Ergenlerin cinselliğe ilgi duyması normal

Ergenlik dönemi karşı cinse dair cinsel duygu ve dürtülerin yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Hem erkekler hem de kızlar cinselliği merak ederler ve kendi aralarında bu konuda konuşurlar.
Cinsellik yemek, içmek kadar doğal bir olgudur ve öncelikle sizin bir ebeveyn olarak bu gerçekleri kabul etmeniz gereklidir. Kızınıza kızmak yerine, onunla açık ve samimi bir şekilde bu konuyu konuşabilirsiniz.
Kızınızın ve erkek arkadaşının cinselliği merak etmesinin çok doğal olduğunu ancak bunu doğru yer ve zamanda yaşayabileceğini anlatabilirsiniz.
Yaptıklarının sorumluluğunu alabilecek yaşa geldiğinde, yine kendi isteği ve kararıyla cinsel yaşamını başlatabileceğini söyleyebilirsiniz.
Gençlerin cinsellikle ilgili sorularını cevapsız bırakmak çözüm değildir. Eğer siz onlara gerekli bilgiyi vermezseniz, akranlarından bir takım bilgiler edinirler ve bu bilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu da şüphelidir.
İşin içinden çıkamadığınızı düşündüğünüzde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Ergenlik dönemi karşı cinse dair cinsel duygu ve dürtülerin yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Hem erkekler hem de kızlar cinselliği merak ederler ve kendi aralarında bu konuda konuşurlar.Cinsellik yemek, içmek kadar doğal bir olgudur ve öncelikle sizin bir ebeveyn olarak bu gerçekleri kabul etmeniz gereklidir. Kızınıza kızmak yerine, onunla açık ve samimi bir şekilde bu konuyu konuşabilirsiniz.Kızınızın ve erkek arkadaşının cinselliği merak etmesinin çok doğal olduğunu ancak bunu doğru yer ve zamanda yaşayabileceğini anlatabilirsiniz.
Yaptıklarının sorumluluğunu alabilecek yaşa geldiğinde, yine kendi isteği ve kararıyla cinsel yaşamını başlatabileceğini söyleyebilirsiniz.Gençlerin cinsellikle ilgili sorularını cevapsız bırakmak çözüm değildir. Eğer siz onlara gerekli bilgiyi vermezseniz, akranlarından bir takım bilgiler edinirler ve bu bilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu da şüphelidir.İşin içinden çıkamadığınızı düşündüğünüzde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.