Lazerle sünnet erken boşalma nedeni

Yaz tatili yaklaşırken, birçok aile çocuklarını sünnet ettirme planları kuruyor. Op. Dr. Emir İmani, sünnet işleminin anestezi ile yapılması gerektiğini söylüyor: Lazer yöntemi ileride cinsel sorunlara yol açıyor!
Okulların kapanmasına sayılı günler kala, birçok aileyi, çocuklarını sünnet ettirme telaşı sarmış durumda. Alman Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emir İmani, sünnet işlemi ile ilgili sorularımızı yanıtladı…
– Sünnetin yararları neler?
Sünnet, idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu riski, 10 kat fazladır. Sünnet olmamış erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve penis kanserine daha sık rastlanır. Sünnetsiz erkeklerle evli kadınlarda, rahim ağzı kanseri daha sık görülür. Sünnet; erkeklerin AIDS’e yakalanma riskini de 6 kat azaltır.
Sünnet uzmanlarca yapılmalı
– Genel anestezi tehlikeli mi ?
Pek çok aile genel anestezi ile yapılan sünnete sıcak bakmaz. Oysa güvenilir bir sağlık kurumunda yapılan sünnet işlemi sırasında, çocuğa yüzeysel bir anestezi verilir ve ilaçlarla ağrı duyması engellenir. Böylece çocuğun psikolojik ve cerrahi olarak rahatlaması sağlanır. Normal şartlar altında sünnet işlemi, 15-20 dakika sürer.
– Sünneti kim yapmalı?
Sünneti; sağlık teknisyenlerinin yanı sıra pratisyen doktorlar da yapabilir. Mümkünse ilk tercihiniz; bir çocuk ürologundan veya çocuk cerrahisi uzmanından yana olsun. Bu uzmanların bulunmadığı yerlerde ise, bir genel cerrah ya da ürologa başvurmak gerekir.
Bakanlık yasakladı
– Lazerle sünnet yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Lazerle sünnet yöntemi, kanama olmadığı ve çocuk fazla korkmadığı için çok popüler. Ancak bu; uygulanmaması gereken bir yöntem. Lazer diye sunulan alet, bir çeşit elektrikli havya.
Bu yöntem ile sünnet derisi yakılarak alınıyor ve diğer dokular da yanıyor. Bütün dokuları harap ediyor, sinir uçlarına zarar veriyor. İleride çocuğun cinsel hayatını etkiliyor. Erken boşalma ve ereksiyon problemleri meydana gelebiliyor. Lazerle sünnet; Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmış durumda.

Yaz tatili yaklaşırken, birçok aile çocuklarını sünnet ettirme planları kuruyor. Op. Dr. Emir İmani, sünnet işleminin anestezi ile yapılması gerektiğini söylüyor: Lazer yöntemi ileride cinsel sorunlara yol açıyor!Okulların kapanmasına sayılı günler kala, birçok aileyi, çocuklarını sünnet ettirme telaşı sarmış durumda. Alman Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emir İmani, sünnet işlemi ile ilgili sorularımızı yanıtladı…- Sünnetin yararları neler?Sünnet, idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu riski, 10 kat fazladır. Sünnet olmamış erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve penis kanserine daha sık rastlanır. Sünnetsiz erkeklerle evli kadınlarda, rahim ağzı kanseri daha sık görülür. Sünnet; erkeklerin AIDS’e yakalanma riskini de 6 kat azaltır.Sünnet uzmanlarca yapılmalı
– Genel anestezi tehlikeli mi ?Pek çok aile genel anestezi ile yapılan sünnete sıcak bakmaz. Oysa güvenilir bir sağlık kurumunda yapılan sünnet işlemi sırasında, çocuğa yüzeysel bir anestezi verilir ve ilaçlarla ağrı duyması engellenir. Böylece çocuğun psikolojik ve cerrahi olarak rahatlaması sağlanır. Normal şartlar altında sünnet işlemi, 15-20 dakika sürer.- Sünneti kim yapmalı?Sünneti; sağlık teknisyenlerinin yanı sıra pratisyen doktorlar da yapabilir. Mümkünse ilk tercihiniz; bir çocuk ürologundan veya çocuk cerrahisi uzmanından yana olsun. Bu uzmanların bulunmadığı yerlerde ise, bir genel cerrah ya da ürologa başvurmak gerekir.Bakanlık yasakladı
– Lazerle sünnet yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz?Lazerle sünnet yöntemi, kanama olmadığı ve çocuk fazla korkmadığı için çok popüler. Ancak bu; uygulanmaması gereken bir yöntem. Lazer diye sunulan alet, bir çeşit elektrikli havya.Bu yöntem ile sünnet derisi yakılarak alınıyor ve diğer dokular da yanıyor. Bütün dokuları harap ediyor, sinir uçlarına zarar veriyor. İleride çocuğun cinsel hayatını etkiliyor. Erken boşalma ve ereksiyon problemleri meydana gelebiliyor. Lazerle sünnet; Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmış durumda.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.