Diş ağrısına ne iyi gelir?

diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrısı herkesin hayatında mutlaka yeri olan bir ağrıdır. Bazen tahmin edilebilir, bazen ise aniden karşınıza çıkabilecek bir durumdur. Peki böyle bir durumda diş ağrısına ne iyi gelir? Bu konu hakkında evde diş ağrısı için yapılabileceklerden bahsetmek istiyoruz.

Diş ağrısı çekiyorsanız veya her şey yolundayken bir zaman sonra ‘dişim ağrıyor’ diyorsanız bunun neden olduğunu öğrenelim.

Diş ağrısı neden olur?

Yaşanılan diş ağrısı genellikle dişte çürük oluşumu, diş eti veya çene kemiği kaynaklı olmaktadır. Öncelikle dişin hangi sebeple ağrıdığı tespit edilmelidir ki doğru tedavi yöntemi uygulanabilsin.

Bu ağrılar çürük dişlerin arasında kalmış olan gıda artıklarının yaptığı basınç, dişte mevcut olan çatlaklar veya diş eti hastalıkları, diş minesindeki aşınmalar ve hatta sinüzit gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı oluşumunda genellikle şu nedenler etkili olabilmektedir. Dişlerin çürümesi, diş eti iltihabı, bunlar aynı zamanda günlük yaşamımızı olumsuz olarak etkileyen sebepler arasında yer almaktadır.

Mevzu bahis diş ağrısı olduğunda birçoğumuz bir diş doktoruna gitmemiz gerektiğini bilyor olmamıza rağmen bu seçeneği son plana atarız, ki bunun nedeni doktor korkusu olabilir.

Hal böyleyken insanlar diş ağrısı sorunu oluşunca çözümü alternatif yöntemlerde aramakta ve diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap aramaktadır.

Öyleyse diş ağrısına ne iyi gelir, bitkisel yöntemler diş ağrısını hafifletebilir mi, hamileyken diş ağrısı için yapılacaklar gibi sorularınızın cevabını burada size veriyor olacağız.

Dişlerinizi fırçalayın… İyi, güzel de neden??

Diş konusu geçtiğinde herkesin önerdiği şey ilk olarak dişlerinizi fırçalamaktır. Peki diş ağrısı varken diş fırçalamanın ne gibi bir faydası olacak? Neden diş fırçalamamız gerekiyor?

Diş ağrısısı yaşamanızdaki yegane sebeplerden biri diş çürükleridir. Ağzınızda bulunan bu çürüklerin arasında zaman zaman yemek artıkları girebilmektedir. Bu durumun sonucunda şiddetli diş ağrısı oluşabilir.

Böyle bir durumda yapmanız gereken şey dişlerinizi öncelikle fırçalamak olmalıdır. Fırçalama işlemi ağrıya sebep olan bu artıkları çıkarmamıza yardımcı olacaktır.

Tuzlu su ile gargara

Bir su bardağı ılık su içerisine koyacağınız yarım tatlı kaşığı tuzlu su ile gargara yaptığınızda ağrının hafiflediğini göreceksiniz. Fakat bu yöntem şiddetli ağrılarınızı kesmeyebilir, normal ağrılarda ise kalıcı bir çözüm sağlamayacaktır.

Sirkeli ve tuzlu su gargarası

Aynı şekilde sirkeli ve tuzlu su karışımlı olarak gargara yaptığınızda diş bakterileriniz temizlenir ve şişlikleriniz azalır. Bu yöntem ise dişi kısmen uyuşturduğu için rahatlamanıza yardımcı olur. Diş eti ve diş çürükleriniz için dezanfektan olarak kullanılabilir.

sarımsak diş ağrısına iyi gelirmi

Sarımsak diş ağrısına iyi gelir mi?

Sarımsak diş ağrılarınız için alternatif bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sarımsağın diş ağrılarınız için nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız vakit kaybetmeden hemen açıklayalım.

Soyduğunuz bir diş sarımsağı evde kullandığınız tuz ile beraber ezin. Bunu bir havan yardımı ile de yapabilirsiniz. Oluşan bu karışımı ağrıyan dişlerinizin üzerine uygulayabilirsiniz.

Diğer bir kullanım şekli ise bir veya iki diş sarımsağı doğrudan çiğnemek olacaktır. Mümkünse ağrıyan bölgedeki dişiniz ile çiğnerseniz, oraya etki edeceği için daha faydalı olacaktır.

Şunu hatırlatmakta fayda var. Sarımsak, sirke ve tuz gibi bitkisel yöntemler diş ağrılarına geçici olarak iyi gelmektedir. Kalıcı bir çözüm için ağrınızın sebebine bakılmalı ve buna uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Dişinize aspirin, alkol veya kolonya koymayın!

Diş ağrınızı geçirmek için alkol veya kolonyadan uzak durun. Bu şekilde alkol kullanmak diş eti, yanak gibi yumuşak dokuları tahrip etmekle kalmaz, ağzınızda alkol yanıklarının oluşumuna da sebep olabilir. Bunun yerine karanfil yağını deneyin.

