Kordosentez nedir?

Kordosentez, gebelik sırasında 18’inci haftayı tamamladıktan sonra aynı amniosentez yapar gibi yapılan bir işlemdir. Farkı ise amnion suyundan örnek alınması değil de bebeğin göbek kordonundan kan alınmasıdır.
Kordosentezin avantajı, bebeğin genetik bir problemi olup olmadığının veya enfeksiyon geçirip geçirmediğinin hızlı bir şekilde anlaşılmasıdır. Bu yolla bebeğe kan veya ilaç da verilebilir.
Kordosentez ile bebeğin kan grubu, kan hastalıkları öğrenilebilir, gelişme geriliği varsa sebepleri açıklanabilir.
Yüzde 1-2 oranında düşüğe sebep olabilir, bu nedenle sonuçtan beklenen faydanın bu riske değmesi gerekmektedir.

Kordosentez, gebelik sırasında 18’inci haftayı tamamladıktan sonra aynı amniosentez yapar gibi yapılan bir işlemdir. Farkı ise amnion suyundan örnek alınması değil de bebeğin göbek kordonundan kan alınmasıdır.Kordosentezin avantajı, bebeğin genetik bir problemi olup olmadığının veya enfeksiyon geçirip geçirmediğinin hızlı bir şekilde anlaşılmasıdır. Bu yolla bebeğe kan veya ilaç da verilebilir.
Kordosentez ile bebeğin kan grubu, kan hastalıkları öğrenilebilir, gelişme geriliği varsa sebepleri açıklanabilir.Yüzde 1-2 oranında düşüğe sebep olabilir, bu nedenle sonuçtan beklenen faydanın bu riske değmesi gerekmektedir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.