Hamilelikte vücutta meydana gelen değişiklikler

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz zaman, vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmeye başlayacaksınız. Vücudunuz doğal olarak kendini, sizi ve bebeğinizi, önünüzdeki dokuz ay boyunca beslemeğe hazırladığı için, hormon etkinliği artacaktır.
Hamilelikte Göğüslerde Oluşan Şişmeler ve Değişiklikler
Göğüsteki değişiklikler, gebeliğin ilk günlerinde başlar ve 6.-8. haftalarda, göğüsleriniz fark edilir bir biçimde büyür. Meme uçlarınız, areola (meme uçları etrafındaki kahverengi deri halkaları) daha da koyulaşır ve yüzeye yakın damarlar büyür. Artmış progesteron, göğüslerinizi sıkı ve yumuşak hissetmenize neden olabilir ve bazen karıncalandığını hissedebilirsiniz.
12. ve 14. haftaya kadar göğüsleriniz kolostrum (ilk birkaç gün bebeğinizi besleyecek süte benzer madde) üretmeye başlayabilir.
Göğüsleriniz büyürken, geniş askılı, iyi bir sutyen giyin. Son birkaç ayda, uygun bir ölçü daha iyidir. Kolostrum sızıntıları için göğüs pedleri kullanın.
Hamilelikte Nefes Alamama ve Nefes Egzersizi
Bebeğiniz büyüyüp, daha çok yer kapladığında, nefessiz kalabilirsiniz Çünkü akciğerleriniz genişlemek için yeterince yer bulamaz. Bebeğinizin başı yerleştiğinde, kendinizi daha iyi hissedersiniz. Sorunu hafifletmek için, mümkün olduğunca dik oturun ya da dik durun ve yatakta destekli yatın.
Hamilelikte Deri Üzerindeki Değişiklikler
Hormonların farklı miktarları, bazı deri değişikliklerine neden olur. Bunlar, yüzeyde kahverengi, düz olmayan lekeleri (kloazma denilen) kapsar. Göğüslerde, göbekte ve baldırlarda ince çizgiler (gergin işaretler) ve göbeğin üstünden aşağısına kadar koyu renk çizgi biçiminde olabilir. Bu çizgi, kloazma işaretleri, güneşte daha da kötüleşir, ancak gebelikten sonra yok olur. Gergin işaretler gümüşi bir görünüş alır, hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. Birçok sağlık profesyoneli, kremlerle bunun önlenmesinin mümkün olmadığı konusunda aynı fikirdedirler, ancak derinizin üstüne iyi bir nemlendirici krem ya da yağı masaj yapar gibi sürmekten hoşlanabilirsiniz.
Hamilelikte Kilo Alımı ve Kilo Kontrolü
Gebelik sırasında kadınların aldığı kilo miktarı değişiktir, ancak birçoğu yaklaşık 10-16,5 kg alır. Gebelik başlangıcından itibaren kilo almaya başlarsınız, ancak kiloların çoğu gebeliğin ikinci yarısında birikir. Normal, sürekli bir kilo artışını hedefleyin (aşırı derecede zayıf ya da şişman olmak, gebelik ya da doğum sırasında komplikasyonlara yol açabilir).
Hamilelik Süresince Gerçekleşen Yaygın Değişimler
Vajinal akıntı
Gebelik sırasında artabilir. Akıntı kokuyor, kaşındırıyor ve size acı veriyorsa, doktorunuza görünün.
Vajinal Akıntı için Tedavi: Pamuklu iç çamaşırı ve ince çorap giyin.
Tırnaklar
Tırnaklar hamilelik ve gebelik dönemlerinde normalden hızlı uzayabilir ve kolay kırılabilir.
Tırnaklar için Tedavi: İyi bir tırnak nemlendirici krem kullanın. Profesyonel bir manikürcüye bakım yaptırın.
Saç
Saç kalitesi ve gürlüğü gebelik sırasında gelişebilir, ancak bu kesin değildir.
Saç için Tedavi: Perma ya da kimyasal boyalardan kaçının.
Yorgunluk
Yorgunluk ve halsizlik, gebelik sırasında, özellikle ilk üç ve son üç ayda yaygındır.
Yorgunluk için Tedavi: Çok fazla iş yapmayın; mümkün olduğunca, dinlenin, yumuşak egzersiz deneyin. İyi ve dengeli bir diyet yapın. Yardım tekliflerini kabul edin. Kansızlık olasılığı ile başa çıkamayacak kadar aşırı yorgunsanız doktorunuzu ya da ebenizi görün.
Aşerme ve Yemeklerden Tiksinme
Garip ya da özel besinlerden tiksinme ve aşerme gebelikte çok yaygındır.
Aşerme ve Yemeklerden Tiksinme için Tedavi: Tüm diyetiniz sağlıklıysa endişelenmeyin (hiçbir yiyecek sağlık için çok gerekli değildir). Bir yiyeceğe ya da besin grubuna karşı bir nefret oluşursa, yerine başka bir yiyecek almaya çalışın. Besin olmayan şeyler, örneğin toprak aşererseniz, doktorunuza görünün. Bu aşermeler, pika denilen demir gibi besin eksikliklerinizin göstergesi olabilir.
Sık idrara Çıkma
Özellikle hamileliğin İlk günlerinde ve sonraları, büyümüş rahim, idrar torbasına basınç yaptığında, sık idrara çıkma gereksinimi çok yaygındır.
Sık idrara Çıkma için Tedavi: İdrar söktürücü oldukları için çay ve kahveden uzak durun. Gereksinim duyduğunuz her an idrar torbanızı boşaltın. İdrarınızı boşaltırken acı ya da yanma hissi duyarsanız, enfeksiyon olasılığından dolayı, doktorunuzu görün.

