Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım

Öncelikle olası bir kulak kanaması durumunda ilk yardım ihtiyacına karşın yazıya hızlı bir şekilde giriş yaparak bilgi vermek istiyoruz. Kulak kanamaları genellikle şu durumlarda oluşabilmektedir. İlki iç kulakta meydana gelen kanamalar, ikincisi ise dış kulakta meydana gelen kanamalardır.

Kanama yaşayan herhangi birini gördüğünüzde veya müdahale etmeniz gereken bir durum mevcut ise kulak kanaması ilk yardım nasıl yapılır ?, ilk yardım sırasında nelere dikkat etmek gerekir ? bunlar için şu maddeleri okuyabilirsiniz.

 1. Kanama şiddeti hafif ise, kanamakta olan kulağın öncelikle temiz bez kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir.
 2. Eğer ciddi bir kanama yaşanıyorsa tıkamadan kulağı gazlı bir bezle kapatmalısınız.
 3. Kulak kanaması yaşayan kişiyi hareketsiz bir biçimde, kanamakta olan kulağın üzerine doğru yan yatırın.
 4. Gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra vakit kaybetmeden 112 Acil aranarak yardım istenmelidir.
 5. Şunun unutulmaması gerekir; yaşanan kulak kanamaları bir beyin kanamasının haberini veriyor olabilir. Bu sebeple dikkatli ve hızlı davranılmalı, hastanın en yakın hastaneye gitmesi için ambülansa haber verilmelidir.
 6. Tüm bunların dışında kan kusma, anüs, üreme organlarından gelen kanamalarda ise hasta veya yaralı kanama örnekleri ile derhal uzman bir doktora sevk edilir. Olası bir göz kanlanması mevcut ise bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kulak neden kanar?

Kulaktan kan gelmesi sebepleri şu gruplarda incelenebilir. Birincisi dışarıdan müdahaleler ve etmenlerle oluşabilen kanamalar, ikincisi ise kendiliğinden meydana gelen kanamalar.

Kendiliğinden olan kulak kanamalarının bir çoğunun sebebi incelendiğinde bu durumun enfeksiyon kaynaklı olduğu görülmektedir. Bu enfeksiyon orta kulak ve kulak zarı içerisindeki bölgede oluşabildiği gibi dış kulakta da oluşabilmektedir.

Kulak kanaması nedenleri arasında en önemlisi hastanın yaşadığı travmalardır. Travmalar kulağınızı kaşırken veya sert bir cisimle içeri sokulmasıyla olabilir.

Kulak kanaması tedavisi

Tedavi uygulamasında hastalığın sebebi ister dış kulak kaynaklı hastalıklar olsun, isterse de orta kulak kaynaklı olsun tam olarak tedavi edilebilmesi için sebebinin belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer kanamanın sebebi enfeksiyon kaynaklı ise mutlak suretle kulağa su kaçırılmaması gerekir. Bu tedaviler steril bir ortamda yapılması gerektiği için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Bölgede oluşan kanamalı ve ihtihaplı dokunun temizlenmesi, doğru antibiyotik alınması ve devamında bu sürecin kulak damlaları ile devam ettirilerek bölgenin temizlenmesi ve steril hale getirilmesi önem arz etmektedir.

Kulak kanaması enfeksiyona bağlı ve sürekli devam ediyorsa bu durum enfeksiyonunun belli bir boyutu aştığını gösterir. Bu sebeple tedavinin daha ciddi şekilde ele alınarak devam edilmesi gerekir.

Uygulanacak tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise, dış kulağın ve dış kulak yolunun temizlenmesidir. Kulak üzerindeki mikropların ve enfeksiyonların temizlenmesi için mikroskop ile sık aralıklarla sterilize işlemleri yapılmasıdır.

Kulak çınlaması mı yaşıyorsunuz?

Eğer kulak çınlaması veya kulak uğultusu yaşıyorsanız sebeplerinin incelenmesi gerekmektedir. Hafife alınmaması gereken bu rahatsızlık hakkında detaylı bilgiler için kulak çınlaması nedenleri ve tedavisi yazımızı mutlaka okuyun!

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

“Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım” için 7 Yorum

 1. sabah kulagım agrıyordu öylen kulagımdan kan geldi akşamda bogazım agrıyordu bu nedir acaba bilgi verirseniz iyi olur

 2. durduk yere kulağım feçi sekilde ağrımaya başladı..doktora gittim igne vurdu ve hep ile damla verdi ertesi gün kulak burun boğaz doktoruna gittiğim bu sefer kan gelmeye başladı oda hap ve damla verdi..kulağım çınlıo ve az duyuyor..bu daha ne kadar sürecek..

 3. merhaba;
  sabah uyurken kulağımda önce hafif bir çınlama ile uyandım daha sonra küçük bir miktar sıvı geldiğini hissettim gelen sıvı kandı. sebebi neler olabilir acaba.

 4. Arkadaşlar benim kardeşim kulağına kulak çöpü soktu ama çok girmemiş hafif bir kanama oldu bisey olmuşmudur agrısıda yok

 5. uçakta az kalsın kulak kanası geçirecektim. iç kulakta basınç hissi oldu ve neyse ki yanımda sakız vardı, basınç hissi olduğunda sakız çiğnerseniz çok etkili oluyor arkadaşlar. uçuş yaparken mutlaka yanınızda sakız bulundurun

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.