Doğum kontrolünde geleneksel yöntemler terk ediliyor

Yapılan araştırmalar, kadınların doğum kontrolü için uyguladıkları yöntemlerde geleneksel yöntemlerden modern yöntemlere doğru bir yönelişin olduğunu ortaya çıkardı.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından, kırsal alanda yaşayan kadınların aile planlaması hizmetleri ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılan araştırmada 15-49 yaş arasındaki 641 evli kadına uygulanan anketin sonuçları, aynı bölgelerde 1981 yılında yapılan benzer çalışma ile de karşılaştırıldı. Buna göre, kadınların doğum kontrolü için uyguladıkları yöntemlerde, geleneksel olanları terk ederek, modern yöntemlere yöneldikleri ortaya çıktı.
Spiral tercih ediliyor
Kırsal kesimde yaşayan kadınların yüzde 93′ünün herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullandığının saptandığı araştırma, kırsal kesim kadınının modern doğum kontrol yöntemleri arasında en fazla RAİ’yi (Rahim içi araç) tercih ettiğini gösteriyor.
Araştırma sonuçlarına göre, 1981′de yüzde 6.8 olan RAİ kullanımının, son araştırmada yaklaşık 6 kat artarak yüzde 36,5′e yükseldiği görüldü. Kondom kullanımı yüzde 10′dan yüzde 15′e yükselirken, doğum kontrol hapı kullanımı yüzde 10,2′den yüzde 6′ya düştü. Doğum kontrol hapı kullanımındaki düşüş, RAİ’nin tercih edilmesine bağlandı.
Geri çekilme yöntemi bırakılıyor
Araştırma, geleneksel yöntemler arasında yer alan ‘geri çekmenin’, eskiye oranla büyük düşüş göstermesine rağmen hala yaygın olarak kullanıldığını da ortaya çıkardı.
1981 yılındaki araştırmada, kadınların yüzde 51,5′inin uyguladığı bu yöntemin kullanılma oranının yüzde 35,5′e gerilediği gözlendi.
1981′de yüzde 10 ila yüzde 4 arasında tercih edildiği saptanan ‘vajinal duş’, ‘ev yapımı spermisit’, ‘takvim’ gibi geleneksel yöntemlerin ise tamamen terk edildiği belirlendi.
Araştırma, kırsal kesim kadınının kürtaja bakış açısının da değiştiğini, istenmeyen gebelik halinde kadınların yüzde 51,1′inin kürtaja başvurma yönünde tavır koyduğu gözlendi.

Yapılan araştırmalar, kadınların doğum kontrolü için uyguladıkları yöntemlerde geleneksel yöntemlerden modern yöntemlere doğru bir yönelişin olduğunu ortaya çıkardı.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından, kırsal alanda yaşayan kadınların aile planlaması hizmetleri ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılan araştırmada 15-49 yaş arasındaki 641 evli kadına uygulanan anketin sonuçları, aynı bölgelerde 1981 yılında yapılan benzer çalışma ile de karşılaştırıldı. Buna göre, kadınların doğum kontrolü için uyguladıkları yöntemlerde, geleneksel olanları terk ederek, modern yöntemlere yöneldikleri ortaya çıktı.Spiral tercih ediliyorKırsal kesimde yaşayan kadınların yüzde 93′ünün herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullandığının saptandığı araştırma, kırsal kesim kadınının modern doğum kontrol yöntemleri arasında en fazla RAİ’yi (Rahim içi araç) tercih ettiğini gösteriyor.Araştırma sonuçlarına göre, 1981′de yüzde 6.8 olan RAİ kullanımının, son araştırmada yaklaşık 6 kat artarak yüzde 36,5′e yükseldiği görüldü. Kondom kullanımı yüzde 10′dan yüzde 15′e yükselirken, doğum kontrol hapı kullanımı yüzde 10,2′den yüzde 6′ya düştü. Doğum kontrol hapı kullanımındaki düşüş, RAİ’nin tercih edilmesine bağlandı.
Geri çekilme yöntemi bırakılıyorAraştırma, geleneksel yöntemler arasında yer alan ‘geri çekmenin’, eskiye oranla büyük düşüş göstermesine rağmen hala yaygın olarak kullanıldığını da ortaya çıkardı.1981 yılındaki araştırmada, kadınların yüzde 51,5′inin uyguladığı bu yöntemin kullanılma oranının yüzde 35,5′e gerilediği gözlendi.1981′de yüzde 10 ila yüzde 4 arasında tercih edildiği saptanan ‘vajinal duş’, ‘ev yapımı spermisit’, ‘takvim’ gibi geleneksel yöntemlerin ise tamamen terk edildiği belirlendi.Araştırma, kırsal kesim kadınının kürtaja bakış açısının da değiştiğini, istenmeyen gebelik halinde kadınların yüzde 51,1′inin kürtaja başvurma yönünde tavır koyduğu gözlendi.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.