Egzersizlerle cinsel yaşamınızın kalitesini artırın

Uzmanlar, hem cinsel hayatımızı hem de ruhsal ve fiziksel sağlığımızı düzenleyen birçok egzersiz ve germe hareketi, yoga ve dans dersleri ile özellikle pelvis bölgesinin sağlıklı çalışmasının sağlanabileceğini, böylece de cinsel yaşamın kalitesinin artırılabileceğini belirtiyor.
Tekme hareketi içeren yüzme gibi diğer sporlar da cinsel hayatımıza olumlu etki ediyor. Her çeşit düzenli egzersiz enerjiyi artırıyor, bizi canlandırıyor, cinsel hayatımızdaki isteğimizi ve tutkumuzu artırıyor. Bu nedenle fırsat buldukça egzersiz yapmamız gerekiyor.
Egzersizlere partnerinizi de dâhil edin
Seks, bizi yeni duygusal boyutlara doğru zevk dolu bir yolculuğa çıkarır. Birçok insanın inandığı gibi aslında başarılı bir cinsel hayat için özel yeteneklere gerek yoktur ve seks yalnızca genç çiftlere özgü bir aktivite olarak da algılanmamalıdır. Yeni yöntemler sayesinde cinsel hayatınızı bir ömür boyu diri tutabilmek elinizde…
Peki, bunu nasıl başaracağız? Düzenli egzersiz birçok insan tarafından göz ardı edilen bir yöntem. Fakat tam aksine cinsel istek ve memnuniyet konusunda tartışılamaz bir etkisi var. Hatta bazı cinsel egzersizlerinize partnerinizi de dâhil edebilirsiniz.
Seks için enerji yaratın, harekete geçin
Cinsel aktiviteyi ve isteği artırmak için egzersiz çok önemli. Düzenli egzersizler hormonları çalıştırıyor, stresi gideriyor, yağ yakılmasına yardımcı oluyor ve vücudu canlandırıyor. Ruhsal olarak da kendimize güvenimizi artırıyor ve kendimizi sağlıklı hissetmemizi sağlıyor…
– Elleriniz omuzlarınıza paralel şekilde yere burun üstü yatın. Ellerinizin yardımıyla, göğsünüz ve dizlerinizi yerden kaldırın. Sonra kollarınızı gevşeterek vücudunuz yere değmeden az önce durun. Bu hareketi 10-20 kez tekrarlayın. Bu hareket vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.
– Dizlerinizi kırıp sırt üstü yatın. Ayaklarınızı birbirine değerek yere paralel durana kadar kaldırın. Ellerinizi başınızın arkasında ya da göğsünüzde birleştirerek göğsünüzü yerden kaldırın. Boynunuzu oynatmamak için tavanda bir noktaya odaklanmalısınız. Bu egzersizi 20 taneden 3 set yapın.
– Dizlerinizi kırıp sırt üstü yatın. Göğsünüzü kaldırarak, karın kaslarınızın yardımıyla ellerinizi kalçanızın üstünden dizlerinize kadar itin. Sonra tekrar eski pozisyonunuza dönün. Bu egzersizi de 20 taneden 3 set yapın. Boynunuzu oynatmamak için tavanda bir noktaya odaklanmayı unutmayın.
– Dizleriniz kırık, bacaklarınız açık şekilde sırt üstü yatın. Ellerinizi dua eder pozisyondayken, göğsünüzü yerden kaldırarak ve karın kaslarınızı kullanarak bacaklarınıza doğru itin. 20 taneden 3 set yapın.
– Bu harekete kelebek hareketi deniyor. Yatağa bacaklarınız kırık sırt üstü yatın. Ayaklarınızla yatağa basın. Sonra, bacaklarınızı kendinize doğru çekebildiğiniz kadar çekin. Bu sırada bileklerinizi kırarak ayak tabanlarınızı birbirine değdirin. Sonra dizlerinizi yatağa doğru bastırın.
Dizlerinizi açabildiğiniz kadar açtıktan sonra 60 saniye bu pozisyonda bekleyin. Sonra bacaklarınızı birleştiririn ve rahatlayın. Bir önceki hareketi eşinizle sırt sırta, oturarak da yapabilirsiniz.
– Olabildiğince dik oturun. Omuzlarınız rahat dursun ve kafanızı omurganızla aynı hizada tutun. Ayaklarınızı kendinize doğru çekebildiğiniz kadar çekin. Sonra tabanlarınız birbirine değecek ve dizleriniz dışarıya bakacak şekilde çevirin. Ayaklarınızı tutun ve yavaş yavaş nefes alıp verin. Dizlerinizin aşağı doğru indiğini göreceksiniz. Bu hareket sırasında dizlerinizi aşağı doğru itmeyin. Kendiliğinden hareket etmelerine izin verin.
