Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Sanıyoruz kulak çınlaması yaşamayanımız yoktur ve illa ki kulak neden çınlar diye düşünmüşüzdür. Halk arasında birinin bizi konuştuğu anlamına gelen batıl inançlar vardır. Peki gerçekten kulak çınladığında biri anar mı ?, kulak çınlaması neden olur ?, kulaktan gelen ses neye işarettir bunları sizin için derledik.

Genel anlamda kulak çınlaması (tinnitus) kişinin sağ veya sol kulağında olabileceği gibi her iki duyu organında aynı anda olabilir.

Ara sıra veya süreklilik arz eden bir ıslık, cırcır böceği veya iki metal cismin birbirine vurulması sonucu oluşan sese benzer bir ses olarak tanımlanmaktadır. Bu kulaktan gelen ses bazen dışarıdan farklı bir kişi tarafından da duyulabilmektedir.

Genellikle yetişkin insanlarda görülmesine karşın her yaştan bireyde bu ses duyulabilmektedir. Fazla yüksek gürültülü sese maruz bırakılan çocuklar daha erken bir zamanda kulak çınlaması yaşayabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Özellikle düğün, dernek, konser gibi aktivitelerde çocukları mümkün olduğunca seyrek bu ortamlara götürmeli ve sesi yayan hoparlörlerin bulunduğu yerden uzaklaştırmaya özen gösterilmelidir.

Peki tinnitus / kulak çınlaması kaça ayrılır?
Tıp dilinde tinnitus olarak isimlendirilen bu durum işitme sistemindeki bozukluğun işaretçisidir. Kulak çınalaması objektif ve subjektif çınlamalar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Objektif kulak çınlamaları farklı kişiler tarafından da duyulabilenlerdir. Subjektif kulak çınlaması ise yalnızca o kişi tarafından duyulabilenlerdir.

Genellikle kulak çınlaması yaşayan hastaların çoğunluğu subjektif çınlama yaşamaktadır ve bu çınlama türü tedavisi daha zor olandır. Objektif çınlamalar ise seyrek olarak görülebilmektedir. Bu durumda çınlama sebebi tespit edilerek tedavisi yapılabilir.

Kulak neden çınlar ?

Kulak dışarıdaki sesleri algılayan organımızdır. İç kulak dengeyle uğraşır, orta kulak ve dış kulak sesi alır ve sinirler aracılığı ile beyinden işitme merkezine gönderir. Bu yoldaki herhangi bir problem kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulağın kendisi ile ilgili kulak iltihapları, kulağın içerisindeki sesi alan küçük kemiklerdeki kireçlenmeler, kulağın kendisi ile ilgili geçirilmiş travma gibi hastalıklar çınlamaya neden olabilir.

Sinirin akustik nörinom denilen, işitme sinirinin üzerinde gelişen ve çok kötü huylu olmayan tümör çınlamaya neden olabilir.

Kulak sinirinin beyne girdiği yerdeki damar genişlemeleri, damar yapısındaki değişemlerle sinire uygulanan bir basınç olduğunda çınlamaya neden olabilir.

Beyin içerisindeki hasarlar, tümörler, iltihaplar da kulak çınlaması nedenleri arasındandır.

Kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılır ?

Kulaktan ses gelmesi gibi bu bahsettiğimiz sebepler kulak neden çınlar sorusunu tam olarak yanıtlayamaz. Çünkü bu saydıklarımız çınlamaların sadece %5 kadarını açıklar. Kalan nerdeyse %95‘lik kısmın nedeni bilinmez.

Kulak çınlamasının tedavisi için kulak burun boğaz ve nöroloji hekimleri kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili değerlendirmeler yapar, eğer birşey bulunamazsa hastaya bununla yaşaması yönünde bilgi verilebilir.

Ancak nedensel olarak yaklaşıldığında kulağın kendisi veya sinirin kendisinde bir hasar olmadan çevresel faktörlerin kulağın yapması gereken görevi olumsuz olarak etkilemesiyle oluşan durum bu %95‘lik kısmı açıklar.