Diş ağrısına karanfil nasıl uygulanır?

Kuru karanfil veya karanfil yağı çok uzun yıllardır tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ağrıyan dişe karanfil yağı uygulamak anestezik ve antiseptik özellikleri sebebiyle diş ağrısını hafifletecektir.

Eğer karanfil yağı yoksa kuru karanfil de kullanabilirsiniz. Kuru karanfili diş ağrınızın olduğu bölüme koyarak beklerseniz o bölgede uyuşturma işlevi göreceği için ağrı hissiyatınızı azaltacaktır.

Soğuk su veya sıcak su uygulaması

Ağrıyan diş bölgesine bir havlu veya bezle sıcak veya soğuk suyla baskı uygulamak da geçici olarak ağrınızı hafifletebilir.

Diş sızlaması nasıl geçer ve sebepleri

Genel olarak baktığımız zaman diş sızlaması olarak adlandırılan ağrı diş çürükleri, dişte oluşan kırılmalar veya diş sinirlerinde meydana gelebilen iltihap nedeniyle oluşmaktadır.

Diş hassasiyeti üzerine doğrudan etki edebilen soğukluk veya sıcaklık derecesi bir miktar yüksek olan besinler tüketildiği zaman şiddetli diş ağrısı veya diş sızlaması meydana gelir.

Diş hassasiyeti önemlidir

Ağrı yaşadığınız dişinizde herhangi bir çürük yok ise bu durum diş hassasiyeti ile ilgili olabilmektedir.

Sıcak yada soğuk, asitli, tatlı ya da ekşi besinler yediğinizde veya hava şartlarının soğuk olması dişlerinizde bir ağrı oluşturuyorsa diş hassasiyeti problemi var demektir. Bu da dişlerinizin hassas olduğunun göstergesidir.

Diş hassasiyeti günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir sorun olup, diş eti hastalıkları veya diş etinin yukarı doğru çekilmesi sebebiyle , dişinizin çıktığı kök kısmına yakın olan alanlarda, dentin adı verilen dokunun dışarı çıkabilmesi neticesinde oluşabilmektedir.

Dentin tabakasının üzerinde diş minesi adı verilen sert bir katman bulunmaktadır. Bu diş minesi katmanı aşındığı takdirde dentin korumasız kalacak ve gelen dış uyarıcılara karşı açık olacaktır.

Diş minesi nasıl aşınır?

Doğru olmayan sert fırçalama biçimi yahut kullanılan diş macunu kaynaklı aşınma yaşanabilir. Diş macunlarının bazı türevlerinde aşındırma oranı yüksek olup diş minesine daha kolay zarar verebilmektedir.

Turşu gibi asit olarak yüksek gıdaların tüketilmesi de diş minesine zarar verebilmektedir. Bununla beraber kişinin zayıflamak veya farklı nedenlerle kendi kendini kusturması sonucunda da ağız içerisinde oluşan asitler de diş hassasiyetine sebep olabilmektedir.

Peki diş sızlamasını nasıl geçirebilirim?

Genel olarak bahsettiğimiz şekilde bir çürük diş durumunuz yoksa belli bir zaman zarfında hassas dişler için olan diş macununu kullanmalı ve fırça olarak ise yumuşak bir diş fırçası seçmelisiniz.

Ek olarak diş ipi kullanımı da dişteki artıkları kaldıracağı için diş sızlamasını ortadan kaldırabilir.

Çürük dişi olan kişiler ise öncelikle bu durumunu ortadan kaldırmaları, bunun için de bir hekime başvurmalıdır.

karanfil diş ağrısına iyi gelirmi

Diş sızlaması için bitkisel yöntemler

Bitkisel yöntem olarak evinizde mevcut ise misvak kullanabilirsiniz. Ayrıca bunu bir alışkanlık haline getirmeniz yararınıza olacaktır. Olası bir diş sızlaması durumunda yanağa uygulanan soğuk kompres, sarımsak kullanımı ve karanfil yağı diş sızlamasına iyi gelen bitkisel yöntemler arasındadır.

Karanfil yağı kullanımı

Evde karanfil yağınız var ise küçük bir pamuk parçasına 4-5 damla dökerek pamuğu dişlerinizin arasında ısıracak şekilde bastırırsanız, yaklaşık yarım saat içerisinde bir uyuşma olduğunu hissedeceksiniz. Bu uyuşma ile beraber diş sızınız geçici olarak azalacaktır.

Karanfil yağı yoksa, küçük karanfil parçalarını da kullanabilirsiniz. Karanfini bir süre çiğnerseniz yaklaşık olarak aynı etkiyi gösterecektir.

Tuzlu ılık su gargarası da diş sızlamalarınızın önüne geçebilir. Apseli dişlerdeki sızlama için sarımsak kullanabilirsiniz, sarımsak kullanımını hekim kontrolünden önce önermemekteyiz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.