En çok inme öldürüyor

Kalp ritim bozukluklarına bağlı inme (felç) riskinin arttığını belirten uzmanlar, Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 200 bin kişide inme görüldüğünün altını çiziyor.
İnme ölüm nedenleri arasında da ilk sıralarda
Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Erdem Diker, halk arasında kalp ritim bozukluğu olarak bilinen “Atriyal Fibrilasyon” klinik uygulamada en sık görülen ve hastaneye yatış nedenleri arasında en başta yer alan, hatta ölüm nedenleri içinde ilk sıralarda bulunan bir hastalık olduğuna dikkati çekiyor.
Diker, yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte bu riskin her geçen gün daha da büyüdüğünü belirterek, “Bu felçlerin yüzde 70’i yeni, yüzde 30’u ise eskiden felç geçiren hastaların tekrar felç olması şeklinde. Tüm felçlerin dörtte üçü 65 yaşın üzerinde” dedi.
İnme belirtileri
Hastalığın çarpıntı başta olmak üzere enerji kaybı ve yorgunluk, sersemlik hissi, bayılacak gibi olma veya baş dönmesi, göğüste rahatsızlık hissi ve nefes darlığı ile kendini gösterdiğine işaret ediliyor.

Kalp ritim bozukluklarına bağlı inme (felç) riskinin arttığını belirten uzmanlar, Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 200 bin kişide inme görüldüğünün altını çiziyor.İnme ölüm nedenleri arasında da ilk sıralardaKardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Erdem Diker, halk arasında kalp ritim bozukluğu olarak bilinen “Atriyal Fibrilasyon” klinik uygulamada en sık görülen ve hastaneye yatış nedenleri arasında en başta yer alan, hatta ölüm nedenleri içinde ilk sıralarda bulunan bir hastalık olduğuna dikkati çekiyor.
Diker, yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte bu riskin her geçen gün daha da büyüdüğünü belirterek, “Bu felçlerin yüzde 70’i yeni, yüzde 30’u ise eskiden felç geçiren hastaların tekrar felç olması şeklinde. Tüm felçlerin dörtte üçü 65 yaşın üzerinde” dedi.İnme belirtileriHastalığın çarpıntı başta olmak üzere enerji kaybı ve yorgunluk, sersemlik hissi, bayılacak gibi olma veya baş dönmesi, göğüste rahatsızlık hissi ve nefes darlığı ile kendini gösterdiğine işaret ediliyor.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.