Doğurganlıkta yaş faktörü önemli

“Günümüz toplumunda, kadınlar tarafından gebeliğin daha ileri yaşlara bırakılması genel bir seçim olarak daha sık karşımıza çıkmaktadır” diyen Altunizade Eurofertil Üreme Sağlığı Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek’in verdiği bilgilere göre; bu düzenli aile yaşantısını oluşturmayı istemekten, maddi güvenceyi sağlamak kaygısından ya da zihinsel olarak anneliğe hazır olduğundan emin olmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.
Ayrıca basında yardımcı üreme teknikleri ile ilgili olarak yer alan haberler gerçek dışı bir şekilde, ileri yaşlarda gebe kalabilme konusunda kadınlara güvence oluşturmaktadır. Önemli olan, kadının sağlıklı bir gebelik ve gebe kalma potansiyeli üzerine yaşın etkili olduğunun farkında olması gerektiğini belirtmektedir.
40 yaşından sonra gebelik riski azalıyor
Biyolojik nedenlerden dolayı, ileri yaşlarla birlikte doğurganlık azalıyor. Tüp bebek gibi ileri (infertilite) kısırlık tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma şansı azalırken, düşük yapma riski artmaktadır. Doğurganlıkta olan bu değişiklikler; içinde bulunulan sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ile açıklanabilir.
Yaşlanma yalnızca kadınları etkilemez. Erkeklerde, kadınlardaki gibi bir menopoz olmamakla birlikte, seksüel fonksiyonlar ve gebelik oluşturma kabiliyetinde yaşlanma ile birlikte değişiklikler meydana gelir. Testisler çok hafif bir şekilde ufalır ve yumuşar. Sperm şekli ve hareketliliği de azalma eğilimindedir. Bu değişikliklere rağmen, erkekler için çocuk sahibi olabileceği maksimum bir yaş yoktur.

“Günümüz toplumunda, kadınlar tarafından gebeliğin daha ileri yaşlara bırakılması genel bir seçim olarak daha sık karşımıza çıkmaktadır” diyen Altunizade Eurofertil Üreme Sağlığı Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek’in verdiği bilgilere göre; bu düzenli aile yaşantısını oluşturmayı istemekten, maddi güvenceyi sağlamak kaygısından ya da zihinsel olarak anneliğe hazır olduğundan emin olmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.Ayrıca basında yardımcı üreme teknikleri ile ilgili olarak yer alan haberler gerçek dışı bir şekilde, ileri yaşlarda gebe kalabilme konusunda kadınlara güvence oluşturmaktadır. Önemli olan, kadının sağlıklı bir gebelik ve gebe kalma potansiyeli üzerine yaşın etkili olduğunun farkında olması gerektiğini belirtmektedir.
40 yaşından sonra gebelik riski azalıyorBiyolojik nedenlerden dolayı, ileri yaşlarla birlikte doğurganlık azalıyor. Tüp bebek gibi ileri (infertilite) kısırlık tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma şansı azalırken, düşük yapma riski artmaktadır. Doğurganlıkta olan bu değişiklikler; içinde bulunulan sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ile açıklanabilir.Yaşlanma yalnızca kadınları etkilemez. Erkeklerde, kadınlardaki gibi bir menopoz olmamakla birlikte, seksüel fonksiyonlar ve gebelik oluşturma kabiliyetinde yaşlanma ile birlikte değişiklikler meydana gelir. Testisler çok hafif bir şekilde ufalır ve yumuşar. Sperm şekli ve hareketliliği de azalma eğilimindedir. Bu değişikliklere rağmen, erkekler için çocuk sahibi olabileceği maksimum bir yaş yoktur.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.