Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Önlemleri

Dakika içerisinde ortalama olarak 60-100 aralığındaki kalp atış sayısının altındaki veya üstünde yer alan değerler ritim bozukluğu olarak kabul görmektedir. Bu bozukluklar içerisinde, kanda pıhtılaşmaya sebebiyet vererek inme riskini artıran atriyal fibrilasyon ilk sırada yer alıyor.

Ritim Bozuluğu Yaş ile Birlikte Artıyor

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz’un verdiği bilgiye göre, “Yaş arttıkça önemli bir toplumsal problem olarak, karşımıza atriyal fibrilasyon diye isimlendirilen ritim bozukluğu çıkıyor” diyerek ritim bozukluğunun önemine dikkat çekiyor: “Atriyal fibrilasyonun görülme sıklığı yüzde 2 olduğu için, toplumsal sağlık sorunu sınıflamasına giriyor. ABD istatistiklerine göre, 80 yaşın üzerindeki her 10 kişiden birinde bu hastalık görülüyor. Öte yandan hiçbir kalp hastalığı olmayan gençlerde de ortaya çıkıyor. Tüm ritim bozukluğu hastalarının yüzde 20’sini bu grup oluşturuyor.”

Ritim Bozukluğunun Belirtileri

Doç. Dr. Oğuz, ritim bozukluğunun belirtilerini de şöyle özetliyor: “Çarpıntı, bazen yalnızca halsizlik ve hemen yorulma en önemli belirtiler oluyor. Kan basıncı ölçülürken kalp atışlarının düzensizliği fark ediliyor. Ritim bozukluğunda kalp hızı zaman zaman artıyor ya da azalıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, ritim bozukluğunun ne zaman başladığı ve ne kadar sürdüğü. Çünkü bu ritim bozukluğu 48 saatten uzun sürmesi durumunda, kalpte pıhtı oluşabiliyor. Bu durum da inme riskini yükseltiyor.”

Ritim Bozukluğu Tedavisi

Ritim bozukluğunun tedavisinde ilaçlardan ve kateter ablasyon isimli yöntemden yararlanıldığını belirten Doç. Dr. Enis Oğuz, “İlaçlar ritim düzenleyici ve kalp hızını kontrol eden ilaçlar olarak iki gruba ayrılıyor. Ritim bozukluğu ilaçları hastaların yalnızca yüzde 50’sinde başarılı sonuçlar veriyor. Atriyal fibrilasyonu kronikleşen hastalarda, kalbin çok hızlanmaması için kalp hızını azaltan ilaçlarla tedavi planlanıyor. İnme riskini aza indirgemek için de kan sulandırıcı ilaçlardan yararlanılıyor. Kateter ablasyon tedavisi yöntemiyle başarılı olma oranı yüzde 60-80 düzeylerinde oluyor. Ritim bozukluğu zamanında önlem alınması, erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması gerekiyor. Geç kalınırsa kronikleşiyor ve tedavi ile düzeltilmesi zorlaşıyor. İnmenin engellenmesi için mutlaka pıhtı eritici ilaçlar kullanılması gerekiyor” diye bilgi veriyor.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.