Obez kadınların bebekleri kalp hastası oluyor

Amerika’da yapılan araştırma; gebe kaldıklarında şişman veya obez olan kadınların, doğuştan kalp kusuru olan çocuk doğurma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.
ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi’nce yapılan araştırmada, gebe kaldıklarında aşırı şişman veya obez olan kadınların kalp kusuru olan çocuk doğurma ihtimallerinin normal kilodaki kadınlara oranla yüzde 18, had safhada obez kadınlarınsa yüzde 30 daha fazla olduğu belirlendi.
American Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu bebeklerin kalplerinin sağ tarafında obstrüktif (tıkanmaya yol açan) kusurlar veya kalbin iki üst bölmesi arasındaki dokuda bozukluklar olabiliyor.
Doğuştan kalp kusuru bulunan 6440 çocukla hiçbir rahatsızlığı bulunmayan 5673 çocukların sağlığını inceleyen araştırmalar, bu çocukların anneleriyle de mülakat yaptı.
Araştırmada, obeziteyle 25 tür kalp rahatsızlığının 10′u arasında ilişki bulunduğu, bu 10 hastalıktan 5′i ile de gebelikten önce kadının obez olması arasında ilişki saptandığı belirtildi.
Araştırmacılar, aşırı şişmanlıkta vücut kütle endeksini (VKE) 25 ila 29,9, orta derecede obezitede VKE’yi 30 ila 34,9, had safhadaki obezitede ise 35 ve üstü olarak değerlendirdi.

Amerika’da yapılan araştırma; gebe kaldıklarında şişman veya obez olan kadınların, doğuştan kalp kusuru olan çocuk doğurma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi’nce yapılan araştırmada, gebe kaldıklarında aşırı şişman veya obez olan kadınların kalp kusuru olan çocuk doğurma ihtimallerinin normal kilodaki kadınlara oranla yüzde 18, had safhada obez kadınlarınsa yüzde 30 daha fazla olduğu belirlendi.American Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu bebeklerin kalplerinin sağ tarafında obstrüktif (tıkanmaya yol açan) kusurlar veya kalbin iki üst bölmesi arasındaki dokuda bozukluklar olabiliyor.
Doğuştan kalp kusuru bulunan 6440 çocukla hiçbir rahatsızlığı bulunmayan 5673 çocukların sağlığını inceleyen araştırmalar, bu çocukların anneleriyle de mülakat yaptı.Araştırmada, obeziteyle 25 tür kalp rahatsızlığının 10′u arasında ilişki bulunduğu, bu 10 hastalıktan 5′i ile de gebelikten önce kadının obez olması arasında ilişki saptandığı belirtildi.Araştırmacılar, aşırı şişmanlıkta vücut kütle endeksini (VKE) 25 ila 29,9, orta derecede obezitede VKE’yi 30 ila 34,9, had safhadaki obezitede ise 35 ve üstü olarak değerlendirdi.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.