Kısırlığın Teşhisi

Kısırlık herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamaksızın ve düzenli cinsel birleşmeye rağmen bir yıl boyunca gebeliğin sağlanamamasıdır. Bir çiftte hiç gebe kalınması söz konusu değilse buna birincil, bir defa gebelik oluşmasına rağmen daha sonra oluşmamasına ise ikincil infertilite yani kısırlık denir.

Sağlık bakanlığı ülkemizdeki evli çiftlerin toplam yüzde 15′inde kısırlık problemi olduğunu kabul etmektedir. Çünkü gerek kısırlıktan utanılması gerekse tedavi için maddi imkansızlıklar nedeni ile kısırlık sorunu olan pek çok çift hekime başvurmamaktadır. Kısırlığı etkileyen en önemli faktör yaştır. Yaş ilerledikçe kısırlık görüle oranı azalmaktadır.

Kısırlığın pek çok nedeni olabilmektedir. Nedeni saptanmayan kısırlığa ise fonksiyonel infertilite denir. Kısırlığın tespitinde öncelikle erkeğin sperm sayısı ve spermlerin kalitesi değerlendirilir. Değerlendirmede kişilerin yaşı, evlenme tarihi, gebe kalmanın mümkün olmadığı zaman aralığı, doğum kontrolü uygulamaları, daha önce aynı evlilikten ya da başka evlilikten hamilelik oluşup oluşmadığı, kadının ilk adet görme yaşı, adet döngüsü, cinsel birleşme sıklığı, geçirilmiş operasyon ve ameliyatlar tespit edilir. Kadının yumurtlaması ultrason ile takip edilir. Kadının hormonları, stresin hormonlarına etkisi, tüplerinin kapalı olup olmadığı değerlendirilir. Sonuç alınamadığı takdirde rahim biyopsisi, karın içi organlar, rahim ağzı, bağışıklık sorunları ya da vücutta bulunan iltihaplı hastalıklar araştırılır. Bu araştırmalara konu olan maddelerin hepsi birer kısırlık nedenidir.

Tüm etkenlerin araştırılmasına rağmen herhangi bir neden tespit edilemeyen ve 2 yıl süre ile gebelik oluşmayan çiftlere açıklanamayan infertilite teşhisi koyulur

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.