Hamile kalmak için yapılması gerekenler

Maddi ve manevi açıdan hazır olduğunuzu düşündüğünüz bir dönemde vakit kaybetmeden hamile kalıp bebek sahibi olabilmek için neler yapmak, nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz? Uzmanlar, hamile kalmak için yapılması gerekenlerle ilgili soruları cevaplandırdı.
Belirli günler arasında yumurtalıkların daha iyi döl tuttuğunu birçok kadın biliyor. Biz de istedik ki bilmeyen kadınlarımız aydınlatalım ve hangi günlerde kişi daha çabuk hamile kalır, bilgiler verelim.
Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için büyük önem taşıyor. Günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ama kararı verince bebek de hemen gelmiyor.
Aylarca çaba sarf edildiği halde ve klinik olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen bazen istenilen hamilelik bir türlü gerçekleşmiyor. Çünkü ya yumurtlama zamanı tutturulamıyor ya da farkında olmadan hamileliği engelleyen hatalar yapılıyor. Oysa maddi ve manevi açıdan hazır olunan bir dönemde bebek sahibi olmak istendiğinde insanların beklemeye pek de fazla tahammülü olmuyor.
Peki, doğru olduğu düşünülen zamanda vakit kaybetmeden hamileliğin gerçekleşmesi için neler yapılmalı nelere dikkat edilmeli? Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma şansı her adet döneminde yüzde 25 civarında.
Çiftin yaşı regl döneminin zamanı ve ilişkilerin sıklığı ise başarıyı etkileyen en önemli faktörler. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için uzmanımızın önerilerini dikkatlice uygulayın.
Hamilelik için ideal yaşta mısınız?
Tıbbi araştırmalar çocuk sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin yüzde 10 – 15′inin kısırlık problemi ile karşılaştığını ortaya koyuyor. Aktif bir cinsel yaşamı olan çiftlerin yüzde 57’si üçüncü ayda yüzde 72’si altıncı ayda yüzde 85′i de birinci yılın sonunda hamile kalıyor.
Hamilelik için gereken süre çiftlerin yaşları yükseldikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığını belirten uzmanlar yaşın çocuk sahibi olunmasında bu kadar önemli olmasını başlıca iki nedene bağlıyorlar.
Birincisi yaşlanma sonucunda yumurtaların kaliteleri bozuluyor. İkincisi ilerleyen yaşla birlikte erken gebelik kaybı olasılığı artıyor. Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400 – 500 kez yumurtluyor yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da azalıyor.
Yumurtlama döneminizi tespit edin
Kadınların en fazla doğurgan oldukları döneme ait şöyle küçük formüller söz konusu:
Adetin başladığı gün “1. Gün” olarak kabul ediliyor ve 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama 13.- 15. gün arasında gerçekleşiyor işte bu dönem en fazla doğurgan olunan zaman. Ancak kadınların tümü bu dönemde yumurtlamıyor. Bazıları biraz daha önce veya sonra yumurtlayabiliyor. Bazıları da hiç yumurtlamıyor.
Unutulmaması gereken nokta şu! Yumurtlama problemleri olmasına rağmen kadınlar adet görebiliyor ve yumurtlama gücü aydan aya değişebiliyor. Yumurtlamanın olup olmadığı ultrason ya da kan testleriyle belirlenebiliyor.
Erkek spermi cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48-72 saat kadın vücudunda canlı olarak kalabiliyor işte kadının en doğurgan olduğu bu zamanda spermin de orada olması gerekiyor bir de yeterli sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı cinsel ilişkiye girilmesi. Çünkü fazla sayıda cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltıyor.

Maddi ve manevi açıdan hazır olduğunuzu düşündüğünüz bir dönemde vakit kaybetmeden hamile kalıp bebek sahibi olabilmek için neler yapmak, nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz? Uzmanlar, hamile kalmak için yapılması gerekenlerle ilgili soruları cevaplandırdı.Belirli günler arasında yumurtalıkların daha iyi döl tuttuğunu birçok kadın biliyor. Biz de istedik ki bilmeyen kadınlarımız aydınlatalım ve hangi günlerde kişi daha çabuk hamile kalır, bilgiler verelim.Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için büyük önem taşıyor. Günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ama kararı verince bebek de hemen gelmiyor.Aylarca çaba sarf edildiği halde ve klinik olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen bazen istenilen hamilelik bir türlü gerçekleşmiyor. Çünkü ya yumurtlama zamanı tutturulamıyor ya da farkında olmadan hamileliği engelleyen hatalar yapılıyor. Oysa maddi ve manevi açıdan hazır olunan bir dönemde bebek sahibi olmak istendiğinde insanların beklemeye pek de fazla tahammülü olmuyor.Peki, doğru olduğu düşünülen zamanda vakit kaybetmeden hamileliğin gerçekleşmesi için neler yapılmalı nelere dikkat edilmeli? Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma şansı her adet döneminde yüzde 25 civarında.Çiftin yaşı regl döneminin zamanı ve ilişkilerin sıklığı ise başarıyı etkileyen en önemli faktörler. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için uzmanımızın önerilerini dikkatlice uygulayın.Hamilelik için ideal yaşta mısınız?Tıbbi araştırmalar çocuk sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin yüzde 10 – 15′inin kısırlık problemi ile karşılaştığını ortaya koyuyor. Aktif bir cinsel yaşamı olan çiftlerin yüzde 57’si üçüncü ayda yüzde 72’si altıncı ayda yüzde 85′i de birinci yılın sonunda hamile kalıyor.
Hamilelik için gereken süre çiftlerin yaşları yükseldikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığını belirten uzmanlar yaşın çocuk sahibi olunmasında bu kadar önemli olmasını başlıca iki nedene bağlıyorlar.Birincisi yaşlanma sonucunda yumurtaların kaliteleri bozuluyor. İkincisi ilerleyen yaşla birlikte erken gebelik kaybı olasılığı artıyor. Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400 – 500 kez yumurtluyor yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da azalıyor.Yumurtlama döneminizi tespit edinKadınların en fazla doğurgan oldukları döneme ait şöyle küçük formüller söz konusu:Adetin başladığı gün “1. Gün” olarak kabul ediliyor ve 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama 13.- 15. gün arasında gerçekleşiyor işte bu dönem en fazla doğurgan olunan zaman. Ancak kadınların tümü bu dönemde yumurtlamıyor. Bazıları biraz daha önce veya sonra yumurtlayabiliyor. Bazıları da hiç yumurtlamıyor.Unutulmaması gereken nokta şu! Yumurtlama problemleri olmasına rağmen kadınlar adet görebiliyor ve yumurtlama gücü aydan aya değişebiliyor. Yumurtlamanın olup olmadığı ultrason ya da kan testleriyle belirlenebiliyor.Erkek spermi cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48-72 saat kadın vücudunda canlı olarak kalabiliyor işte kadının en doğurgan olduğu bu zamanda spermin de orada olması gerekiyor bir de yeterli sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı cinsel ilişkiye girilmesi. Çünkü fazla sayıda cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltıyor.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.