– Kollarınız iki yanınızda sırt üstü yatın ve rahatlayın. Nefes verin. Sonra nefes almanız için gereken kaslar dışında tüm kaslarınızı serbest bırakarak derin bir nefes alın. Ardından nefes verin. Nefes verirken pelvis kaslarınızı sıkın. Fakat kendinizi çok zorlamayın. Bu egzersizin size yorgunluk hissi vermemesi gerekiyor. Nefes verdikten sonra pelvis kaslarınızı tekrar rahatlatın. Bu egzersizi 3-8 kez tekrarlayın fakat kendinizi çok yormayın. Sonra tekrar gevşeyin.
Bu tip egzersizlerle omuzlarınız, sırtınız ve karın kaslarınız güçlenir ve seks sırasında eskisi kadar çabuk yorulmazsınız.
Egzersizin cinsel hayatınıza faydaları
Egzersiz yapmak hayatımızın pek çok alanındaki faydalarının yanı sıra, cinsellik açısından da olumlu sonuçlar veriyor.
İşte cinsel egzersizlerin kanıtlanmış faydaları
– Egzersiz kendinize güveninizi ve cinsel tatmin duygunuzu güçlendiriyor. Araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapan insanların kendilerini daha iyi ve cinsel anlamda daha çekici hissettiklerini gösteriyor. Egzersiz aynı zamanda alınan zevkin de dozunu artırıyor.
– Egzersiz ereksiyon sorunlarının giderilmesinde önemli rol oynuyor ve iktidarsızlık riskini azaltıyor. Araştırmalar, egzersizin erkek ve kadınların cinsel hayatını uzattığını ve pek çok cinsel sorunun giderilmesinde etkili olduğunu kanıtlıyor.
– Egzersiz kan dolaşımını düzenliyor. Uzmanlar egzersizin kardiyovasküler sistemi güçlendirdiğini ve kan dolaşımını düzenlediğini söylüyorlar. Düzenli bir kan dolaşımı, sağlıklı bir cinsel hayatın en önemli gereklerinden. Bunun yanında obezite, sigara ve alkol bu olumlu etkiyi yok eden en önemli faktörlerden…

Uzmanlar, hem cinsel hayatımızı hem de ruhsal ve fiziksel sağlığımızı düzenleyen birçok egzersiz ve germe hareketi, yoga ve dans dersleri ile özellikle pelvis bölgesinin sağlıklı çalışmasının sağlanabileceğini, böylece de cinsel yaşamın kalitesinin artırılabileceğini belirtiyor.Tekme hareketi içeren yüzme gibi diğer sporlar da cinsel hayatımıza olumlu etki ediyor. Her çeşit düzenli egzersiz enerjiyi artırıyor, bizi canlandırıyor, cinsel hayatımızdaki isteğimizi ve tutkumuzu artırıyor. Bu nedenle fırsat buldukça egzersiz yapmamız gerekiyor.Egzersizlere partnerinizi de dâhil edinSeks, bizi yeni duygusal boyutlara doğru zevk dolu bir yolculuğa çıkarır. Birçok insanın inandığı gibi aslında başarılı bir cinsel hayat için özel yeteneklere gerek yoktur ve seks yalnızca genç çiftlere özgü bir aktivite olarak da algılanmamalıdır. Yeni yöntemler sayesinde cinsel hayatınızı bir ömür boyu diri tutabilmek elinizde…Peki, bunu nasıl başaracağız? Düzenli egzersiz birçok insan tarafından göz ardı edilen bir yöntem. Fakat tam aksine cinsel istek ve memnuniyet konusunda tartışılamaz bir etkisi var. Hatta bazı cinsel egzersizlerinize partnerinizi de dâhil edebilirsiniz.Seks için enerji yaratın, harekete geçinCinsel aktiviteyi ve isteği artırmak için egzersiz çok önemli. Düzenli egzersizler hormonları çalıştırıyor, stresi gideriyor, yağ yakılmasına yardımcı oluyor ve vücudu canlandırıyor. Ruhsal olarak da kendimize güvenimizi artırıyor ve kendimizi sağlıklı hissetmemizi sağlıyor…- Elleriniz omuzlarınıza paralel şekilde yere burun üstü yatın. Ellerinizin yardımıyla, göğsünüz ve dizlerinizi yerden kaldırın. Sonra kollarınızı gevşeterek vücudunuz yere değmeden az önce durun. Bu hareketi 10-20 kez tekrarlayın. Bu hareket vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.- Dizlerinizi kırıp sırt üstü yatın. Ayaklarınızı birbirine değerek yere paralel durana kadar kaldırın. Ellerinizi başınızın arkasında ya da göğsünüzde birleştirerek göğsünüzü yerden kaldırın. Boynunuzu oynatmamak için tavanda bir noktaya odaklanmalısınız. Bu egzersizi 20 taneden 3 set yapın.- Dizlerinizi kırıp sırt üstü yatın. Göğsünüzü kaldırarak, karın kaslarınızın yardımıyla ellerinizi kalçanızın üstünden dizlerinize kadar itin. Sonra tekrar eski pozisyonunuza dönün. Bu egzersizi de 20 taneden 3 set yapın. Boynunuzu oynatmamak için tavanda bir noktaya odaklanmayı unutmayın.- Dizleriniz kırık, bacaklarınız açık şekilde sırt üstü yatın. Ellerinizi dua eder pozisyondayken, göğsünüzü yerden kaldırarak ve karın kaslarınızı kullanarak bacaklarınıza doğru itin. 20 taneden 3 set yapın.
