Kalp Krizi Nedir, Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Kalp kasının birkısmının o bölgeye yeterli olmayan kan akışından dolayı ölmesi (kalıcı hasara uğraması) neticesi meydana gelir.

Kalbi beslemekte olan damarların kan akımının çeşitli sebeplerle ani azalmasına veya kesilmesine bağlı olarak gelişen ve o damarın beslediği kalp kasında çeşitli derecede hücre ölümü ile sonuçlanan ve kalp krizi olarak bilinen bir hastalıktır Hastaların kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi olayın ilk anından itibaren en kısa zaman içerisinde hastaneye ulaşmasına doğrudan bağlıdır.

Genel olarak kalp hastalıklarında anahtar öğelerden biri plaktır. Plak, atardamarların iç tarafında biriken protein, yağlar(kolesterol de dahil olmak üzere), bağışıklık sistemi hücreleri ve diğer bileşenlerden ortaya çıkan yağlı bir tabakadır. Atardamarınızda plak oluşumu mevcut ise bu durum, kalp hastalığının bir aşamasında olduğunuz anlamına gelmekteidr. Bir örnek verilecek olursa; atardamarlarda plak oluşumu, bahçe hortomuna düğüm atıp, susuz kalmış bahçeyi damla damla akan suy ile sulamaya benzer.

Atardamarın yarısından daha azını tıkayan önemli plak birikimlerinin bir çoğu kalp krizine sebebiyet verebiliyor. Bu birikimlerin her birinde şapka adı verilen, plağın özünü akan kandan ayıran bir hücre katmanı mevcuttur. Tehlikeli plaklarda, bu şapka zayıf ve incedir. Sonuç olarak, kan hızlı aktıkça, şapkayı kopana kadar aşındırabilir. Şapka koptuğunda, plağın iç bileşenleri kana karışır. Daha sonra kan kopan parçanın etrafında pıhtılaşmaya başlar. Pıhtı büyür ve hızla tüm atardamarı kapatabilir. Atardamar bu kadar kısa bir sürede tıkanınca, tali kan akışının gelişmesi için çok az şans vardır. Bu olduğunda, kopan parçanın etrafındadaki kan akışı ciddi olarak azalır ve kalp kasları gereksinim duydukları oksijeni alamazlar. Bu noktada kalp kas hücreleri ölmeye başladığı için, kalp pompalama mekanizmaları çökmeye başlar ve kişi göğüs bölgesinde ağır bir ağrı duyar veya koldan alt bölümü, boyundan üst bölümü, çeneye doğru keskin bir acı hissi uyanır. Kısacası kurban ölmeye başlar. Genel istatistiklere göre kalp krizi geçiren her üç kişiden biri vefat etmektedir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.