Göbek Bölgesini Eritmenin Sırları

Kilosu normal olduğu halde göbekteki çıkıntıdan rahatsızlık duyanlara veya ne kadar gayret gösterip bir türlü göbeği eritemeyen kişilerle sık sık rastlarsınız. Hatta bu yazıyı okuyanlardan biri de siz olabilirsiniz. Hatta kimileri, televizyonda advertorial reklamları çıktığında dikkatle izleyip ilginç görünüşlü karın çalıştırdığı söylenen cihazlardan satın bile almışlardır, fakat tabii ki bu aletlerin istedikleri randımanı veremediğini, ürünün televizyonda söylenen gibi olmadığını kısa zamanda farkına varırlar.

Aslında göbek sorunu, kulaktan dolma diyet ve egzersiz yöntemleri ile giderilemeyecek kadar önemli bir durumdur. Bu konuda uzman diyetisyen ve spor hocalarının tavsiyelerine uygun hareket etmek ve sabır göstermek, “sıkı ve düz bir karna sahip olma” nın yegane anahtarıdır.

İstenilen ölçülerde, doğru ve orantılı bir vücuda sahip olmak ve göbeğinizden kurtulmak için şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Beslenme

  Düz bir karın istiyorsanız, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ‘beslenme’ konusudur. Yağlardan kurtulmak için öncelikle kan şekeri seviyesini kontrol altına almanız gerekiyor. Bu da en iyi günde 4-6 öğün yemek yemekle sağlanır. Tabii 6 öğün denildiğinde aklınıza, bir masa dolusu yemek gelmesin.

  Bir öğün, sebzeli bir omlet de olabilir, içine meyve doğranılmış bir mısır gevreği de, veya yarım fincan pilav ile bir parça tavuk ve bolca salata ya da bir elma.

  Temel olarak üç ana ve üç ara öğün tüketebilirsiniz. Buradaki amaç, az ama sık yemek yemektir. Böylece ihtiyacınız kadar protein ve karbonhidrat ve az miktarda da yağ tüketmiş olacaksınız.

 • Oranlar

  Alınan kalorilerin yüzde 80′inin karbonhidratlardan gelmesi halinde, sıkı ve düz bir karna sahip olmak pek mümkün olmaz. Oranlar değişebilir, ancak kalorilerin yüzde 55′inden fazlasının karbonhidrattan alınması, vücuttaki yağdan kurtulmada pek yardımcı olmaz. Vücut tolere edebiliyorsa, az miktarda karbonhidrat alarak diyet yapılabilir. Önemli olan, yüzde 55 sınırını aşmamaktır.

 • Zamanlama

  Bünyenize giren yağ miktarı azaldıkça, vücut bir tür alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle gün içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, vücuttaki yağı yakmaya yardım eder.

 • Kalori

  Yukarıda belirtilenlerin hepsini uyguladığı halde, yine de düz bir karna sahip olamayanlar, kilolarını sabit tutmak için günde kaç kalori alacaklarını öğrenmeleri gerekiyor. Bunu da biraz uğraşıp deneme yoluyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, tükettiğiniz toplam kaloriyi, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağı tükettiğinizi de belirleyip yazmalısınız.

 • Kalori azaltma

  Kiloyu sabit tutmak için alınması gereken günlük kalori miktarı bulunduktan sonra, alınan kalori miktarının 200 kalori kadar azaltılması gerekiyor. Hedef, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yine de yağ yakmaya devam etmek ama bu arada da kas kaybına uğramamaktır.

  Olabildiğince az yemeyi hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve kas dokusundan kaybetmek olacaktır. İlk hafta sonra verdiğiniz, kilodan çok, vücutta birikmiş su olacaktır. Esas ondan sonra kilo vermeye başlarsınız.

 • Tutarlılık

  Haftanın 6 günü bu program uygulanıp, haftada bir gün istenilen bir besinden bir porsiyon tüketilebilir. Ancak burada önemli olan şey abartmamaktır. Çünkü abartmanız halinde kan şekeri seviyesi tekrar yükselebilir ki, bu da yağ yakmanızı durdurur.

 • Ağırlık çalışması

  Haftada 2-3 kez yapılacak 35 dakikalık (bir saate de çıkılabilir) ağırlık çalışması, hem vücuttaki kas kütlesini, hem de metabolizma hızını arttırır; çünkü kas, yağdan daha çok kalori yakar. Bu şekilde günde fazladan 30 ila 50 kalori yakabilirsiniz.

  Ağırlık çalışmasına karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Böylece bir yandan vücudunuzdaki yağ miktarını azaltırken, diğer yandan da karnınızı sıkılaştırmış olursunuz.

 • Kardiyovasküler egzersizler:

  Bir hafta içerisinde 3 ila 5 gün, 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs) yapılması da tavsiyeler arasında yer almaktadır. Henüz giriş, başlangıç seviyesinde olanlar, egzersizin yoğunluk miktarını kademeli olarak yükseltmelidirler.

  Eğer hali hazırda belli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun bir programda çalışabilirsiniz.

Bu saydıklarımızı düzenli bir şekilde yapar, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karın sahibi, göbeksiz bir karın sahibi olabilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.