Kuşpalazı (difteri) öldürücü olabiliyor

Halk arasında kuşpalazı da denilen difteri hastalığına tutulanlarda yutkunma zorluğu, ses kısıklığı, nefes darlığı, kuru öksürük, yüzde morarma, bademcikler üzerinde kurşuni beyaz renkte bir zar, boğaz ağrısı, boyun bezlerinde şişlik, iştahsızlık, kol ve bacaklarda ağrılar görülür.
Ateş 38-40 derece arasındadır, nabız süratlidir.
Hastalık, başlangıcında teşhis edilip hastanın nefesi tamamen kesilmeden müdahale edilmezse, ölümle sonuçlanır. Hastanın bulunduğu yerdeki havaya yayılan mikroplarla bulaşır.
Korunmak için en iyi çare, difteri aşısı yaptırmaktır. Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Halk arasında kuşpalazı da denilen difteri hastalığına tutulanlarda yutkunma zorluğu, ses kısıklığı, nefes darlığı, kuru öksürük, yüzde morarma, bademcikler üzerinde kurşuni beyaz renkte bir zar, boğaz ağrısı, boyun bezlerinde şişlik, iştahsızlık, kol ve bacaklarda ağrılar görülür.Ateş 38-40 derece arasındadır, nabız süratlidir.
Hastalık, başlangıcında teşhis edilip hastanın nefesi tamamen kesilmeden müdahale edilmezse, ölümle sonuçlanır. Hastanın bulunduğu yerdeki havaya yayılan mikroplarla bulaşır.Korunmak için en iyi çare, difteri aşısı yaptırmaktır. Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.