Hipertansiyonda korkulan yükseliş

Uzmanlar, dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan yüksek tansiyonun, Türkiye’de erişkinlerin 3′te 1′inin sağlık sorunu olduğunu belirtiyor.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Giray Kabakçı’nın verdiği bilgilere göre; Türkiye’de hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 33. 18-75 yaş arası erişkin nüfustaki her 3 kişiden 1′inde hipertansiyon görülüyor.
60 yaşından sonra, hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 70′lere çıkıyor. Kalp ve damar hastalıklarında en önemli risk faktörü hipertansiyon.
ABD’de hipertansiyonun kontrol oranı yüzde 27, Türkiye’de ise bu oran yüzde 13-14 civarında kalıyor.
Hastaların tedaviye uyumsuzluğu, hekimlerin tedavide eksik kalması, tek ilaçla yetinilmesi gibi nedenlerle, hastalık kontrol altına alınamıyor.
Hasta uyumunun, sağlık örgütlenmesinin iyi olmaması nedeniyle kontrol zorlaşıyor.
Amaç, sadece tansiyonu düşürmek değil, bunun yanı sıra hipertansiyonun hedef seçtiği organlardaki tahribatı da önlemektir.

Uzmanlar, dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan yüksek tansiyonun, Türkiye’de erişkinlerin 3′te 1′inin sağlık sorunu olduğunu belirtiyor.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Giray Kabakçı’nın verdiği bilgilere göre; Türkiye’de hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 33. 18-75 yaş arası erişkin nüfustaki her 3 kişiden 1′inde hipertansiyon görülüyor.60 yaşından sonra, hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 70′lere çıkıyor. Kalp ve damar hastalıklarında en önemli risk faktörü hipertansiyon.ABD’de hipertansiyonun kontrol oranı yüzde 27, Türkiye’de ise bu oran yüzde 13-14 civarında kalıyor.
Hastaların tedaviye uyumsuzluğu, hekimlerin tedavide eksik kalması, tek ilaçla yetinilmesi gibi nedenlerle, hastalık kontrol altına alınamıyor.Hasta uyumunun, sağlık örgütlenmesinin iyi olmaması nedeniyle kontrol zorlaşıyor.Amaç, sadece tansiyonu düşürmek değil, bunun yanı sıra hipertansiyonun hedef seçtiği organlardaki tahribatı da önlemektir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.