. Salatalık zayıflatır mı, salatalık suyu ile kaç kilo verilir, salatalık yemek kilo verdidir mi gibi sorulara cevap sadece şu olacaktır ki bu besinler sizlere zayıflama noktasında yardımcı olacak olan besinlerdir. Salatalık suyunun faydalarına dilerseniz bir göz gezdirelim;

Yağ yakar ve kilo vermeye yardımcı olur

Salatalık suyu içmek özellikle karın ve kalça bölümünde biriken yağları azaltmaya yardımcı olur. Arındırıcı niteliği sebebiyle, bu bölgelerde yağ ve toksinleri azaltır, kilo vermeye yardımcı olur.

Ayrıca salatalık lifli yapısı sayesinde de sindirim işlemini kolaylaştırır. Düşük kalorili olması ve bol su içermesi kolay kilo vermenize destek olur.

İştah azaltıcıdır

Eğer siz de sürekli kendinizi aç hissediyorsanız veya kolay acıkıyorsanız bir bardak salatalık suyu içmeyi deneyin. Genellikle yaptığımız midemizdeki boşluk hissini açlıkla bağdaştırmak olur. Fakat bunun gerçek nedeni aslında susuz kalmanızdır.

Salatalık suyu içerek veya yanınızda yoksa, bir iki bardak su içerek 15 dakika bekleyin, açlık hissinizin azaldığını göreceksiniz.

Susuzluğu giderir

Her ne kadar insan vücudunun yaklaşık %60’ında su bulunsa da insanın sürekli suya ihtiyacı bulunmaktadır. Salatalığın ise içeriğindeki bol su ile bu susuzluk ihtiyacı giderilebilir. Su tedariği sağlayarak toksinlerin kaldırılması için de yardımcı olmaktadır.

Cildinizi nemlendirir

Salatalık suyu içtiğinizde veya doğrudan salatalık yediğinizde vücuda su alınacağı için vücudun ihtiyaç duyduğu nem sağlanmış olur. Cildiniz için ise yaptığınız bir çok cilt maskesinde salatalık kullanılmakta olduğunu göreceksiniz.

Yüzünüzdeki cilt lekeleri için hızlıca vereceğimiz şu maskeyi uygulayabilirsiniz. Salatalığın kabuklarını soyduktan sonra rendeden geçirin, bir miktar yoğurtla birlikte karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Diş eti sağlığını artırır

Hazırlayacağınız salatalık suyunu her gün bir bardak olarak içmeniz ağız sağlığı açısından çok faydalı olacaktır. Salatalığın kendisinin içeriği fitokimyasal bileşenler sebebiyle ağızda oluşan kötü kokuları engeller, diş eti rahatsızlıklarınızı azaltır.

Salatalık suyunun içerisine biraz nane atarak rondodan geçirmek ağız kokusunun giderilmesi için daha faydalı olacaktır.

Saçlarınıza ve tırnaklarınıza bakar

İçeriğinde bulunan kükürt ve silisyum maddeleri ile tırnak ve saç bakımınızı kendisi yapar. Saçlarınızın uzaması için destek olur. Salatalık suyu ile daha parlak, güçlü ve sağlıklı sağlara sahip olabilirsiniz.

Kas oluşumunu destekler

Salatalıkta kükürt ve silisyum var demiştik. Bu bileşenler ayrıca kaslar için de önemlidir. Spor veya egzersiz sonrası içeceğiniz bir bardak salatalık suyu ile kaslarınızın daha sağlıklı olmasını ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Eklem ağrılarının dinmesinde etkilidir

Salatalık suyu içmek eklemler ile bağ dokularının daha da gelişmesinde etkilidir. Çünkü içerisinde C vitamini, A vitamini, D vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B6 vitaminleri bulunur ayrıca folik asit, magnezyum ve kalsiyum da içerir. Böylece asitlik miktarlarını düşürerek artrit ağrılarınızın dinmesinde yardı olur.

Tansiyonu düşürür

Tansiyon hastalığı yanında bazı rahatsızlıkları getirebilir. Yüksek tansiyon ise kalp rahatsızlıklarına, böbrek ve görmek problemlerine sebebiyet verebilir. Salatalık suyu ise potasyum içeriği ile bir kaç gün içerisinde kan basıncınızı düzenler. Salatalık suyunu düzenli olarak içtiğinizde farkı göreceksiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.