Erkekler ve kadınlar için afrodizyak besinler

Beslenme ile cinsellik arasındaki bağ konusunda araştırmalar yapan uzmanlar bazı yiyeceklerin cinsel gücü, istek ve arzuyu artırıcı etki yarattığını belirtiyor. İşte uzmanların erkek ve kadınların cinsel isteklerini artırmak için önerdiği yiyecekler…
Kişide cinsel istek uyandıran (uyarıcı etki yapan), cinsel performansı yükselten madde, ilaç, yağ, besin ve bitkilere verilen genel ad olarak bilinse de kokuyu, rengi, biçimi, dokuyu ve tadı algıladığımız duyularımızın her birine yönelik uyarıcılardır.
Afrodizyak kelimesi Yunan mitolojisindeki cinsellik ve güzellik Tanrıçası Afrodit den gelmektedir. Afrodizyaklar hap, koku, sıvı damlalar, parfüm halinde de satılmaktadır. Vücuda dışarıdan alınan ilaç, hormon ve bir takım maddelerin cinsel davranışlar üzerinde belli uyarıcı etkileri olabilir.
Bazı maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği ya da hazzı değiştirebilirken başkaları, sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırır. Ancak bu gibi maddelerin çoğunluğu ne yazık ki cinsel istek ve duyumları çoğaltmaktan çok azaltma yönünde etki yaparlar.
Cinsel uyarı olarak bilinen maddelerin çoğu beyindeki belli merkezler üzerine etki yaparlar. Bazılarıysa doğrudan doğruya cinsel organları denetleyen sinirler üzerinde uyarıcı olurlar. Ayrıca birtakım ilaç ya da maddeler sarhoşluk, gibi genel bir durum yaratarak cinsel davranış farklılıklarına yol açarlar.
Uyarıcı maddelerin hangi koşullar içinde alındığı da etki açısından önem taşır. Buna en iyi örnek LSD kullanıcıların durumunda görülür. LSD, genellikle cinsel isteği yok edici olarak bilindiği halde bu maddeyi erotik bir ortamda alan ya da maddenin bu özelliğinden habersiz olarak ondan cinsel uyarıcılık etkisi uman bireylerde bu tür beklentiler doğrultusunda cinsel isteğin arttığı görülmüştür.
Cinsel uyarıcıların erkekler üzerindeki etkileri günümüzde oldukça iyi bilinmekte, buna karşılık kadınların çoğunun maddelere gösterdikleri tepkiler, erkeklerinkine benzer olması tahmin edilerek değerlendirilmektedir. Bunun nedeni, cinsel tepkilerin erkek bedeninde çok daha rahatlıkla ölçülebilir olmasıdır. Bu konuda pek çok araştırma yapılmakla birlikte cinsel uyarıcı olarak tam güvenilir bir takım maddeler henüz bulunamamıştır. Aşık olmanın olağanüstü afrodizyak etkisinin yerini dolduracak herhangi bir kimyasal maddeden söz etmek henüz mümkün değildir.
Bazı yiyecekler de afrodizyak etkisi yaratmaktadır.
Çin’de yapılmış bir araştırmaya göre yiyecekler mideyi olduğu kadar ruhu ve libidoyu da beslemektedir.
Erkekler için afrodizyak besinler:
– Maydanoz
– Nane
– Tarçın
– Kekik
– Vanilya
– Sivri Biber
– Hardal
– Kereviz
– Ayçiçeği
– Greyfurt
– Susam
– Yumurta
– Kuşkonmaz
– Enginar
– Bezelye
– Badem
– Ceviz
– İstiridye (İçindeki çinko spermin çoğalmasına neden olarak cinsel isteği artırıyor)
– Hindi (İstiridyeden daha fazla çinko ihtiva ediyor. Üstelik daha ucuz ve protein açısından da zengin)
– Roka (Bolca demir ve C vitamini içeriyor)
– Kereviz
– Şalgam
– Antep Fıstığı ve Fındık (İçerdikleri doymamış yağ asitleri ve E vitamini nedeni ile afrodizyak olarak kullanılırlar)
– Salatalık
– Kuşkonmaz
– Soğan
– Domates
– Fesleğen
– Karpuz
– Hindistan Cevizi
– Bal
– Pekmez
– Kivi
– Mango
Kadınlar için afrodizyak besinler:
– Çikolata (Çikolatanın içindeki yüksek şeker ve kalori cinsel uyarıcı ve keyif verici. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini de artırıyor ve mutluluk hissi veriyor. Ve kadınlar erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlı.)
– Ahududu
– Yoğurt
– Tarçın
– Çilek ve Şampanya birlikte
– Kırmızı biber, Köri ve diğer baharatlarla, baharatlı yiyecekler (kalbi daha hızlı çarptırdıkları için, seks sırasında oluşana benzer bir terleme oluşturuyor)
Şu da unutmamalıdır ki en güçlü afrodizyak aşk ve sevgidir.

