Lohusalık Sorunları Kötü Koku ve Fazla Akıntı

Lohusalık dönemi içindeki annleler için akıntı normal olarak kabul edilmektedir ve akıntının nitelikleri lohusalığın dönemine göre değişkenlik gösterir. Lohusalık akıntısı ya da “loşi” adı verilen bu akıntı doğum yapmadan sonraki 4-6 hafta süresince devam eden özel bir akıntı çeşididir. Amacı uterusun içerisindeki “gebeliğe bağlı kalıntıların” dışarı atılmasıdır. İlk günlerde kanama formunda olan bu akıntı kısa zaman içerisinde pembeleşir, daha sonra rengi sararır ve nihayet beyazlaşarak lohusalık bittiğinde tamamiyle biter. Gebelik öncesi dönemde fizyolojik (herhangi bir soruna bağlanmayan) akıntısı olan bayanlarda lohusalık bittiğinde bu fizyolojik akıntı genellikle geri döner.

Lohusalık akıntısı özellikle sabah kalkmış olduğunuzda daha fazla olabilir. Bunun başlıca sebebi gece süresince yatmaya bağlı olarak vajinada biriken akıntının ilk ayağa kalktığınızda nispeten daha hızlı boşalmasıdır.

Yukarıdaki lohusalık sorunlarından farklı nitelikler taşıyan her akıntı doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Kötü kokulu akıntı bir enfeksiyon belirtisidir. Özellikle yanında karın ağrısı ve ateş gibi belirtiler de mevcut olduğunda sıklıkla endomiyometrit (uterus ve uterus iç zarı enfeksiyonu) söz konusudur. Tek başına kötü kokulu akıntı basit bir bakteriyel vajinit belirtisi olabileceği gibi epizyotomiyle normal doğum yapmış olan annelerde epizyotomi tamir edilirken kanamanın görüş sahasını kapatmasını engellemek amacıyla vajinaya yerleştirilmiş ve tamir sonrası çıkarılması unutulmuş bir tampon da söz konusu olabilir. Köpüklü bir akıntı trikomonas enfeksiyonuna işaret ederken, peynir kesiği gibi bir akıntı ve beraberinde vajina ve/veya vulvada kaşıntı sıklıkla bir mantar enfeksiyonuna işaret etmektedir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.