Evli çiftlerde cinsel soğukluk

Evliliklerde çiftleri birbirinden uzaklaştıran en büyük etken cinsel yaşama yeniliklerin kazandırılmaması. Evli çiftlerin zaman içinde ara ara ilişkilerini gözden geçirerek yeni bir boyut getirmeleri gerekir.
Cinsel soğukluk, partnere yetişme çağında ailenin cinsellik konusunda gösterdiği tutuculuğa bağlı olabiliyor.
Diğer bir neden de, gençlik çağındaki ilk deneyimde meydana gelmiş bir zorlama ya da partnerin doğru kelimeleri ve dokunuşları bulamamasından doğan ters etkilenmenin yıllar sonra ortaya çıkması.
İlk gece korkusu
Evliliğin ilk gecesinde kadının kendini kasması ilişkiden haz almasından çok acı duymasına neden olmuş olabilir.
Bu nedenle de cinselliğe bakışı farklı olacaktır. Ayrıca ilişkinin ilk saniyelerinde meydana gelen spazm – ağrı, ağrı – spazm kısır döngüsü cinsel hayatı kâbusa dönüştürebilir. Libido kaybı, cinsel isteğin kaybolması anlamına gelir.
Evliliklerinin ilk yıllarında mükemmel bir cinsel hayata sahip olan çiftlerin, bir zaman sonra birbirlerinden soğumalarının nedeni büyük ihtimalle libido kaybına bağlıdır.

Evliliklerde çiftleri birbirinden uzaklaştıran en büyük etken cinsel yaşama yeniliklerin kazandırılmaması. Evli çiftlerin zaman içinde ara ara ilişkilerini gözden geçirerek yeni bir boyut getirmeleri gerekir.Cinsel soğukluk, partnere yetişme çağında ailenin cinsellik konusunda gösterdiği tutuculuğa bağlı olabiliyor.Diğer bir neden de, gençlik çağındaki ilk deneyimde meydana gelmiş bir zorlama ya da partnerin doğru kelimeleri ve dokunuşları bulamamasından doğan ters etkilenmenin yıllar sonra ortaya çıkması.İlk gece korkusu
Evliliğin ilk gecesinde kadının kendini kasması ilişkiden haz almasından çok acı duymasına neden olmuş olabilir.Bu nedenle de cinselliğe bakışı farklı olacaktır. Ayrıca ilişkinin ilk saniyelerinde meydana gelen spazm – ağrı, ağrı – spazm kısır döngüsü cinsel hayatı kâbusa dönüştürebilir. Libido kaybı, cinsel isteğin kaybolması anlamına gelir.Evliliklerinin ilk yıllarında mükemmel bir cinsel hayata sahip olan çiftlerin, bir zaman sonra birbirlerinden soğumalarının nedeni büyük ihtimalle libido kaybına bağlıdır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın