Disparoni Nedir?

Disparoni Latince’de “uyumsuz eşleşme” anlamına gelmektedir. Disparoniye neden olan faktörler fizyolojik temelde ele alınmış ve cinsel organları etkileyen bütün hastalıklarda disparoninin bir sonuç olarak ortaya çıkabileceğini belirtilmiştir.

20. yüzyıl başlarında psikanalizin etkisiyle histerik ağrı kavramı ortaya atılmış, bu kavram cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrılı durumlarda da güncellik kazanmıştır.

Cinsel olarak aktif kadınlarda disparoni görülme sıklığı %12-15 olarak bildirilmektedir. Menopoz sonrasında disparoninin, vajinal kuruluk ile ilişkisi bildirilmektedir. Menapoz sonrası görülme sıklığı yüksektir ve bu durum sürtünme ve ağrıya neden olur. Hormon tedavisi almayan menapoz eşiğindeki kadınlarda disparoni %26- 37 sıklığına erişmiştir.

Disparoni çok nedenli olabilen bir bozukluktur. İyi tanımlanmış fiziksel sorunlar disparoniye neden olmakla birlikte, tanımlı bir fiziksel sorunun olmadığı durumlarda psikolojik faktörlerin sorgulanması zorunludur. Disparoniye neden olan faktörler derin veya yüzeyel ağrıya neden olmaları ve yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Lohusa kadınlarda doğum sonrası genital ağrı disparoninin en sık nedeni olmakla birlikte oluşan hormonal değişikliğin neden olduğu vajinal kuruluk belirgindir. Üreme çağındaki kadınlarda endometriozis (rahim iç dokusunun rahip dışına taşması) ve kadın cinsel organlarına yerleşen bakterik hastalıklar derin disparoninin en sık etkenlerindendir.

Üreme çağındaki kadınlarda Liken Skleroz ve Sjögren Hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıkları yüzeysel disparoniye neden olurken, menapoz geçirmiş kadınlarda östrojen kaybına bağlı vajinal kuruluk en sık disparoni nedenidir.

Disparoni oluşumunda etkili psikoseksüel faktörler;

İstek azlığı, uyarılma güçlükleri
Geçmiş cinsel istismar veya usanma öyküsü
Depresyon
Anksiyete
Duygusal yakınlık yoksunluğu
Yetersiz önsevişme
Eş ilişkisi sorunları: sözel, fiziksel veya cinsel istismarcı eş
Anatomik uyumsuzluklar
Cinsel doyumsuzluk
Eşin cinsel sorunları

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.