Saç Derisindeki Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Kafada çıkan sivilcelere ne iyi gelir

Sivilceler vücudun farklı bölgelerinde çıkabildiği gibi saç derisindeki veya kafadaki sivilceler de can sıkıcı olabilmektedir. Peki kafadaki sivilcelerin tedavisi nasıldır? Saç derisindeki sivilcelerin nedenleri ve tedavi önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç diplerimizde oluşan sivilceler gerek erkek olsun gerek kadın olsun sıklıkla yaşanan bir durumdur. Saç diplerinde oluşan sivilcelerin nedeni derinin yağlı bir biçimde olmasından ziyade enfeksiyon kaynaklı olarak oluşmaktadır.

Her ne kadar yüz bölgesindeki kadar sık rastlanmasa da, bu sorunu birçoğumuz yaşamışızdır. Oluşan bu kafa sivilcelerinin içi dolu olup kaşıntı hissi verebilmektedirler.

Bu sivilceleri kaşımanız enfeksiyon ile beraber daha ciddi yaralara ve oluşan iltihabın yayılmasına sebebiyet vereceği için dokunmamak gerekmektedir.

Daha büyükçe olan ve irin içermeyen sivilceler necrotica olarak isimlendirilmektedir. Bu sivilceler iltihaplanırsa kalıcı olarak yara izleri ve siyah bir kabuklanma oluşturabilir.

Kafa derisinde çıkan sivilceler arasında en ciddi olanı “Perifolliculitis Capitis” tir. Bu tür olan sivilceler kafanın ve boynun arka kısımlarında yara oluşturabilir, saç köklerinizde ağrılara ve iltihaplanmaya yol açabilmektedir.

Saç Derisindeki Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Saçınıza dokunduğunuzda yada tararken saç dibindeki sivilceyi fark ettiniz. Peki bu durumda ne yapmalı, saç derisindeki sivilcelere ne iyi gelir, saç dibi sivilcelerini kurutmak için evde yapılabilecek bitkisel yöntemleri, doğal çözümleri size açıklıyoruz.

Aloe vera

Aloe vera yaprağı bulabiliyorsanız bu yapraktan parçayı kesin ve direkt olarak saç derisindeki sivilceye uygulamaya başlayın. Haftada iki sefer olmak üzere bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Aloevera herkeste olmayabilir, veya bulmanız zor olabilir. Bu sebeple Acilyardim.net olarak size daha basit öneriler sunuyor olacağız.

Domates Suyu

Evinizde rendeyle yapacağınız taze domates suyunu doğrudan saç dibine uygulayın. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletikten sonra durulayabilirsiniz. Bunu yapmaktaki amaç, domates suyu içerisindeki asitin akneleri kurutucu özelliği olmasındandır.

Domates ve Limon

Domates ile yapabileceğiniz bir başka kür ise; 1 kaşık domates suyu ile birkaç damla limonu bir kaba koyun. Bu kap bir bardak da olabilir. Yarım kaşık balı da ilave ederek doğrudan sivilce üzerlerine uygulayın. 5 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla saçınızı durulayın. Bir kaç günde bir olacak şekilde bu kürü kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Bir diğer yöntem ise, elma sirkesi ve ılık su karışımıdır. Eşik miktarlarda, 1’e 1 ölçüde yeteri kadar olan karışımı saçınızdaki akne ve sivilcelere uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra temiz su ile durulama işlemi yapabilirsiniz.

Evde hazırlayabileceğiniz sivilce tedavi yöntemleri

Saç Derisinde Sivilce Neden ve Nasıl Oluşur?

Saç derinizde sivilce ve akne oluşumunu sağlayan bir çok sebep mevcuttur. Fakat önemli derecede olanlardan biri saç derisinde aşırı yağlanmadır, bu da hormonel değişikliklerle saç derisinde oluşabilmektedir.

Kafada sivilce oluşumunun diğer nedenleri

Diğer etmenler ise şu şekildedir;

  • Kötü hijyen koşulları
  • Sağlıksız ve yetersiz beslenme
  • Irsilik olarak adlandırılan kalıtım
  • Yaşanan stres seviyesinin yüksekliği
  • Güneş ışığına fazlasıyla maruz kalma
  • Kafein içeren ve baharatlı içecekler
  • İlaç zehirlenmeleri, steroidler
  • Sıcak hava koşulları ve nem
  • Saç kremleri, briyantin ve jöle gibi saç derinizdeki gözenekleri kapatan saç bakım ürünleri kullanımı

Burada yazılan kürleri denemeden önce saç dibinizdeki sivilceler için uzman bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye etmekteyiz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.