Hamile kadınların baş düşmanı hamilelik depresyonu

Uzmanlar, yaklaşık olarak her beş kadından birinin hamilelik döneminde hamilelik depresyonu olarak da adlandırılan psikoloji bozukluğu ile mücadele ettiğini söylüyor.
Kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 20′si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor.
REEM Nöroloji Merkezi’nin kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik döneminde çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken, “Depresyon her dört kadından birinin hayatını etkileyen bir duygu bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları yakalaması da şaşırtıcı değildir” dedi.
Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilemediğini belirten Yavuz, “Sürekli üzüntü hali, konsantre olma güçlüğü ve suçluluk gibi durumlar depresyon belirtisidir.
Depresyon hem annenin hem de bebeğinin sağlığı açısından önemli sakıncalar doğurabilir” diye konuştu.
Doktorunuza danışmalısınız
Hamilelik depresyonunun tedavi edilebildiğine dikkat çeken Yavuz, “Anne adayları mutlaka yardım almalıdır. Özel psikoterapi, ilaç veya TMS tedavisi hamilelik depresyonuna iyi gelir. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli tedavi yönteminin ne olabileceğini doktorunuza danışmalısınız” dedi.

Uzmanlar, yaklaşık olarak her beş kadından birinin hamilelik döneminde hamilelik depresyonu olarak da adlandırılan psikoloji bozukluğu ile mücadele ettiğini söylüyor.Kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 20′si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor.REEM Nöroloji Merkezi’nin kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik döneminde çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken, “Depresyon her dört kadından birinin hayatını etkileyen bir duygu bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları yakalaması da şaşırtıcı değildir” dedi.Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilemediğini belirten Yavuz, “Sürekli üzüntü hali, konsantre olma güçlüğü ve suçluluk gibi durumlar depresyon belirtisidir.
Depresyon hem annenin hem de bebeğinin sağlığı açısından önemli sakıncalar doğurabilir” diye konuştu.Doktorunuza danışmalısınızHamilelik depresyonunun tedavi edilebildiğine dikkat çeken Yavuz, “Anne adayları mutlaka yardım almalıdır. Özel psikoterapi, ilaç veya TMS tedavisi hamilelik depresyonuna iyi gelir. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli tedavi yönteminin ne olabileceğini doktorunuza danışmalısınız” dedi.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.