Pekmezin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Pekmez hızla kana karışabilecek özellikte bir gıda maddesi olduğundan dolayı acil enerji ihtiyacı için ihtiyaç duyulur. İki yemek kaşığı (20 g) pekmez insan bünyesi için çok önemli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum ve 58 kcal enerjiyi içermektedir.

Büyüme çağı içerisindeki çocuklar, işçiler, sporcular, gebe emzikli anneler için eşsiz bir gıda maddesidir.

Pekmez ayrıca 100 gramında 0.014 mg Vit B1 0.15 mg Vit B2 , 1,4 mg nisain içermektedir. Bu özellikleri açısından bala göre daha zengin olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre 1 kg üzüm ve 200 gr pekmezin kalori açısından 1150 gr süte, 300 gr ekmeğe, 390 gr ete eşdeğer olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca pekmezde bulunan şekerlerin, glukoz ve früktoz halinde olması sebebiyle bebek ve çocukların beslenmesinde büyük öneme sahiptir. Hem sindirim sisteminde parçalanmasına gerek yoktur, hem de kana geçmede ek bir enerjiye gerek duyulmadan hücre dışından içine basit düfüzyonla geçişi sağlanır. bu nedenle özellikle enerji aktivitesi yüksek olan çocuklarda ve sporcularda enerjinin pekmezle sağlanmasının büyük önemi vardır.

Üzüm ve pekmezin içerdiği demir (16mg/kg) kolayca emilmekte ve günlük demir ihtiyacının % 35′i bu ürünlerce karşılanabilmektedir.

Pekmezin zararları : Her gıdada olduğu gibi çok fazla aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

“Pekmezin Yararları ve Zararları Nelerdir?” için 4 Yorum

  1. 7 YAŞINDA KIZIMA AKŞAMLARI 2 YEMEK KAŞIĞI ÜZÜM PEKMEZİ VERİYORUM.2 DAKİKA SONRA ÖKSÜRMEYE BAŞLIYOR.VE BU 1 SAATİ BULUYOR.BAZEN DAHADA UZAYABİLİYOR.SEBEBİNİ BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIM.7 AYLIKKEN BRONŞİT GEÇİRMİŞTİ.ACABA ONUNLAMI ALAKALI.? ALERJİSİMİ VAR.? ANALAYAMADIM.

  2. ban çok kanzızdım doktor bana keçi boynuzu bekmezi önerdi ve şimdi çok kanlıyım.sizede öneririm…

  3. merhabalar arkadaşlar ben küçüken bir hastalığa yakalndım ve doktorlar çaresini bulamadılar ve bende hz.zeynebin kabrini ziyaret ettim ve orda ben uyukuya dalmışım ve rüyama hz.zayneb rüyama girdi allahın izzniyle ileşeceksin dedi ve bennde başımdan geçen olayları yazdım ve bunu 13 kişiye dağıtım.hastalığım geçti. not:bunu okuyanların hepsi bunu 13 tane çıkarıp 13 kişiye dağıtsın 13 günden sonra dilleğiniz gerçekleşiyor…teşşekürler…:)

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.