Klamidyoz nedir?

Klamidyoz hastalığının belirtileri bel soğukluğu belirtilerine çok benzediği için genellikle bu hastalıkla karıştırılıyor. Ancak bel soğukluğu tedavisine rağmen belirtiler devam ederse klamidyoz düşünülüyor.
Klamidya adı verilen bakterinin neden olduğu klamidyoz, sağlıklı bünyenin bu mikropla temasından sonra 1-3 hafta içinde belirtilerini gösteriyor. Fakat klamidyozun pek çok kişide hiç belirti göstermediğini, o kişilerin taşıyıcı konumunda olduğunu, hastaymış gibi görünmemekle birlikte mikrobu başkalarına bulaştırdığını da belirtmek gerek, tıpkı AIDS’te olduğu gibi…
Klamidyoz hastalığına neden olan klamidya adlı bakteri insan vücudunda gözkapağının içini, idrar yolunu, dölyatağını ve dölyatağı borularındaki mukoza adı verilen dış tabakayı hedef alıyor. Ayrıca rektum ve boğaz mukozasına da yerleşebiliyor.
Erkeklerde klamidyoz belirtileri
– İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
– Penisten gelen (genellikle sabahları) bir damla şeffaf akıntı
– İdrar yolunun penise açıldığı yerde kızarma ve şişme
Kadınlarda klamidyoz belirtileri
– İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
– Vajinal akıntı
– Karnın alt kısmında ağrı
– Ağrılı cinsel ilişki
– Cinsel ilişkide ya da iki adet arası dönemde kanama
Klamidyoz hastalığından nasıl korunabilirsiniz?
İlk etapta yapılabilecekler cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmak, olabildiğince az sayıda insanla cinsel ilişkiye girmek, hamilelik döneminde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak.
Klamidyoz tedavisinin temel prensibi cinsel eşlerin birlikte tedavi edilmesidir. Dolayısıyla eğer kendinizde ya da partnerinizde bu hastalıkla ilgili herhangi bir belirti fark ederseniz doktora mutlaka birlikte gidin.

Klamidyoz hastalığının belirtileri bel soğukluğu belirtilerine çok benzediği için genellikle bu hastalıkla karıştırılıyor. Ancak bel soğukluğu tedavisine rağmen belirtiler devam ederse klamidyoz düşünülüyor.Klamidya adı verilen bakterinin neden olduğu klamidyoz, sağlıklı bünyenin bu mikropla temasından sonra 1-3 hafta içinde belirtilerini gösteriyor. Fakat klamidyozun pek çok kişide hiç belirti göstermediğini, o kişilerin taşıyıcı konumunda olduğunu, hastaymış gibi görünmemekle birlikte mikrobu başkalarına bulaştırdığını da belirtmek gerek, tıpkı AIDS’te olduğu gibi…Klamidyoz hastalığına neden olan klamidya adlı bakteri insan vücudunda gözkapağının içini, idrar yolunu, dölyatağını ve dölyatağı borularındaki mukoza adı verilen dış tabakayı hedef alıyor. Ayrıca rektum ve boğaz mukozasına da yerleşebiliyor.Erkeklerde klamidyoz belirtileri- İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi- Penisten gelen (genellikle sabahları) bir damla şeffaf akıntı- İdrar yolunun penise açıldığı yerde kızarma ve şişmeKadınlarda klamidyoz belirtileri
– İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi- Vajinal akıntı- Karnın alt kısmında ağrı- Ağrılı cinsel ilişki- Cinsel ilişkide ya da iki adet arası dönemde kanamaKlamidyoz hastalığından nasıl korunabilirsiniz?İlk etapta yapılabilecekler cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmak, olabildiğince az sayıda insanla cinsel ilişkiye girmek, hamilelik döneminde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak.Klamidyoz tedavisinin temel prensibi cinsel eşlerin birlikte tedavi edilmesidir. Dolayısıyla eğer kendinizde ya da partnerinizde bu hastalıkla ilgili herhangi bir belirti fark ederseniz doktora mutlaka birlikte gidin.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.