Bununla ilgili olarak da çoğunlukla yirmi yaş dişleri, çene ekleminin çalışmasıyla ilgili problemlerin çınlamaya neden olduğunu gözlemleyip, bunların tedavide düzeltilmesiyle çınlamanın azaltılması sağlanabilmektedir.

Kulak çınlamasına ne iyi gelir ?

Eğer sentetik tatlandırıcı kullanılıyorsa bundan uzak durulmalıdır.

Marketteki kapalı jelatinli paketlerdeki gıdalarda uzun süreli saklama amaçlı olarak kimsayal kullanıldığı için bunlar tercih edilmemeli. Mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketilmeli.

Düzenli olarak egzersiz yapmak.

Sigaranın nikotin içermesinden kolayı, iç kulak üzerindeki yapılara kan akışını azalttığı için sigara içmemek.

Aşırı yorgunluk ve stresten mümkün olduğunca uzak durmak.

Yüksek gürültülü ortamlardan kaçınmak, yüksek sese maruz kalmamak. Zorunlu durumlarda kulak tıkacı kullanmak iyi olacaktır.

Alkollü içkilerden ve bileşiminde kahve gibi kafein olan gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Tinnitus maskelemesi nedir ?

Genellikle gece vakitlerinde yahut çevrenin sessiz bir hal aldığı zamanlarda kulak çınlamasının verdiği rahatsızlık can sıkıcı bir hal alabilir.

Maskelemenin altında yatan temel kural ise, tinnitus rahatsızlığı olan hastanın kulağında oluşan çınlamayı başka bir sesle kapatmaktır.

Doktorlardan bazıları eski klasik radyo dinlemeyi önermektedir. Düşük sesle dinlenilen FM kanalı, yaydığı frekans ile kulaktaki çınlamayı rahatlatabilir.

Eski radyolarda manuel olarak dişli çark çevrilerek radyo ayarlanırdı. Pek çok hasta tam olarak radyoyu ayarlamadan iki radyo kanalı arasındaki cızırtılı sesi düşük sesle dinlemenin iyi geldiğini söylemişlerdir.

Bu rahatsızlığı olan kimi hastalar kulak çınlamasına benzer bir ses üreten elektronik aletler kullanmaktadırlar. Tinnitus maskeleyici cihazlar, kulağın üzerine takılan işitme cihazlarına yakın benzerliktedir veya cihazın içerisine konulan minik bir elektronik parçadır.

Konulan bu elektronik parça sürekli ses üretmektedir. Fakat üretilen bu ses rahatsızlık vermez ve bireyin kulağının çınlamasını unutmasına yardımcı olmaktadır.

Kulak çınlamasına bitkisel ve uygulanabilecek doğal çözümler

Bitkisel tedaviler arasında sizlere Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun lahana küründen bahsetmek istiyoruz. Bu kür, dolaşım sistemi kaynaklı kulak çınlamasına iyi gelecektir.

İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü
Almış olduğunuz beyaz lahananın büyük dış yapraklarından yaklaşık 5-6 adet ayırın. Yarım litre su koyduğunuz tencere içerisine bu lahanaları koyarak yüksek ateşte 10 dk kaynatın ve sonrasında suyu süzerek Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu soğumaya bırakın.

Soğumuş olan lahana suyunu 5 gün, sabah ve akşam olmak üzere 1 su bardağı miktarınca için. 5 gün bittikten sonra 3 gün ara verin ve aynı uygulamayı 2 sefer daha tekrarlayın ve bırakın.

Dolaşım sisteminizdeki sorunlara bu lahana kürü iyi geleceği için buna bağlı olarak çınlanın da giderilmesinde etkili olacaktır.

ZENCEFİL
Vücuttaki kan dolaşımının arttırmak isteyen kişiler zencefil tüketebilmektedir. Kan dolaşımıyla beraber çılamada da azalma olabilmektedir.

