Limonun Bilinmeyen Yararları

Yaptığımız yemeklerden pek de eksik olmayan özellikler salatalarda daha çok kullanılan, zeytinyağlı yemeklerde hatta kimi zaman tatlılarda da kullandığımız limonun yararlanırını biliyor musunuz? Günlük beslenme programımızda sürekli mevcut olan limon, birçok sağlık sorununa karşı bizleri korumaktadır.

Antioksidan özelliği
C vitamini içeriği fazla olan limonun en önemli özelliği antioksidan etkisi göstermesidir. Gün içerisinde yaşadığımız stres, sigara, yanlış pişirme teknikleri ile hazırlanmış yemekleri tüketmek, vücuttaki serbest radikal seviyesinin artmasına sebebiyet veriyor. Antioksidan özellikli C vitamini deposu olan limon, bu seviyenin yükselmesini engelleyen ve vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran başlıca besin maddelerinden bir tanesidir.

Kansere karşı etkili
Antioksidan özellikli gıdaların geneli kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Son 30 yılda yapılmış olan araştırma ve çalışmalar limonun başta; kolon, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri olmak üzere 12 kanser çeşidine karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca limon tümör gelişimini engelleyen başlıca gıdalardan biridir.

Yüksek Tansiyon ve Enfeksiyona Karşı Limon
Yüksek tansiyon sorunu olan bireyler limon tüketmeye özen göstermelidir. Limonun diğer farklı bir özelliği ise anti-mikrobiyal özelliği olması ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olmasıdır.

Limon Kabuğu da Limonun Kendisi Kadar Yararlı
Limon kabuğunun en önemli özelliği cildinize iyi gelmesidir. Cilt kanseri riskini azaltmak için limon kabuğunun günlük beslenme programında bulunması önemlidir. Aynı zamanda karaciğer, kalp ve safra kesesi için en sağlıklı besinlerden biridir. Özellikle stresli bir yaşamı olan, alkol veya sigara kullanan kişilerin çaylarının ve yemeklerinin içerisine limon kabuğu eklemesi faydalıdır.

Serkan Tutar
Diyetisyen ve NLP Uzmanı
Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.