Eşiniz andropoz dönemine girmiş olmasın

Sevdiğiniz ve yaşamınızın büyük bir bölümünü paylaştığınız partneriniz artık sizinle birlikte olmak istemiyor, eskiden olduğundan daha farklı davranıyor ve daha çabuk yoruluyorsa andropoza girmiş olabilir.
45-50 yaşından itibaren erkeklik hormonu olan testosteron yanında böbreküstü bezinden salgılanan aynı yapıdaki hormonlar devamlı bir düşüş gösteriyor.
Orta yaş krizi
Aslında uzmanlar andropoza girmek şeklinde bilinen bu durumun menopoza girmek bir dönem olmadığını, buna androjen eksikliği adının verilmesini daha doğru buluyor.
50 yaşından sonra belirginleşen bu durumda, ‘orta yaş krizi’ olarak adlandırılan alışılmamış davranış şekilleri dikkati çekiyor. Bu değişimi yaşayan erkeklerin farklı tepkileri olduğu gözleniyor.
Kimi erkek daha huysuz oluyor, kimi evhamlı ve kıskanç bir insan haline geliyor. Bunun tam tersi de gerçekleşebiliyor. Kıskanç olanların daha vurdumduymaz hale geldiği de görülüyor.
Andropoz döneminde kendini yeniden ispat etmeye çalışan erkek, karısından ilgi görmüyorsa mutluluğu başka kadında arıyor.
Kadın da aynı dönemde menopoza girdiyse, durum daha da zorlaşıyor. Partnerin üzerine gitmek, durumun daha da zorlaşmasına neden olabileceği için, her konuda olduğu gibi, bu konuda da çiftlerin anlayışlı olması çok önem taşıyor.

Sevdiğiniz ve yaşamınızın büyük bir bölümünü paylaştığınız partneriniz artık sizinle birlikte olmak istemiyor, eskiden olduğundan daha farklı davranıyor ve daha çabuk yoruluyorsa andropoza girmiş olabilir.45-50 yaşından itibaren erkeklik hormonu olan testosteron yanında böbreküstü bezinden salgılanan aynı yapıdaki hormonlar devamlı bir düşüş gösteriyor.Orta yaş kriziAslında uzmanlar andropoza girmek şeklinde bilinen bu durumun menopoza girmek bir dönem olmadığını, buna androjen eksikliği adının verilmesini daha doğru buluyor.
50 yaşından sonra belirginleşen bu durumda, ‘orta yaş krizi’ olarak adlandırılan alışılmamış davranış şekilleri dikkati çekiyor. Bu değişimi yaşayan erkeklerin farklı tepkileri olduğu gözleniyor.Kimi erkek daha huysuz oluyor, kimi evhamlı ve kıskanç bir insan haline geliyor. Bunun tam tersi de gerçekleşebiliyor. Kıskanç olanların daha vurdumduymaz hale geldiği de görülüyor.Andropoz döneminde kendini yeniden ispat etmeye çalışan erkek, karısından ilgi görmüyorsa mutluluğu başka kadında arıyor.Kadın da aynı dönemde menopoza girdiyse, durum daha da zorlaşıyor. Partnerin üzerine gitmek, durumun daha da zorlaşmasına neden olabileceği için, her konuda olduğu gibi, bu konuda da çiftlerin anlayışlı olması çok önem taşıyor.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.