Beslenme ile cinsellik arasındaki bağ konusunda araştırmalar yapan uzmanlar bazı yiyeceklerin cinsel gücü, istek ve arzuyu artırıcı etki yarattığını belirtiyor. İşte uzmanların erkek ve kadınların cinsel isteklerini artırmak için önerdiği yiyecekler…Kişide cinsel istek uyandıran (uyarıcı etki yapan), cinsel performansı yükselten madde, ilaç, yağ, besin ve bitkilere verilen genel ad olarak bilinse de kokuyu, rengi, biçimi, dokuyu ve tadı algıladığımız duyularımızın her birine yönelik uyarıcılardır.Afrodizyak kelimesi Yunan mitolojisindeki cinsellik ve güzellik Tanrıçası Afrodit den gelmektedir. Afrodizyaklar hap, koku, sıvı damlalar, parfüm halinde de satılmaktadır. Vücuda dışarıdan alınan ilaç, hormon ve bir takım maddelerin cinsel davranışlar üzerinde belli uyarıcı etkileri olabilir.Bazı maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği ya da hazzı değiştirebilirken başkaları, sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırır. Ancak bu gibi maddelerin çoğunluğu ne yazık ki cinsel istek ve duyumları çoğaltmaktan çok azaltma yönünde etki yaparlar.Cinsel uyarı olarak bilinen maddelerin çoğu beyindeki belli merkezler üzerine etki yaparlar. Bazılarıysa doğrudan doğruya cinsel organları denetleyen sinirler üzerinde uyarıcı olurlar. Ayrıca birtakım ilaç ya da maddeler sarhoşluk, gibi genel bir durum yaratarak cinsel davranış farklılıklarına yol açarlar.Uyarıcı maddelerin hangi koşullar içinde alındığı da etki açısından önem taşır. Buna en iyi örnek LSD kullanıcıların durumunda görülür. LSD, genellikle cinsel isteği yok edici olarak bilindiği halde bu maddeyi erotik bir ortamda alan ya da maddenin bu özelliğinden habersiz olarak ondan cinsel uyarıcılık etkisi uman bireylerde bu tür beklentiler doğrultusunda cinsel isteğin arttığı görülmüştür.
Cinsel uyarıcıların erkekler üzerindeki etkileri günümüzde oldukça iyi bilinmekte, buna karşılık kadınların çoğunun maddelere gösterdikleri tepkiler, erkeklerinkine benzer olması tahmin edilerek değerlendirilmektedir. Bunun nedeni, cinsel tepkilerin erkek bedeninde çok daha rahatlıkla ölçülebilir olmasıdır. Bu konuda pek çok araştırma yapılmakla birlikte cinsel uyarıcı olarak tam güvenilir bir takım maddeler henüz bulunamamıştır. Aşık olmanın olağanüstü afrodizyak etkisinin yerini dolduracak herhangi bir kimyasal maddeden söz etmek henüz mümkün değildir.Bazı yiyecekler de afrodizyak etkisi yaratmaktadır.Çin’de yapılmış bir araştırmaya göre yiyecekler mideyi olduğu kadar ruhu ve libidoyu da beslemektedir.Erkekler için afrodizyak besinler:- Maydanoz- Nane- Tarçın- Kekik- Vanilya- Sivri Biber- Hardal- Kereviz- Ayçiçeği- Greyfurt- Susam- Yumurta- Kuşkonmaz- Enginar- Bezelye- Badem- Ceviz- İstiridye (İçindeki çinko spermin çoğalmasına neden olarak cinsel isteği artırıyor)- Hindi (İstiridyeden daha fazla çinko ihtiva ediyor. Üstelik daha ucuz ve protein açısından da zengin)- Roka (Bolca demir ve C vitamini içeriyor)- Kereviz- Şalgam- Antep Fıstığı ve Fındık (İçerdikleri doymamış yağ asitleri ve E vitamini nedeni ile afrodizyak olarak kullanılırlar)- Salatalık- Kuşkonmaz- Soğan- Domates- Fesleğen- Karpuz- Hindistan Cevizi- Bal- Pekmez- Kivi- MangoKadınlar için afrodizyak besinler:- Çikolata (Çikolatanın içindeki yüksek şeker ve kalori cinsel uyarıcı ve keyif verici. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini de artırıyor ve mutluluk hissi veriyor. Ve kadınlar erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlı.)- Ahududu- Yoğurt- Tarçın- Çilek ve Şampanya birlikte- Kırmızı biber, Köri ve diğer baharatlarla, baharatlı yiyecekler (kalbi daha hızlı çarptırdıkları için, seks sırasında oluşana benzer bir terleme oluşturuyor)Şu da unutmamalıdır ki en güçlü afrodizyak aşk ve sevgidir.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.