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz zaman, vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmeye başlayacaksınız. Vücudunuz doğal olarak kendini, sizi ve bebeğinizi, önünüzdeki dokuz ay boyunca beslemeğe hazırladığı için, hormon etkinliği artacaktır.Hamilelikte Göğüslerde Oluşan Şişmeler ve DeğişikliklerGöğüsteki değişiklikler, gebeliğin ilk günlerinde başlar ve 6.-8. haftalarda, göğüsleriniz fark edilir bir biçimde büyür. Meme uçlarınız, areola (meme uçları etrafındaki kahverengi deri halkaları) daha da koyulaşır ve yüzeye yakın damarlar büyür. Artmış progesteron, göğüslerinizi sıkı ve yumuşak hissetmenize neden olabilir ve bazen karıncalandığını hissedebilirsiniz.12. ve 14. haftaya kadar göğüsleriniz kolostrum (ilk birkaç gün bebeğinizi besleyecek süte benzer madde) üretmeye başlayabilir.Göğüsleriniz büyürken, geniş askılı, iyi bir sutyen giyin. Son birkaç ayda, uygun bir ölçü daha iyidir. Kolostrum sızıntıları için göğüs pedleri kullanın.Hamilelikte Nefes Alamama ve Nefes EgzersiziBebeğiniz büyüyüp, daha çok yer kapladığında, nefessiz kalabilirsiniz Çünkü akciğerleriniz genişlemek için yeterince yer bulamaz. Bebeğinizin başı yerleştiğinde, kendinizi daha iyi hissedersiniz. Sorunu hafifletmek için, mümkün olduğunca dik oturun ya da dik durun ve yatakta destekli yatın.Hamilelikte Deri Üzerindeki DeğişikliklerHormonların farklı miktarları, bazı deri değişikliklerine neden olur. Bunlar, yüzeyde kahverengi, düz olmayan lekeleri (kloazma denilen) kapsar. Göğüslerde, göbekte ve baldırlarda ince çizgiler (gergin işaretler) ve göbeğin üstünden aşağısına kadar koyu renk çizgi biçiminde olabilir. Bu çizgi, kloazma işaretleri, güneşte daha da kötüleşir, ancak gebelikten sonra yok olur. Gergin işaretler gümüşi bir görünüş alır, hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. Birçok sağlık profesyoneli, kremlerle bunun önlenmesinin mümkün olmadığı konusunda aynı fikirdedirler, ancak derinizin üstüne iyi bir nemlendirici krem ya da yağı masaj yapar gibi sürmekten hoşlanabilirsiniz.Hamilelikte Kilo Alımı ve Kilo KontrolüGebelik sırasında kadınların aldığı kilo miktarı değişiktir, ancak birçoğu yaklaşık 10-16,5 kg alır. Gebelik başlangıcından itibaren kilo almaya başlarsınız, ancak kiloların çoğu gebeliğin ikinci yarısında birikir. Normal, sürekli bir kilo artışını hedefleyin (aşırı derecede zayıf ya da şişman olmak, gebelik ya da doğum sırasında komplikasyonlara yol açabilir).Hamilelik Süresince Gerçekleşen Yaygın DeğişimlerVajinal akıntıGebelik sırasında artabilir. Akıntı kokuyor, kaşındırıyor ve size acı veriyorsa, doktorunuza görünün.Vajinal Akıntı için Tedavi: Pamuklu iç çamaşırı ve ince çorap giyin.
TırnaklarTırnaklar hamilelik ve gebelik dönemlerinde normalden hızlı uzayabilir ve kolay kırılabilir.Tırnaklar için Tedavi: İyi bir tırnak nemlendirici krem kullanın. Profesyonel bir manikürcüye bakım yaptırın.SaçSaç kalitesi ve gürlüğü gebelik sırasında gelişebilir, ancak bu kesin değildir.Saç için Tedavi: Perma ya da kimyasal boyalardan kaçının.YorgunlukYorgunluk ve halsizlik, gebelik sırasında, özellikle ilk üç ve son üç ayda yaygındır.Yorgunluk için Tedavi: Çok fazla iş yapmayın; mümkün olduğunca, dinlenin, yumuşak egzersiz deneyin. İyi ve dengeli bir diyet yapın. Yardım tekliflerini kabul edin. Kansızlık olasılığı ile başa çıkamayacak kadar aşırı yorgunsanız doktorunuzu ya da ebenizi görün.Aşerme ve Yemeklerden TiksinmeGarip ya da özel besinlerden tiksinme ve aşerme gebelikte çok yaygındır.Aşerme ve Yemeklerden Tiksinme için Tedavi: Tüm diyetiniz sağlıklıysa endişelenmeyin (hiçbir yiyecek sağlık için çok gerekli değildir). Bir yiyeceğe ya da besin grubuna karşı bir nefret oluşursa, yerine başka bir yiyecek almaya çalışın. Besin olmayan şeyler, örneğin toprak aşererseniz, doktorunuza görünün. Bu aşermeler, pika denilen demir gibi besin eksikliklerinizin göstergesi olabilir.Sık idrara ÇıkmaÖzellikle hamileliğin İlk günlerinde ve sonraları, büyümüş rahim, idrar torbasına basınç yaptığında, sık idrara çıkma gereksinimi çok yaygındır.Sık idrara Çıkma için Tedavi: İdrar söktürücü oldukları için çay ve kahveden uzak durun. Gereksinim duyduğunuz her an idrar torbanızı boşaltın. İdrarınızı boşaltırken acı ya da yanma hissi duyarsanız, enfeksiyon olasılığından dolayı, doktorunuzu görün.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.