İnsan embriyosunun yolculuğu

Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir ekip döllenmeyi takip eden haftada embriyonun rahim duvarına tutunmasına imkân veren süreci aydınlığa kavuşturdu. Bu önemli keşif sayesinde bazı kısırlık ve ardı ardına gelen düşük vakaları açıklanabilecek.
Sonuçları Science dergisinde yayınlanan araştırmaya başkanlık eden Prof. Susan Fisher ve San Francisco’daki California Üniversitesi’nden meslektaşlarının sunduğu yeni bulgular, embriyonun kendini sabitlemek ve gelişmek amacıyla, rahim duvarındaki yolculuğunu tamamlamayı başarmasını sağlayan moleküler süreçlerin daha iyi anlaşılmasına yarıyor.
Döllenmeden yaklaşık altı gün sonra, embriyonun yüzeyinde bulunan moleküller rahim boşluğundaki diğer moleküllerle etkileşime girerek, o bilinen, son derece yapışkan ortamı oluşturuyor.
Susan Fisher “Embriyonun yolculuğu üstü açık bir şerbet havuzunun üzerinde yuvarlanan bir tenis topununkine benzetilebilir. Embriyo daha sonra kendisini duvara sabitleyen, yapışkan türden bu madde sayesinde duruyor” diye konuşuyor.

Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir ekip döllenmeyi takip eden haftada embriyonun rahim duvarına tutunmasına imkân veren süreci aydınlığa kavuşturdu. Bu önemli keşif sayesinde bazı kısırlık ve ardı ardına gelen düşük vakaları açıklanabilecek.Sonuçları Science dergisinde yayınlanan araştırmaya başkanlık eden Prof. Susan Fisher ve San Francisco’daki California Üniversitesi’nden meslektaşlarının sunduğu yeni bulgular, embriyonun kendini sabitlemek ve gelişmek amacıyla, rahim duvarındaki yolculuğunu tamamlamayı başarmasını sağlayan moleküler süreçlerin daha iyi anlaşılmasına yarıyor.
Döllenmeden yaklaşık altı gün sonra, embriyonun yüzeyinde bulunan moleküller rahim boşluğundaki diğer moleküllerle etkileşime girerek, o bilinen, son derece yapışkan ortamı oluşturuyor.Susan Fisher “Embriyonun yolculuğu üstü açık bir şerbet havuzunun üzerinde yuvarlanan bir tenis topununkine benzetilebilir. Embriyo daha sonra kendisini duvara sabitleyen, yapışkan türden bu madde sayesinde duruyor” diye konuşuyor.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.