Kırmızı Reishi Mantarı

Çin Tıbbında, ister diğer bitkilerle birlikte, isterse tek başına kullanılsın, Reishi’nin önemli bir yeri vardır. Zihinsel kapasiteyi arttırarak, hafızayı geliştirmesi, dinçliği arttırması, yaşamı uzatarak daha kaliteli hale getirmesi için; karaciğer rahatsızlıkları, nefritler, hiperlipemiya, artrit, astım, gastrik ülser, arteriyosiklerosis, lökopeni, şeker hastalığı ve anoreksiya gibi hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Çağdaş Çin tıbbında, Kırmızı Reishi Mantarı nevrastemi (sinir ozukluğu), yorgunluk, uykusuzluk, anoreksia, baş dönmesi, hepatit, yüksek kolesterol, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kötü huylu tümörler gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Uzakdoğu halk kültüründe Ganoderma, her türlü rahatsızlığın giderilmesinde, her derde deva olarak bilinmektedir. Çin sağlık literatüründe , uzun süre yüksek miktarda kullanılması halinde bile toksik ve yan etkilerinin olmayışından dolayı, en değerli bitki olarak sözü geçmektedir.

Doğu literatüründe Ganoderma’dan tıbbi mantar, diğer mantarlardan ise gıda olarak bahsedilmektedir. Kırmızı Reishi yenilebilen mantarlar sınıfına dahil edilmez.Mantarın meyvesi kalın, katı ve serttir, etli değildir. mantar meyvesinin ekstrakları, yiyecek veya içeceklere karıştırılarak kullanılır.

Mantarın farmakolojik özelliklerini tanımlamak için yapılan deneyler ve kullananlardaki izlenimler Ganodermanın bazı bileşenlerinin önemli biyoaktiviteye sahip olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. İnsanların immün sistemlerini güçlendirmek için sıcak su ekstraktları özellikle kullanılmaktadır. Ekstrakte edilebilen Ganoderma ürünlerinden nütrisötikler, farmasotiklerden daha kolay elde edilebilmektedirler. Ganoderma’nın yan etkilerinin ve belirgin zehirleyici etkilerinin olmadığının defalarca belirtilmesi ise en dikkat çekici yanıdır

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.