El Temizliği ve Bakımı

Vücudumuzun en fazla kirlenen ve gözle görülmeyen zararlı mikroorganizmalarla en çok karşılaşan bölümleri ellerimizdir. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını, çatlakların oluşumunu önlemek için en etkin yöntemlerden biri el temizliğini sağlamaktır. Kötü el hijyeni ve yetersiz el yıkama yılda milyonlarca Gastrointestinal hastalık görülmesine, onbinlerce Hepatit-A olgusuna ve ölümlere neden olduğu, başta Rota virüs olmak üzere tüm hastalık yapıcı etmenlerin bu yolla bulaştığı bir gerçektir. Bilhassa tuvalet öncesi ve sonrası, yemek yemezden önce el yıkamaya bu nedenle önem verilmeli ve el yıkama bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Eller kirli hissedildiğinde, ağız ve burun temizlendiğinde, besinlere dokunmadan önce, tuvaletten önce ve sonra, paraya dokunulduğunda, kirli ve tozlu nesnelerle uğraşıldıktan sonra, işten, okuldan vb. gelindiğinde, yemek yemeden önce ve sonra, diğer organlarımızın temizliği yapıldıktan sonra, hapşırma ve öksürmeyi takiben, hasta ziyareti yapılınca ve yemek hazırlanmadan önce sabun ve bol su kullanılarak iyice yıkanmalıdır.

Tırnaklar, parmak araları ve elin kıvrımları mikropların yerleşimine ve burda üremesine oldukça uygun ortamlardır. Gerekli şekilde temizlenmedikçe yerleşen mikroplar burdan ayrılmazlar. Bu nedenle eller yıkanırken su ve sabuna yardımcı olmak üzere mutlaka ovuşturma yapılmalıdır. Ovuşturma ve sabunmikropları, kirleri yerlerinden çıkarırken akan su ise bunların kayarak akmasını sağlar. Eller temizlenirken tüm yüzeylerin temizlenmesi için iyice ovuşturulmalı ve yüzük gibi takılar yerlerinden oynatılmalıdır.

Tırnak temizliği ve bakımı da oldukça önemli bir konudur. Sağlıklı bir tırnak haftada 1 milimetre kadar uzar. Şeffaf, pürüzsüz, hafif kabartılı, tırnak dipleri pembe renkli ve uçları yarı şeffaf olmalıdır. Tırnağı saran deri düzgün olmalıdır. Tırnak uçları tıpkı eller gibi mikroorganizmalar için güzel bir yerleşim alanıdır. Bu sebeple tırnaklar çok uzamadan kesilmeli ve fırçalanarak temizlenmelidir. Tırnaklar yeterli şekilde temizlenmediğinde mantar, dolama, soyulma, kırılma ve çatlaklar rahatlıkla oluşabilir. El tırnakları oval, ayak tırnakları kare şeklinde kesilir. Kesme işleminden sonra da eller ve özellikle tırnak çevresi özenle yıkanmalıdır. Oje, aseton ve cilalar tırnaklarda soyulma ve kurumaya neden olduğundan gereğinden fazla kullanılmamalıdır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.