İç Kanama Belirtileri ve Acil Müdahelesi

Eğer iç kanamadan şüphelenirseniz sizin bölgenizdeki acil numarayı çeverek yakınlarda ambülans varsa hemen çağırarak acil yardım talebinde bulunun. O kişiye şok tedavisi yapın. Sessiz bir ortamda ve rahat yatmasını sağlayın. Giysilerini gevşetin fakat susuzluktan şikayet etse bile içecek veya yiyecek bir madde vermeyiniz. Eğer iç kanama hat safhadaysa kırık kol veya bacakta görülen bir ezikte olduğu gibi o bölgeye doğrudan doğruya bastırın veya kanamayı durdurmak için kırığın veya eziğin üzerindeki ana arterin üzerine elle baskı uygulayın.

İç Kanama Belirtileri

  • Kan; Yaralı insanın öksürükleri takip edilir. Öksürük kanlıysa iç kanama söz konusu olabilir. Kusma halinde içerisinde kan var mı yok mu kesinlikle bakılması gerekir.
  • Darbe; Aşırı güçlü alınan darbeler iç kanamanın en büyük sebebidir. İnsan ciddi bir darbe almış ise iç kanama ihtimali yüksektir.
  • Şok; İnsnaın iç kanamasına eşlik edecek tarzda soğuk terlemesi, bilincini kaybetmesi ve fazla halsizlik hali şoka girdiğini ve bu şekilde iç kanama yaşıyor olabileceğine işarettir.
  • Dışkı; Bilinç kaybı durumunda anüs kası gevşeme gösterir. Böyle bir durumda dışkı kendi kendine akar. Dışkı fazla koyu renkte ve kanlı geliyorsa iç kanama ihtimali vardır.
  • Kanama; Burundan ve ağızdan gelen kan içn kanamanın belirtileri arasındadır. Alınan darbe kafa bölgesinde ise bu risk artış gösterir..
Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.