– Bu harekete kelebek hareketi deniyor. Yatağa bacaklarınız kırık sırt üstü yatın. Ayaklarınızla yatağa basın. Sonra, bacaklarınızı kendinize doğru çekebildiğiniz kadar çekin. Bu sırada bileklerinizi kırarak ayak tabanlarınızı birbirine değdirin. Sonra dizlerinizi yatağa doğru bastırın.Dizlerinizi açabildiğiniz kadar açtıktan sonra 60 saniye bu pozisyonda bekleyin. Sonra bacaklarınızı birleştiririn ve rahatlayın. Bir önceki hareketi eşinizle sırt sırta, oturarak da yapabilirsiniz.- Olabildiğince dik oturun. Omuzlarınız rahat dursun ve kafanızı omurganızla aynı hizada tutun. Ayaklarınızı kendinize doğru çekebildiğiniz kadar çekin. Sonra tabanlarınız birbirine değecek ve dizleriniz dışarıya bakacak şekilde çevirin. Ayaklarınızı tutun ve yavaş yavaş nefes alıp verin. Dizlerinizin aşağı doğru indiğini göreceksiniz. Bu hareket sırasında dizlerinizi aşağı doğru itmeyin. Kendiliğinden hareket etmelerine izin verin.- Kollarınız iki yanınızda sırt üstü yatın ve rahatlayın. Nefes verin. Sonra nefes almanız için gereken kaslar dışında tüm kaslarınızı serbest bırakarak derin bir nefes alın. Ardından nefes verin. Nefes verirken pelvis kaslarınızı sıkın. Fakat kendinizi çok zorlamayın. Bu egzersizin size yorgunluk hissi vermemesi gerekiyor. Nefes verdikten sonra pelvis kaslarınızı tekrar rahatlatın. Bu egzersizi 3-8 kez tekrarlayın fakat kendinizi çok yormayın. Sonra tekrar gevşeyin.Bu tip egzersizlerle omuzlarınız, sırtınız ve karın kaslarınız güçlenir ve seks sırasında eskisi kadar çabuk yorulmazsınız.Egzersizin cinsel hayatınıza faydalarıEgzersiz yapmak hayatımızın pek çok alanındaki faydalarının yanı sıra, cinsellik açısından da olumlu sonuçlar veriyor.İşte cinsel egzersizlerin kanıtlanmış faydaları- Egzersiz kendinize güveninizi ve cinsel tatmin duygunuzu güçlendiriyor. Araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapan insanların kendilerini daha iyi ve cinsel anlamda daha çekici hissettiklerini gösteriyor. Egzersiz aynı zamanda alınan zevkin de dozunu artırıyor.- Egzersiz ereksiyon sorunlarının giderilmesinde önemli rol oynuyor ve iktidarsızlık riskini azaltıyor. Araştırmalar, egzersizin erkek ve kadınların cinsel hayatını uzattığını ve pek çok cinsel sorunun giderilmesinde etkili olduğunu kanıtlıyor.- Egzersiz kan dolaşımını düzenliyor. Uzmanlar egzersizin kardiyovasküler sistemi güçlendirdiğini ve kan dolaşımını düzenlediğini söylüyorlar. Düzenli bir kan dolaşımı, sağlıklı bir cinsel hayatın en önemli gereklerinden. Bunun yanında obezite, sigara ve alkol bu olumlu etkiyi yok eden en önemli faktörlerden…

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.