İftar Sonrası Şişkinliği Gidermek

İslamın şartlarından bir tanesi olan oruç tutmak, bir ibadetin yanı sıra vücudumuza olan katkılarıyla beraber çok yararlıdır. Yapılan araştırmalar[1] sonucunda vücuda faydalı olduğu, bağırsak kök hücrelerinin tazelenme fonsiyonunu artırdığı bilim insanlarınca kanıtlanmıştır.

Mayıs 2018 itibariyle 17 saat kadar tuttuğumuz oruçta, bünyemiz uzun bir süre besin alamamaktadır. Bu süre içerisinde kan şekerimiz düşmektedir. Eğer sahursuz olarak oruç tutuyorsak bu düşüş günün ilk saatlerinde başlar ve ilerleyen zamanlarda da daha düşük değerlere ulaşmaktadır.

Bu sebeple kan şekerini dengelemek amacıyla öğünlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Sahura kalktığımızda midemizde daha uzunca duracak ve kan şekerimizde ani değişiklik göstermeyecek gıdaları tüketmeliyiz.

Kepekli ekmekle beraber az tuzlu peynir, meyve, yemek olarak kıymalı sebze yemekleri ve bol su tüketimi iyi bir tercih olabilmektedir.

İftar Sonrası Şişkinlik

İmsak ve İftar saatlerinin uzun olması dolayısıyla bazen acıkabilmekte, iftar saatinde hızlı ve çok yenilen yemekler sayesinde iftar sonrası şişkinlik oluşabilmektedir. Fakat bu konuda uzmanların ise görüşü sabit.

Yemekten sonra bir yere tabiri caize yığılıp kalmamak istiyorsak porsiyonlarda miktarı iyi ayarlamalı, uzun süre aç kalan mideyi bir anda çok zorlamamalıyız.

İftar sonrası şişliğin sebepleri arasında yer alan çiğnemeden yutmak, yemek sırasında aşırı su içmek, mide salgılarının uygun düzeyde sağlanamamasına ve bunun neticesi olarak ise hazımsızlığa yol açmaktadır.

Fasülye, nohut, mercimek, bezelye ve bunun gibi gaz yapan yiyecekler yemeğin hızlı yenmesi ve yutulan havayla beraber midede gaz birikmesine sebep olmaktadır. Tamamını düşündüğümüzde yaşanılan bu rahatsızlığın neden olduğu konusunda tahmin yapmak hiç de zor değil.

Bu yazımızda şişkinlik için bitki çayı önerilerimiz de olacaktır. Peki karın şişliği için ne yapmalı? Tüm bunları aşağıda bulabilir ve bitki çaylarının faydalarını da öğrenebilirsiniz.

İftar Sonrası Şişkinlik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir

Aşırı yemekten yedikten sonra uzmanlara göre mideyi rahatlatmak için yapılması gereken en iyi aksiyon ufak egzersizler ve yürüyüşler. Fakat bu işlemi yemek yedikten hemen sonra değil, yarım saat sonra yapmak faydalıdır.

EGZERSİZ YAPMAK

Sadece iftar yemeği dışında anlık aşırı yüklenmelerde, aşırı yemelerden sonra bir rehavet oluşması normaldir. Bu rehavet sizi egzersizden çok yatıp uzanmaya yöneltebilir. Fakat yapacağınız kısa bir yürüyüş bile karın şişkinliğinizin azalmasında çok etkili olacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere bu yürüyüş egzersizini yemekten yarım saat sonra yapmanız idealdir. Yürüyüş sindirim sisteminizi çalıştırarak midede oluşan asidin yer yer soluk borunuza çıktığı reflü şikayetlerini de önleyecektir.

NANE ŞEKERİ YEMEK

Yemek sonrasında tüketeceğiniz bir tane nane şekeri mide bulantısına ve hazımsızlık hissini azaltır. Kolaylıkla temin edebileceğiniz bir şey olduğu için nane şekerini denemenizi öneriyoruz.

Yalnız reflünüz mevcutsa nane şekerinden kaçınmalısınız. Nane aynı zamanda mide asidinin soluk borusuna yükselmesini önler ve mideyle soluk borusu arasındaki açıklığı rahatlatacaktır.

