En Çok Yapılan 10 Diyet Hatası

Bir türlü sonu gelmeyen haftalar ve aylar boyunca sadece salata ve meyve yiyerek kilo vermeyi düşünüp ve bunu uygulayıp başarılı olamadıysanız, şundan emin olun ki yalnız değilsiniz. Bu problem sıklıkla herkesin yaşadığı bir sorun. Hatta bazı kişiler bunun neticesinde o kadar moralleri bozuluyor ki, bütün kilo verme planlarından caymaya karar verebiliyor.

Aslında bütün bunlar, klasik diyet hatalarını devam ettirmekten kaynaklanıyor. Eğer mesela 1000 kalori ya da bunun altında bir diyet uygulamaya kalkışırsanız, sürekli aç kalmanız sebebiyle bu diyeti bırakmanız çok muhtemel olan bir şeydir.

Ünlü kişiler ve sanatçıların yaptığı birçok diyet, belli bir besin veya besin grubunu programın dışında tutmaya yönelik olmasından, bağlı kalınmaları ve başarılı olunması zor diyetlerdir. Bir çok kişi zayıflamak istediği zaman, aldığı kalori miktarını azaltıyor ama egzersizi bu programa dahil etmeyi kesinlile düşünmüyor. En fazla yapılan yanlışlardan biri de, düşük kalorili besinlerin sağlıklı besinler olduğunu düşünmek. Çünkü bir çok sağlıklı gıda aslında oldukça kalorilidir. Porsiyon ölçmek ise, insanı diyetten soğutmakta olan farklı bir konu.

İşte, diyet uzmanlarına göre yapılan 10 klasik diyet hatası ve bu hatalardan kaçınma yöntemleri:

 • KISA VADELİ DÜŞÜNMEK

  Kilo vermede başarılı olmanın tek yolu, bunu, hayat tarzınızda yapacağınız bir değişiklik olarak görmektir. Kısa dönem boyunca aç kalmayı diyet olarak algılayanların elde edeceği tek şey, kısa zamanda diyeti bırakmak olacaktır. Çünkü zor gelecektir. Bu sebeple de sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak en iyisidir.

  Çoğu diyetisyen, kadınların, günde 1300-1500 kalori alması gerektiğini belirtiyor. Eğer mesela 1000 kalorilik ya da altı bir diyet uygulamaya kalkarsanız, sürekli aç kalmaktan ötürü o diyeti bırakmanız çok muhtemeldir. Üstelik dengeli bir diyetle pek çok farklı besinden de faydalanabilirsiniz.

 • ÜNLÜLERİN DİYETLERİNİ TAKİP ETMEK

  Jennifer Aniston gibi görünme fikri çekici gelebilir ama pek çok diyetisyen, bu sene çok moda olan ünlülerin diyetlerini eleştiriyor. Jennifer Aniston ve Geri Halliwell’in favori diyetleri olan ‘Atkins’ şüphesiz işe yarıyor. Ancak bu diyet, alınan karbonhidratı ciddi şekilde kıstığı ve proteini arttırdığı için ideal olmaktan uzak. Çünkü karbonhidratlar, dengeli beslenmenin önemli bir parçası ve bol protein-az karbonhidratlı beslenme, vücudun kalsiyum kaybetmesine sebep oluyor. Ünlülerin yaptığı çoğu diyet, belli bir besin ya da besin grubunu programın dışında tutmaya yönelik olduğundan, bağlı kalınmaları ve başarılı olunması zor diyetler. Bunun yerine hem karbonhidrat, hem de protein içeren az yağlı bir diyet tercih edilmeli.

 • YEDİKLERİNİZ KONUSUNDA KENDİNİZİ ALDATMAK

  Diyetinizi harfiyen uyguladığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak eğer hala kilo vermiyorsanız, o zaman yedikleriniz konusunda kendinizi kandırıyor olabilirsiniz. Mesela çayın yanında yediğiniz o 2 tane bisküviyi, ya da doğum günü partisinde elinize tutuşturulan pastayı, ağzınıza attığınız bir avuç fıstığı, ya da yediğiniz grissinileri saymayı unutuyorsunuzdur belki, ya da kendinizden bile saklıyorsunuzdur. Ama bunlar biriktikçe, kilo verememenizin sebebi olup çıkıverirler.

  Eğer kilo verememekten şikayet ediyorsanız, bir beslenme günlüğü tutun ve yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Haftanın sonunda, eğer dürüstçe her yiyip içtiğinizi yazdıysanız, niye kilo veremediğinizi göreceksiniz.

 • EGZERSİZİ PROGRAMINIZIN DIŞINDA BIRAKMAK

  Pek çok insan zayıflamak istediğinde, aldığı kalori miktarını azaltıyor ama egzersizi bu programa dahil etmeyi düşünmüyor. Tabii ki egzersiz olmadan kilo verebilirsiniz. Ama egzersiz metabolizmanızı hızlandıracağından, sadece diyetle vereceğinizden fazla kaloriyi yakabilirsiniz.

  Bir çoğumuz haftada bir kez aerobik bir egzersiz yapmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Ancak metabolizmayı hızlı tutmanın en iyi yolu, günde 20-30 dakikayı egzersize ayırmak.

