Hayatımızın vazgeçilmezlerinden seksin yararları

Cinsel ilişki esnasında beyinde üretimi aran endorfin maddesi, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verip tatmin hisleri yaratıyor. Bu özelliğinin yanında seksin acıları azaltma, kalbi çalıştırma, kalori yaktırma gibi birbirinden önemli yararları var. İşte yaşantımızın vazgeçilmezlerinden seksin yararları…
Beş duyu organı, okşanmakla, yemekle, içkiyle uyarıldığında bu duyular doğrudan beyne ulaşıyor. Cinsel ilişki acıları azaltıyor, seks esnasında yaşanan cinsel tatmin acıyı hissetme eşiğini yükseltiyor.
Bu da endorfinin etkilerinden biridir. Gevşetici etkisi, kas çekilmelerinde meydana gelen acıları da hafifletir. Seks kasları gevşetir; okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. Derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. Beyinden gelen emirle kaslar gevşer.
Cinsel ilişki kan dolaşımını arttırır
cinsel uyarılma sırasında kan akışı cinsel organlarda yoğunlaşır, bir miktar da bütün vücuda yayılır. Arterler önce gerilip zevk anında gevşer.
Seks kalbi çalıştırır
Cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110-180′e çıkar.
Ancak bu etki, seksin sporun yerini dolduracağı anlamına gelmez. Çünkü seks kısa sürelidir, daha formda hissettirir.
Sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. Bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir.
Cinsel ilişki kadınlarda âdeti düzenler
Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi korur ve âdetin düzenli olmasını sağlar. Düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.
Seks olumlu düşünmeyi sağlar
Orgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.
Cinsel ilişki bağırsakları çalıştırır
Cinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir. Bunun bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi olur.
Depresyon riski daha az
Bir araştırma sonucunda, seks sırasında prezervatif kullanmayan kadınların depresyon geçirme riski, diğerlerine göre daha düşük çıktı. Prezervatif kullanan kadınlarda ise depresyon geçirme riski yüksek çıktı.
Bilim adamları, spermlerle birlikte testosteron ve östrojen hormonlarının da dışarıya atıldığını, bu birleşimin boşalma sonrasında kadının kanına karıştığını tespit ettiler.
Bilim adamları cinselliğin insan sağlığı üzerindeki etkisini araştırıyor. Denekler üzerinde yapılan incelemede sevişmenin özellikle erkeklerde kalp krizi riskini azalttığı ortaya çıktı.

Cinsel ilişki esnasında beyinde üretimi aran endorfin maddesi, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verip tatmin hisleri yaratıyor. Bu özelliğinin yanında seksin acıları azaltma, kalbi çalıştırma, kalori yaktırma gibi birbirinden önemli yararları var. İşte yaşantımızın vazgeçilmezlerinden seksin yararları…Beş duyu organı, okşanmakla, yemekle, içkiyle uyarıldığında bu duyular doğrudan beyne ulaşıyor. Cinsel ilişki acıları azaltıyor, seks esnasında yaşanan cinsel tatmin acıyı hissetme eşiğini yükseltiyor.Bu da endorfinin etkilerinden biridir. Gevşetici etkisi, kas çekilmelerinde meydana gelen acıları da hafifletir. Seks kasları gevşetir; okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. Derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. Beyinden gelen emirle kaslar gevşer.Cinsel ilişki kan dolaşımını arttırırcinsel uyarılma sırasında kan akışı cinsel organlarda yoğunlaşır, bir miktar da bütün vücuda yayılır. Arterler önce gerilip zevk anında gevşer.Seks kalbi çalıştırırCinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110-180′e çıkar.Ancak bu etki, seksin sporun yerini dolduracağı anlamına gelmez. Çünkü seks kısa sürelidir, daha formda hissettirir.Sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. Bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir.Cinsel ilişki kadınlarda âdeti düzenler
Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi korur ve âdetin düzenli olmasını sağlar. Düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.Seks olumlu düşünmeyi sağlarOrgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.Cinsel ilişki bağırsakları çalıştırırCinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir. Bunun bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi olur.Depresyon riski daha azBir araştırma sonucunda, seks sırasında prezervatif kullanmayan kadınların depresyon geçirme riski, diğerlerine göre daha düşük çıktı. Prezervatif kullanan kadınlarda ise depresyon geçirme riski yüksek çıktı.Bilim adamları, spermlerle birlikte testosteron ve östrojen hormonlarının da dışarıya atıldığını, bu birleşimin boşalma sonrasında kadının kanına karıştığını tespit ettiler.Bilim adamları cinselliğin insan sağlığı üzerindeki etkisini araştırıyor. Denekler üzerinde yapılan incelemede sevişmenin özellikle erkeklerde kalp krizi riskini azalttığı ortaya çıktı.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.