Nane şekeri yerine, naneli sakız veya nane çayı da tüketebilirsiniz.

TÜRK KAHVESİ İÇMEK

Eski zamanlardan günümüze bir gelenektir, yemeklerden sonra kahve içmek. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günde 1-3 fincan tüketilen Türk kahvesi bir çok kanser çeşidinden koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir.

Yemeklerden sonra içilecek olan bir fincan kahve sindirim sisteminizi çalıştırır ve hazmı kolaylaştıracaktır.

LİMON SUYU VE KARBONAT İÇMEK

Karın şişkinliğini gidermek için limon suyu ve karbonat karışımı da etkili çözümlerden bir tanesidir. Hazırlaması çok basit olan bu tarifte, yarım bardak su içerisine 2 çay kaşığı limon suyu ve 1 çağ kaşığı ise karbonat ilave edip karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz.

ZENCEFİL ÇAYI İÇMEK

Hastalıklarda ve özellikler kış aylarında çok kullanılan bir bitki olan zencefil bir çok sindirim sorunu için yüzyılı aşkın şekilde kullanılan şifalı bir bitkidir.

İçerisinde barındırdığı anti-emflamasyon, gingerol ve haz ile şişkinlik probleminin giderilmesinde kullanılan aktif bir bitkidir.

Yemekten sonra bir bardak sıcak suya demlenerek içilebilir. Etkisini artırmak için, biraz limon ve bal da ilave edebilirsiniz.

REZENE ÇAYI İÇMEK

Farklı bir içecek de rezene çayıdır. Rezene çayı mide şişkinliğinize iyi gelecektir. Bir bardak sıcak su içerisine ilave edilen rezenenin demlenmesiyle oluşan bu çayı içebilir ve yediklerinizin sindirilmesinde etkili olduğunu da görebilirsiniz.

Sindirim sistemini düzenlediği gibi vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Mide kasılmasına iyi gelir ve mide gazının atılmasını sağlar. İştah bastırıcı özelliği vardır, bağırsakları temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmede rol oynar.

Rezene bitkisi elinize yoksa veya aktardan temin edemiyorsanız marketlerde satılan sallama rezene çayını da içebilirsiniz.

PAPATYA ÇAYI İÇMEK

Papatya çayı içmek mide kaslarınızı rahatlattığı gibi aynı zamanda yaşadığınız uykusuzluk sorunu için de etkilidir. İftar yemeğinden sonra içilen bir bardak papatya çayı şişkinliğe iyi gelen bitkiler arasındadır.

Papatya çayı bağırsak hareketlerini artırdığı gibi aynı zamanda stresi azaltır, diş eti sorunlarını önler, karaciğeri çalıştırır, kasları gevşeterek krampları azaltır bunların yanı sıra sakinleştirici etkisi de vardır.

YOĞURT YEMEK

İçerisindeki aktif kültür bakterileri ile mide enzimlerini harekete geçirir. Bakteri denildiğinde genelde vücut için kötü bir şey olduğu hissiyatı uyandırabilir, fakat yoğurt dost bakteriler barındırır.

Bağırsaklara yararlı besinlere probiyotik gıdalar denir. Yoğurt da probiyotik bir besindir. Probiyotikler sindirim sisteminizi rahatlatarak bağışıklığınızı güçlendirir.

İftardan sonra az miktar tüketirseniz yediklerinizi hızlıca sindirmenize yardım eder.

İLAÇ KULLANIMI

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan antiasit tabletler veya şuruplar bulunmaktadır. Bunlar mide ekşimesi, gaz sorunu veya hazımsızlık için özel olarak üretilmişlerdir.

Her ilaç kullanımında olduğu gibi, mide ve bağırsak gazı ilaçlarını kullanmadan önce ilaç yan etkileri ve vücudunuza olumsuz etki göstermemesi adına doktorunuza danışmalısınız.

Eğer siz de Ramazan’ı fırsata çevirip zayıflamak isteyenlerdenseniz Ramazan Diyeti yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynakça
1- Bahsedilen araştırma detayları için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü( MIT)’nün yaptığı “Fasting boosts stem cells’ regenerative capacity” araştırmasını inceleyebilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.