İklim değişikliklerine aile planlamalı mücadele

London School of Economics’in bir araştırmasına göre, doğum kontrolü, iklim değişimini önlemede geleneksel yeşil teknolojilerden 5 kat daha ucuza geliyor.
İklim değişimiyle mücadelenin en ucuz ve kolay yolunun doğum kontrolünden geçtiği belirtildi.
Aile planlaması ihtiyacını karşılamak, istenmeyen doğumları yüzde 72 azaltırken, 2050′deki tahmini dünya nüfusunun yarım milyar daha az olmasını sağlayabilecek.
Gelecek 40 yılda aile planlamasına harcanacak her 4 sterlin (yaklaşık 10 TL) karbondioksit emisyonunu bir tondan fazla azaltacakken, aynı hedefe varmak için düşük karbon teknolojilerine en az 19 sterlin harcamak gerekecek.
Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, dünyadaki gebeliklerin yüzde 40′ını istenmeyen gebelikler oluşturuyor.
Araştırmada, temel aile planlama ihtiyacının karşılanması halinde, 34 milyar ton karbondioksit emisyonu tasarrufu yapılabileceği, bunun da ABD’nin yıllık emisyonunun 6 katına, Britanya’nın yıllık emisyonunun 60 katına eşit olduğu belirtildi.
Raporda, bu hesaplar çerçevesinde aile planlamasının emisyonun azaltılmasında en öncelikli yöntemler arasında görülmesi gerektiği sonucuna varıldı.

London School of Economics’in bir araştırmasına göre, doğum kontrolü, iklim değişimini önlemede geleneksel yeşil teknolojilerden 5 kat daha ucuza geliyor.İklim değişimiyle mücadelenin en ucuz ve kolay yolunun doğum kontrolünden geçtiği belirtildi.Aile planlaması ihtiyacını karşılamak, istenmeyen doğumları yüzde 72 azaltırken, 2050′deki tahmini dünya nüfusunun yarım milyar daha az olmasını sağlayabilecek.Gelecek 40 yılda aile planlamasına harcanacak her 4 sterlin (yaklaşık 10 TL) karbondioksit emisyonunu bir tondan fazla azaltacakken, aynı hedefe varmak için düşük karbon teknolojilerine en az 19 sterlin harcamak gerekecek.
Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, dünyadaki gebeliklerin yüzde 40′ını istenmeyen gebelikler oluşturuyor.Araştırmada, temel aile planlama ihtiyacının karşılanması halinde, 34 milyar ton karbondioksit emisyonu tasarrufu yapılabileceği, bunun da ABD’nin yıllık emisyonunun 6 katına, Britanya’nın yıllık emisyonunun 60 katına eşit olduğu belirtildi.Raporda, bu hesaplar çerçevesinde aile planlamasının emisyonun azaltılmasında en öncelikli yöntemler arasında görülmesi gerektiği sonucuna varıldı.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.