Zencefili şu şekilde kullanabilirsiniz; zencefil kökünü su içerisinde çay biçiminde kaynatarak demleyin. Gün içerisinde 3 veya 4 sefer düzenli bir biçimde tüketilebilir. Bu zencefil çayı ayrıca diğer duyma ile ilgili sıkıntısı olan kişiler ve kulak enfeksiyonlarında da önerilen çözümler arasında gelmektedir.

SARIMSAK
Sarımsak da tinnitus için kullanılabilecek doğal çözümler arasındadır. Sarımsak, zencefil gibi kan dolaşımını iyileştirmenin yanında iltihaplanmaları da azaltır.

Sarımsağı kulak çınlaması sorununda kullanmak için 2 diş sarımsağı havan ile döverek, 1 yemek kaşığı susam yağını karıştırarak cezve içerisinde ocakta ısıtın. Bu karışım soğuduktan sonra kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın. Bu karışımı yaklaşık 1 hafta boyunca, her gece yatmadan evvel yapmaya gayret edin.

SOĞAN
Soğanın bileşimindeki maddeler bağışıklığı güçlendirerek, kulak çınlamasına sebep olan bakterilerle savaşırlar. C ve A vitamini yönünden zengindir.

Soğanın kullanılması için; soğanı soyduktan sonra rendeden geçirerek suyunu süzün. Çınlayan kulak kanalına 2-3 damla olarak uygulanır. Kulak yan yatırılarak 15 dk bekletin, sonrasında kulak aşağı gelecek şekilde dönülerek sıvının dışarı akması beklenir.

Bu işlemi çınlama geçene kadar günde 2 kez devam edin.

Hardal Yağı
Etkili doğal tedavi yöntemlerinden biri de hardal yağıdır. Hardal yağının bağışıklık güçlendirici ve antibakteriyel özellikleri vardır. Bu sebeple kulak çınlaması tedavisinde kullanılmaktadır.

Hardal yağının kullanımı için, yağı cezvede az bir miktarda ısıtarak ılık hale getirin. Çınlayan kulağa bir kaç damla damlatarak 10dk bekleyin. Soğan suyu damlasında olduğu gibi sonra ters tarafa dönerek damlanın dışarı akmasını sağlayın.

Hint Yağı
Hardal yağı gibi antibakteriyel bir maddedir. Kulak içerisindeki hücre işlevini rutin biçimine getirir. Çınlamaya neden olan ve iç kulaktaki mantarları ve bakterileri yok edecektir.

Kullanım için eczaneden temin edeceğiniz damlalığın içerisine hint yağını koyun. 5 damla yağı kulağınıza damlatn. 10dk kadar yağın, kulak tarafından emilmesini bekleyin, çınlayan kulağınıza pamuk koyarak tıkayın. Çınlama geçinceye kadar uygulamaya devam edin.

Kulak çınlamasında okunacak dua

Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU ‘nun kulak uğultusu için ve kulak çınlaması için okunacak dua konusunda verdiği bilgi şu şekildedir.

Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor ki, kulağı çınlayan kişi desin ki, “beni ananları daha hayırlı yerde anılanlar kılsın, Yarabbi beni hayırla ansınlar.”

Kulak çınladığında biri anar mı? Evet anabilir. Kulak çınlaması olduğunda eğer bu bir rahatsızlık değilse, hastalık değilse hayra yormak gerekmektedir. Kulak çınlaması olduğunda şu duayı okuyabilirsiniz.

Okunuşu: Zekerallahu men zekeranı bilhayrin.

Anlamı: Beni iyilikle hatırlayanı Allah da hatırlasın ve unutmasın. (Gazali, İhya, 1/335)

Duanın anlamına açıklık getirmek adına, buradaki “unutmasın” kelimesinin manası ihmal etmesin, kenara göndermesin, beni anılanlardan eylesin, terk etmesin manasındadır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

“Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi” için bir yorum

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.