Limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

Limonun ve limon suyunun faydaları

İçeceğiniz ılık bir bardak limonlu su vücudunuz üzerinde temizlik etkisi oluşturur. Bir çok fonksiyona yardım eden limonlu su ile daha enerjik, verimli hissedebilir güne daha zinde başlayabilirsiniz. Limonlu suyun faydaları nelerdir ne işe yarar gibi bilgilerini sizlere ileteceğiz.

Oldukça sıklıkla verilen tavsiye olmakla beraber bir çok rahatsızlıkta etkili olan limon ve limon suyunun faydalarını sizlere anlatıyor olacağız. Limonun kendisi asidik yapısı ve içeriğindeki bileşenler sebebiyle temizlik, ferahlık gibi etkileri daha fazladır. Bu sebeple bir çok kimyasal alanda da kullanıldığını göreceksiniz.

Özellikle kilo vermek için sabah aç karnına içine 1 bardak limonlu su vücudun güne daha zinde başlamasına yardımcı olacaktır. Sindirim sistemini toksinlerden arındırıcı özelliği olan limonlu su mideniz üzerindeki hazımsızlık ve yanma problemlerine iyi gelecektir.

Tüm bunlar limon kullanımının ve su içmenin önemini bize göstermekte. Öyleyse limon, su ile karışınca vücudumuzda nasıl bir tepkimeye giriyor? Limonlu su içmek yararlı mı? Limonlu su içmenin faydaları nelerdir? İşte limonlu su içmenin yararları…

zayıflamak için limon suyu içmek

Kilo vermeyi kolaylaştırır

Kilo vermenin temel kurallarından bir tanesi su içmektir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki su içmek yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bu bağlamda kilo vermek için limonlu su içtiğinizde yağ yakımını hızlandırmış oluyorsunuz.

Özellikle diyabet rahatsızlığı olan bireylerin kilo vermesinde de etkili olan limonla kilo vermek, diyet yapanların mutlaka uygulaması gereken maddeler arasında yer almakta. Dilerseniz, her akşam bir kavanoza 2 dilim limon, biraz taze nane yaprağı, ufak bir parça taze zencefil, 2 karanfil atarak harika bir detoks suyu hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı sabahları aç karnına iki bardak içmek yağ yakımı konusunda çok faydalı olacaktır.

Daha enerjik hissetmek için birebir

Limon kokusu insan üzerinde sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple hararetlendiğimizde ferahlamak için limon kolonyası kullanmıyor muyuz zaten. Limon suyu ile sinir sistemindeki bu sakinlik iyi gelirken mutluluk hormonlarını harekete geçirir, bu sebeple daha zinde hissetmenizi ve mutlu olmanızı sağlar. Aynı şekilde sindirim sistemi üzerindeki etkileri sebebiyle enerji depolamanıza yardımcı olur.

Kafein ihtiyacını azaltır, kahve kullanımını azaltır

Gün içerisinde fazlaca kahve içen kişilerin kafein ihtiyacını azaltmak için her sabah bir bardak limonlu su içmeleri önerilmektedir. Güne daha zinde başlamak için kahve içmeniz gerekmez, kafein isteğini vücudunuzdan bir süre erteleyebilirsiniz. Düzenli olarak limonlu su kullanımı var ise kafein bağlımlılığını azaltacaktır.

Boğaz ağrısı için limonlu su

Ilık suyla birlikte içine bir kaç parça limon atarak biraz bekletip içtiğinizde boğaz ağrısını hafiflettiğini göreceksiniz. Ayrıca faranjitiniz varsa bu uygulama da iyi bir çözüm olacaktır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Biliyorsunuz ki limon C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Aynı şekilde potasyum içeriği de oldukça fazla olan limon, su ile beraber içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

limon ve kabuğu şifalı ve faydalıdır

İltihap engelleyici

Limonlu su, iltihap oluşumuna sebebiyet veren ve eklemlerde oluşan ürik asiti yok eder. Bu sebeple iltihapları engelleyici özelliği mevcuttur.

Tümör ve kanserle mücadelede etkendir

Yapılan bilimsel araştırmalarda limonun kanser riskini azaltma ve tümör engelleme noktasında fayda sağladığı gösterilmektedir.

Böbrek taşına karşı koruyucudur

Limonlu su kullanımının önemli özelliklerinden bir tanesi de idrarı sulandırılmış bir şekilde tutmasıdır. Bu özelliği sayesinde böbrek taşlarının vücuttan idrar yolu ile atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Böbrek taşları normal olarak vücudumuzdan atılırken idrar çıkışına engel olarak ağrılara neden olabilmektedir. Limonlu su ile vücut su kazanımı sağladığı için bunun oluşmasını azaltıcı etkisi vardır.

Cilt güzelliği sağlar

Sağladığı antioksidan özelliği sayesinde limon suyu içtiğinizde cilt lekeleriniz azalma gösterir. Hatta ve hatta cildiniz üzerindeki kırışıklıkların da zamanla azalmasına yardım eder. Zor geçen yaralarınız varsa düzenli olarak bu izlere ve cildinize uygulayın, farkı görüyor olacaksınız.

Karaciğeri sağlıklı şekilde çalıştırır

Karaciğerdeki sindirim enzimlerini aktifleştirmeye yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur. Bu şekilde vücudumuzdaki kanın oksijen miktarını düzenlemede de etkili olmaktadır.

Ağızdaki aftlar için şifadır

Eğer ağzınızda aftlar çıktıyla, aft için ne yapılabilir diye merak ediyorsanız, yapmanız gereken şey ılık limonlu su ile ağzınızı çalkalamak olacaktır. Gün içerisinde belli aralıklarla bunu yaptığınızda ağzınızda çıkan aftların azaldığını göreceksiniz.

Ağız kokusunu azaltır

Limonlu suyun temizleme etkisi daha fazla olduğu için kötü ağız kokularına karşı da fayda sağlamaktadır. Nefesinizi tazelemek için limonlu su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz, bu kötü kokuların azaltılmasına olanak sağlayacaktır.

Diş eti iltihaplanmalarında ağızda oluşan hoş olmayan kokunun azaltılmasını sağlayan limonun diş ağrısı çekenler için de iyi geldiği bilinmektedir. Limonun kendi yapısı asitli olduğu için direkt dişlerinize uygulamak diş mineize zarar verebilir. Bu sebeple bunun yerine bir bardak su içerisine bir kaç damla limon sıkarak içmeniz etkili olacaktır.

Stres azaltıcı etkisi vardır

Gün içerisinde yaşanılan streslere karşı bir bardak limon suyu içmeniz yararlı olacaktır. Limonun stres, depresyon ve endişeyi giderme gibi faydaları da mevcuttur.

Kabızlığa iyi gelir

İçeceğiniz ılık limonlu su ile sindirim sistemi için yararlı bir şey yapmış olursunuz. Bu işlemi sabah aç karnına yapmanın etkisi daha fazladır. Limon suyu safra üretimini düzenleyerek, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bununla ilgili olarak kabızlığı önler iyi gelir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.