Diş macunu hamileler için tehlikeli

Yapılan araştırmalar, diş macunları ve sabunlarda kullanılan bazı kimyasal maddelerin özellikle anne adayları için çok tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı.
Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de de satılan birçok ünlü diş macunu markasında ve sabunun içinde bulunan triclosan maddesi anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.
Profesör Margaret James, ıslak mendillerde de bulunan bu maddenin anne karnındaki bebeğin yeterli oksijeni almasına engel olduğunu ve bunun da bebeklerin beyinlerinde hasara neden olduğunu söyledi.
Daha önce yapılan araştırmalarda triclosanın laboratuar hayvanlarında karaciğer hasarına neden olduğu belirlenmişti.

Yapılan araştırmalar, diş macunları ve sabunlarda kullanılan bazı kimyasal maddelerin özellikle anne adayları için çok tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı.Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de de satılan birçok ünlü diş macunu markasında ve sabunun içinde bulunan triclosan maddesi anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.
Profesör Margaret James, ıslak mendillerde de bulunan bu maddenin anne karnındaki bebeğin yeterli oksijeni almasına engel olduğunu ve bunun da bebeklerin beyinlerinde hasara neden olduğunu söyledi.Daha önce yapılan araştırmalarda triclosanın laboratuar hayvanlarında karaciğer hasarına neden olduğu belirlenmişti.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.