Kırmızı Pancar Suyunun Faydaları/Yararları Nelerdir?

Türkiye’de yetiştiği anavatanı Akdeniz bölgesi olan kırmızı pancar, vitaminler ve mineraller açısından zengin olmasından sebep enerji deposu olarak nitelendirilen gıdalardan bir tanesidir.

Kırmızı rengi, antioksidan özellik taşıdığının belirtisi olan kırmızı pancar, rengini aldığı kırmızı pigmentler sayesinde kanserle savaşta yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde de vücuda güç verici etkisi de bulunmaktadır.

A, B, C ve P vitaminleri bakımından bir hayli zengin olan kırmızı pancar iştah açıcı ve besleyici özelliğe sahiptir. İçerdiği rubidyum ile kolay sindirime yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına da destek olduğu düşünüldüğünde ne kadar faydalı bir besin olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırarak içilen kırmızı pancar suyu içildiğinde alyuvar sayısında artışa olanak sağlar. Zira kırmızı pancar suyunun en belirgin faydası güçlü kan düzenleyicilerden biri olmasıdır. Özellikle soğuk algınlığı şikayetlerinin sık yaşandığı kış aylarında pancar suyu tüketimi, vücut direncini artıracağından dolayı oldukça isabetli bir tercih olacaktır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.