Hatalı sünnet psikolojik sorunlara neden oluyor

Uzmanlar, sünnetçi hatasından kaynaklanan penisin kısa kalması gibi sorunların sık yaşandığını ancak insanların çekindikleri için sorunlarını açıklayamadıklarını belirterek, sünnetin ehil kişilerce yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.
Hatalı sünnet nedeniyle kısa kalan penis, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatla düzeltildi.
Psikolojik sorunlara neden oluyor
Sünnet operasyonunun basite alındığını kaydeden Ortak, penis derisi aşırı esnek olduğu için küçük çocuklarda, ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnette, deriden gereğinden fazla alma sonucu bu tür sorunların yaşandığını dile getirdi. Ortak, bu durumun hastayı psikolojik olarak da olumsuz etkilediğini söyledi.
38 yaşındaki hastanın psikolojik açıdan kendisini aşırı rahatsız hissettiğini kaydeden Doç. Dr. Turgut Ortak, “Bu rahatsızlık bir erkek için çok önemli. Belki de sünnetçi hatalarından dolayı daha kaç kurban var ama kimseyle paylaşamadıkları için sorunu kendi içinde yaşıyorlardır” dedi.
Bu tip hataların yaşanmaması için sünnet işlemlerinin hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Ortak, sünnet hataları yüzünden öz güvenini yitirmiş, aile huzuru olmayan, psikolojik sıkıntılar içerisinde yer kişilerin sayısının artabileceğine işaret etti.

Uzmanlar, sünnetçi hatasından kaynaklanan penisin kısa kalması gibi sorunların sık yaşandığını ancak insanların çekindikleri için sorunlarını açıklayamadıklarını belirterek, sünnetin ehil kişilerce yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.Hatalı sünnet nedeniyle kısa kalan penis, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatla düzeltildi.Psikolojik sorunlara neden oluyor
Sünnet operasyonunun basite alındığını kaydeden Ortak, penis derisi aşırı esnek olduğu için küçük çocuklarda, ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnette, deriden gereğinden fazla alma sonucu bu tür sorunların yaşandığını dile getirdi. Ortak, bu durumun hastayı psikolojik olarak da olumsuz etkilediğini söyledi.38 yaşındaki hastanın psikolojik açıdan kendisini aşırı rahatsız hissettiğini kaydeden Doç. Dr. Turgut Ortak, “Bu rahatsızlık bir erkek için çok önemli. Belki de sünnetçi hatalarından dolayı daha kaç kurban var ama kimseyle paylaşamadıkları için sorunu kendi içinde yaşıyorlardır” dedi.Bu tip hataların yaşanmaması için sünnet işlemlerinin hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Ortak, sünnet hataları yüzünden öz güvenini yitirmiş, aile huzuru olmayan, psikolojik sıkıntılar içerisinde yer kişilerin sayısının artabileceğine işaret etti.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.