  Yapabilecekleriniz arasında ise, asansör yerine merdiveni kullanmak, toplu taşıma araçlarından erken inmek ve eve, işe yürümek, bisiklete binmek yer alıyor. Tabii seçenekleri çoğaltabilirsiniz. Uzaktan kumandayı kullanmak yerine yerinizden kalkıp kanalı değiştirmek bile haftada fazladan 200 kalori demektir.

 • BAZI BESİNLERİ TAMAMEN LİSTE DIŞI TUTMAK

  Çoğumuzun kafasında diyet, çok sevdiğimiz çikolata, kızartma vb gibi bazı besinleri kesinlikle yememekle eş değer. Ancak eğer uzun vadeli bir diyet yapmak istiyorsanız, sevdiğiniz besinleri hiç yemeden o diyete devam edebilmeniz mümkün değil. Aslında işin hilesi şu: Sevdiğiniz besinlerden ufak bir porsiyonu arada bir yemek.

  Eğer diyetinize sadıksanız ve kilo veriyorsanız, haftada bir kendinize sevdiğiniz bir besinden bir porsiyon yeme hakkı tanıyın.

 • ÖĞÜN ATLAMAK

  Diyettesiniz. Diyelim ki bugün o kadar meşguldünüz ki, kahvaltı ya da öğle yemeğini yiyecek vaktiniz bile olmadı. Belki o öğünü yememiş olmanın, kilo verme çabalarınıza katkıda bulunacağını düşünebilirsiniz. Bu durumda sadece kendinizi aldattığınızı belirtmemize izin verin.

  Öğün atladığımızda, kan şekeri seviyesi düşer. Bu da, tatlı besinlere olan ihtiyacı arttırır. Bunun anlamı da, günün ileriki saatlerinde canınızın tatlı çekmesi demektir. Eğer kaçırdığınız öğünü yeseydiniz, yiyeceğiniz tatlıdan çok daha az bir kalori alacaktınız.

  Araştırmalar, kahvaltı etmeyenlerin, günün ileriki saatlerinde daha çok kalori aldıklarını ispatlıyor.

 • DÜŞÜK KALORİLİ BESİNLER HEP SAĞLIKLI DEĞİL

  En sık yapılan hatalardan biri de, düşük kalorili gıdaların sağlıklı gıdalar olduğunu düşünmek. Çünkü çoğu sağlıklı besin aslında oldukça kalorilidir. Mesela zeytinyağı, fındık gibi yemişler, ya da peynir, içerdiği yüksek miktardaki kaloriye oranla sağlıklı besinlerdir. Burada önemli olan, bunları sınırlı miktarda tüketebilmeyi öğrenmektir. Mesela sadece tek bir çorba kaşığı zeytinyağında 100 kalori vardır veya bir avuç fıstıkta 150 kalori vardır ve bunun 13 gramı yağdır. Diğer bir sıkça yapılan hata da, tavuğu derisiyle yemektir. Sevilen bir diyet yemeği olarak ün yapan tavuğun tüm yağı derisindedir ve tavuğu bu deriyle yemek demek 3 katı fazla kalori almak demektir. Salata sosları ve mayonezli sandviçler de diğer riskli besinlerdendir.

 • BÜYÜK PORSİYONLAR

  Porsiyon ölçmek, insanı diyetten soğutan bir başka konu. Buradaki problem şu: Diyet birkaç hafta sıkı sıkıya uygulandıktan sonra, diyeti yapan kişi porsiyonların miktarını artık bildiğinden emin olarak, buna eskisi kadar özen göstermemeye başlıyor. Tabii bu arada, porsiyon miktarı farkına varılmadan giderek artıyor. Bunun önüne geçmek için, markette alışverişinizi yaparken, ihtiyaç duyduğunuzdan fazlasını satın almayın. Eğer ekmeği kalın dilimlemek gibi bir eğiliminiz varsa, o zaman da tost ekmeği alın.

 • İÇECEKLERİN DE KALORİ İÇERDİĞİNİ UNUTMAK

  Sağlıklı şekilde beslenip, abur cubura itibar etmiyor olabilirsiniz ama özellikle sodalı içecek ve meyve sularından tüketip, kremalı kahve içip, kahve ve çaya şeker koyuyorsanız, kilo vermede gene problem yaşayacaksınız demektir. Mesela şöyle bol çikolatalı nefis bir cappucino’nun size getirisi 120 kalori ve 8 gram yağ. Ancak çikolatalı yerine tarçınlı içmeniz, yağ oranını hemen hemen sıfıra indirirken, kaloriyi de 60’a düşürüyor.

 • ÇOK SIK TARTILMAK

  Diyet yapmanın en sevilen kısmı, bir basküle çıktığınızda ibrenin sola doğru kaydığını görmektir. Fakat bunu aşırı bir halde abartarak sık tartılmak kilo vermeyi zorlaştırır. Bir çok kadının kilosu, vücuttaki su tutulmalarından dolayı iner ve çıkar. Bu nedenle, zaman zaman kilo almadıkları halde, almış gibi hissederek endişelenirler. Bu durum da kilo verme işini zorlaştırır. Başarılı olarak yapılan bir diyette kilo vermek yavaş ve daha kalıcıdır. Ayrıca kas kütlenizin artması da sizi yanıltabilir. Çünkü kasın insan vücudundaki yağlardan daha ağır olması nedeniyle, haftada bir kez günün aynı saat dilimlerinde tartılmak sizin için yararlı olacaktır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.