Hamilelikte de güzel olmak mümkün

Gebelik süresince, tüm kadınların vücudunda birçok değişiklik ortaya çıkar; saçlar kurumaya başlar, sivilceler giderek artar ve tırnaklar kolayca kırılır bir hale gelir. Oysa yapacağınız bir kaç değişiklik ile hamilelik döneminiz boyunca da güzel olabilirsiniz.
Hamilelik dönemi boyunca, kadınların vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Bunların başında hormonal değişiklikler vardır ki, bu da bütün vücudu etkisi altına alır.
Saçları boyatmak…
Tebrikler, anne oluyorsunuz. Bu sizin hayatınızın en mükemmel dönemi ama hormon seviyeniz biraz yükseldi. Bu durum saçlarınızda birtakım değişikliklere neden olabilir, saçlarınızın kuruduğunu hissedebilirsiniz ancak, endişelenmeyin bu geçici.
Birçok kadının saçları doğum yaptıktan sonra aniden dökülür Bu, doğum kontrol hapı kullanmayı bırakan kadınların başına da gelebilir). Rahatlayın, zira kel kalmayacaksınız. Saçlarınızın dökülmesine neden olan sadece hormonal değişiklikler ve bu 3-6 ay sonra kendiliğinden düzelecektir.
Hamileyken saçların boyatılması ve perma yaptırılmasıyla ilgili birçok farklı görüş var. Bununla ilgili kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, uzmanlar hamileliğin ilk 3 aylık döneminde saça herhangi bir kimyasal uygulanmasına karşı çıkıyorlar.
Dediğimiz gibi, bunun bebeğe herhangi bir zararı olup olmadığı konusunda kesin bir kanıt mevcut değil, ancak böyle hayati bir konuda riske atılmamanızı ve saçlarınızla ilgili bu tür işlemlere girişmemenizi öneririz.
Cildiniz farklılaşır
Hamilelik sırasında cildinizde ne gibi değişiklikler olur ve bu farklılıkları önlemenin ya da düzeltmenin bir yolu var mıdır? Hamilelikte vücudunuzda birçok değişiklik meydana gelir ve cildiniz bu değişikliklerin dışında değildir. Melasma, akne, örümcek şeklinde damar çatlakları, bu süreçte en çok görülen cilt problemleridir.
Koruyucu krem
‘Hamilelik maskesi’ olarak da bilinen melasma, göz çevresinde, yanaklarda ve bazen dudağın üstünde oluşan kahverengi lekelerdir. Derinizin güneşe maruz kaldığında koyu renkli pigment üretmesinin nedeni, hamilelik dönemindeki hormonal değişikliklerdir. Hamilelik dönemi boyunca bu lekelerin oluşumunu engellemek için en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmanız gerekiyor. Ayrıca, yazın bulutlu havalarda bile güneşin UV ışınlarının cilde etki gösterebileceği unutulmamalısınız.
Sivilceler artar
Hamilelikteki hormonal değişiklikler, var olan sivilcelerin artmasına ya da sivilcelerin ilk defa gebelik döneminde ortaya çıkmasına neden olur. Ender durumlarda ise var olan sivilcelerde azalma görülür. Yüz cildi temiz ve kuru tutulmalıdır. Sivilceler kozmetik sorunlar yarattığında, doktor önerisine göre tropikal (bölgesel) ilaçlar kullanılabilir.

Gebelik süresince, tüm kadınların vücudunda birçok değişiklik ortaya çıkar; saçlar kurumaya başlar, sivilceler giderek artar ve tırnaklar kolayca kırılır bir hale gelir. Oysa yapacağınız bir kaç değişiklik ile hamilelik döneminiz boyunca da güzel olabilirsiniz.Hamilelik dönemi boyunca, kadınların vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Bunların başında hormonal değişiklikler vardır ki, bu da bütün vücudu etkisi altına alır.Saçları boyatmak…Tebrikler, anne oluyorsunuz. Bu sizin hayatınızın en mükemmel dönemi ama hormon seviyeniz biraz yükseldi. Bu durum saçlarınızda birtakım değişikliklere neden olabilir, saçlarınızın kuruduğunu hissedebilirsiniz ancak, endişelenmeyin bu geçici.Birçok kadının saçları doğum yaptıktan sonra aniden dökülür Bu, doğum kontrol hapı kullanmayı bırakan kadınların başına da gelebilir). Rahatlayın, zira kel kalmayacaksınız. Saçlarınızın dökülmesine neden olan sadece hormonal değişiklikler ve bu 3-6 ay sonra kendiliğinden düzelecektir.Hamileyken saçların boyatılması ve perma yaptırılmasıyla ilgili birçok farklı görüş var. Bununla ilgili kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, uzmanlar hamileliğin ilk 3 aylık döneminde saça herhangi bir kimyasal uygulanmasına karşı çıkıyorlar.Dediğimiz gibi, bunun bebeğe herhangi bir zararı olup olmadığı konusunda kesin bir kanıt mevcut değil, ancak böyle hayati bir konuda riske atılmamanızı ve saçlarınızla ilgili bu tür işlemlere girişmemenizi öneririz.
Cildiniz farklılaşırHamilelik sırasında cildinizde ne gibi değişiklikler olur ve bu farklılıkları önlemenin ya da düzeltmenin bir yolu var mıdır? Hamilelikte vücudunuzda birçok değişiklik meydana gelir ve cildiniz bu değişikliklerin dışında değildir. Melasma, akne, örümcek şeklinde damar çatlakları, bu süreçte en çok görülen cilt problemleridir.Koruyucu krem‘Hamilelik maskesi’ olarak da bilinen melasma, göz çevresinde, yanaklarda ve bazen dudağın üstünde oluşan kahverengi lekelerdir. Derinizin güneşe maruz kaldığında koyu renkli pigment üretmesinin nedeni, hamilelik dönemindeki hormonal değişikliklerdir. Hamilelik dönemi boyunca bu lekelerin oluşumunu engellemek için en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmanız gerekiyor. Ayrıca, yazın bulutlu havalarda bile güneşin UV ışınlarının cilde etki gösterebileceği unutulmamalısınız.Sivilceler artarHamilelikteki hormonal değişiklikler, var olan sivilcelerin artmasına ya da sivilcelerin ilk defa gebelik döneminde ortaya çıkmasına neden olur. Ender durumlarda ise var olan sivilcelerde azalma görülür. Yüz cildi temiz ve kuru tutulmalıdır. Sivilceler kozmetik sorunlar yarattığında, doktor önerisine göre tropikal (bölgesel) ilaçlar kullanılabilir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.