Diş Hassasiyeti Nedir? Diş Hassasiyeti Tedavisi

Yemek yerken veya bir şeyler içerken dişlerinizde sıcağa-soğuğa, tatlı veya ekşi yiyeceklere, diş fırçalamaya karşı keskin ve derin bir acı hissediyorsanız bu diş hassasiyetinizin olduğu anlamına geliyor.

Diş hekimi olan Çağdaş Kışlaoğlu, diş hassasiyetine karşı kullanılan diş fırçanızı doğru olarak seçmenizi, pütürsüz diş macunu kullanmanızı ve en önemlisi de yemiş olduğunuz asitli içeceklerden sonra en az yarım saat dişlerinizi fırçalamamanızı öneriyor.

Diş Hassasiyetine Neden Olan Etkenler

  • Kırık dişler
  • Diş gıcırdatma
  • Sert diş fırçalama (Bu şekilde diş fırçalama zamanla diş minesini aşındırır.)
  • Diş eti çekilmesi
  • Diş eti hastalığı (Şiş ve apseli diş etleri de diş hassasiyetine sebep olur.)
  • Kola, gazoz gibi içecekler ve bol miktarda asit içeren gıdalar
  • Diş taşı (Dişlerdeki plak birikimi de hassasiyete yol açan etkenler arasında yer alır.)
  • Asitli meyveler (Greyfurt, portakal, limon gibi)

Diş Hassasiyetine Karşı Evde Yapılabilecekler

Dişlerinizde hassasiyete karşı evde uygulayabileceğiniz pratik bazı yöntemler mevcuttur. Öncelikle ağız hijyenine özen gösterilmesi gereklidir. Ağız hijyeni için dişler ve ağzın her noktası dikkatlice temizlenmelidir. Diş fırçalarken, yumuşak kıllı fırça kullanılabilir. Bu şekilde dişin sert tabakalarına daha az zarar verilmiş olur.

Öğün aralarında asitli yiyecekler yerine şekersiz sütlü gıdalar tüketilebilir. Örneğin kola yerine ayran içilebilir.

Ayrıca florlu diş bakım ürünleri kullanılabilir. Hassas dişler için hazırlanmış özel macunlar tercih edilebilir. Çok sıcak ve çok soğuk gıdalardan, bunları art arda tüketmekten özellikle kaçınılmalıdır. Asitli gıdaları tükettikten en az yarım saat sonra dişleri fırçalamaktan kaçınılmalıdır.

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Açığa çıkmış olan ve diş hassasiyetine neden olabilecek kök yüzeylerini izole edebilir. Floridli verniklerle kök yüzeylerini iyileştirebilir. Bunun dışında hassasiyet sorununuza çözüm için dişin azalan tabakalarının yerine dolgu maddeleriyle yenileme yapabilir.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.